یادگیری نکته های فن بیان ،آداب معاشرت،سخنرانی و مهارت های ارتباطی

Posted on

در خیلی از موارد افرادی که خوب صحبت می کنند یک ویژگی مشترک دارند، و آن ویژگی مشترک چیزی نیست جز داشتن زبان بدن خوب و متناسب.
فردی که خوب صحبت می کند به احتمال زیاد از بدن و حرکاتی که موقع صحبت کردنش انجام می دهد اطلاع دارد و می تواند به خوبی آن را مدیریت کند.
به احتمال زیاد فردی که در هنگام صحبت کردن همش سر و صورتش را می خاراند و یا به این طرف و آن طرف نگاه می کند و یا نمی تواند در یکجا بند شود و این پا و اون پا می کند نمی تواند فردی باشد که خوب صحبت می کند.
ما به عنوان فردی که قصد داریم در بین دیگران خوب صحبت کنیم می بایست به زبان بدن خودمان آگاه باشیم.
پیشنهاد می کنم به صورت تمرینی شروع به صحبت کنید و از خودتان فیلم بگیرید و یا اینکه به جلوی آینه بروید و شروع به صحبت کنید، که البته ترجیحا یک آینه قدی باشد بهتر است.

و بعد به زبان بدن خودتان دقت کنید و اگر مشاهده می کنید که چیزی اضافی است یا یک تیک خاص در هنگام صحبت کردن دارید و یا دست و پایتان را به این طرف و آن طرف پرت می کنید سعی کنید که خیلی آگاهانه این موارد را انجام ندهید.

احمد انصاری - آموزش مذاکره و مهارتهای ارتباطی

مطالب جامع تر و کاملتر درباره آموزش سخنرانی ، فن بیان و مهارتهای ارتباطی در سایت احمد انصاری : www.ahmadansari.com

معمولا خیلی از این موارد با دانستن و کمی توجه به آن حل می شود.

  تربیت جنسی از دیدگاه روانشناختی

در پاسخ به سوال چگونه خوب صحبت کنیم ؟ به صورت کلی می توانم بگویم که برای خوب صحبت کردن نیاز به چند فاکتور است که آن ها را با هم بررسی کردیم و اگر بخواهم به صورت تیتروار بگویم این موارد می شوند:

با اعتماد به نفس صحبت کنیم
ارتباط چشمی خوبی برقرار کنیم
برای خوب حرف زدن باید شنونده خوبی باشیم
صدای رسا داشته باشیم
زیاده گویی نکنیم
تپق نزنیم
و اینکه زبان بدن خوب و متناسبی داشته باشیم
بنابراین با توجه به رعایت این موارد ما می توانیم با کمی تمرین به خوبی صحبت کنیم و هر روز و هر روز صحبت کردن خودمان را تقویت کنیم.

چگونه با دیگران صحبت کنیم یکی از سوالات و دغدغه‌های خیلی از افراد است که نمی‌دانند چطور سر صحبت را با دیگران باز کنند و از طرفی هم در زمان صحبت کردن چه چیزی را بیان کنند.
در دورانی که ما زندگی می‌کنیم ارتباطات نقش اساسی را در پیش بردن اهداف و موفقیت ما ایفا می‌کند، اگر کار ما فروشندگی است نیاز داریم که با دیگران ارتباط برقرار کنیم، برای مثال فروشنده بیمه عمر می‌بایست با افراد زیادی درباره مزایای بیمه‌ای که دارد صحبت کند، یا شخصی که به‌عنوان دانشجو در کلاسی حضور دارد برای اینکه درس را بهتر متوجه شود و یا از کسی جزوه بگیرد می‌بایست بتواند با دیگران صحبت کند و ارتباط بگیرد.
اگر ما نتوانیم با دیگران صحبت کنیم و یا به خاطر خجالتی بودنمان، درون‌گرا بودنمان یا هر دلیل دیگر این کار را انجام دهیم به احتمال خیلی زیاد با مشکل مواجه خواهیم شد.
خوبی این کارها این است که به‌صورت اکتسابی هستند و اینطور نیست که بگوییم اگر من نمی‌توانم این کار را انجام دهم پس نمی‌شود و امکانش نیست.

  مهم ترین اجزای خودآگاهی از دیدگاه روانشناسی

پس ما با انجام دادن این کارها می‌توانیم آن را به صورت یک مهارت تبدیل کنیم و هر روز و هر روز در آن کار بهتر عمل کنیم.