آیا می‌دانستید کمی تنبلی می‌تواند شما را خلاق‌تر کند؟

اخبار و رویدادهای بازاریابی

می دونستین کمی تنبلی می تونه شما رو خلاق تر کنه؟

۱۲ خرداد ۱۳۹۷

امشب انجامش میدم…نه، فردا شب….اصلا از شنبه شروع می کنم! بدون اینکه من چیزی بگم، همتون می دونین که درباره چی دارم حرف می زنم: دست دست کردن! هیچکی نمی تونه ادعا کنه که تاحالا در هیچ کاری دست دست کردن نکرده! هممون هم بعد از اینکه کلی وقت هدر می دیم، در آخر خیلی پشیمون میشیم و به خودمون می بگیم که: "کاش همون موقع انجامش داده بودم".

یه سورپرایز خیلی باحال: دست دست کردن انقدری هم که ما فکر می کنیم بد نیس! بله، از چیزی که گفتم مطمئنم. اگه این موضوع واسه شمام جالبه (واسه من که خیلی باحال بود)، پیشنهاد می کنم حتما تدتاک امروز ما رو ببینین.

سخنران امروز تدتاک ما، آقای آدام گرنت (Adam Grant) است. پس بیایید بدون هیچ تعللی (!) سراغ اصل مطلب بریم.

آدام گرنت کیست؟

آدام گرنت یه روانشناس سازمانی و مولف آمریکاییه که تونسته با سخنرانیا و برنامه ریزیای موفقش، معروفیت و ثروت بسیار زیادی به دست بیاره. چیزی که سخنرانی امروزِ اونو خیلی باحال می کنه اینه که فقط حرف نمی زنه بلکه تجربه های شخصی خودشو هم به اشتراک میذاره. همین کار به نظر من باعث می شه که حرف هاش موثر تر باشن.

دست دست کردن کردن یا نکردن، مسئله اینه!

آقای گرنت سخنرانی اش رو با یه داستان شروع می کنه. اون میگه که یه روز دو تا دانشجو پیش من اومدن و گفتن که میخوان یه فروشگاه عینک آنلاین بزنن و نیاز به سرمایه دارن. آقای گرنت بعد از کمی فکر و بررسی، متوجه می شه که این دو دانشجو کمی در کارشون کنه هستن و خیلی از کاراشون رو به تاخیر میندازن. در نتیجه اونم درخواست سرمایه گذاری رو رد می کنه اما این کار یکی از بزرگ ترین پشیمونی هاش می شه! چون سایت این دو دانشجو به یه فروشگاه میلیون دلاری تبدیل می شه!

آقای گرنت از این نتیجه کارِ بزرگ خیلی تعجب می کنه چون اصلا باورش نمی شد که کاری که این همه دست دست کردن داشته باشه، به اینجور نتیجه خوبی برسه. پس دست به کار می شه و کلی آزمایش علمی انجام میده تا ببینه که اصلا چند نوع دست دست کردن داریم و اینکه چه نوع تعللی می تونه سازنده باشه.

بعد از طراحی و بررسی کلی پرسشنامه و آزمایشای عملی، در آخر گرنت به این نتیجه رسید که کلا سه دسته کلی از آدما وجود دارن:

  1. دسته اول آدمایی هستن که قبل از موعد یه کار، با سرعت بسیار زیادی اونو انجام میدن تا درگیرِ استرس دقیقه نود نشن. تحقیقای آدام گرنت نشون دادن که این دسته افراد، انقدر استرسِ زود تموم کردن پروژه رو دارن که اصلا نمی تونن خلاقیت به خرج بدن.
  2. دسته دومی هم که اینجا پیدا شدن (و خیلی واسه ما آشنا هستن!) آدمایی هستن که دیگه زیادتر از اندازه دست دست کردن می کنن و به قول معروف، تا دقیقه نود خوابند! این دسته هم مثل گروه اول، پتانسیل چندانی واسه خلاقیت و نوآوری ندارن چون اونقدر دیر به سراغ کارا می رن که تقریبا دیگه وقتی واسه انجام کار نمی مونه و فقط به دنبال اون هستن که هر طور که شده، کارشون رو تموم کنن.
  3. دسته سوم که از نظر آدام گرنت، خلاق ترین و مبتکرترین آدما هستن، آدمایی ان که بعد از شروع کارشون، یه مدت دست دست کردن می کنن اما دوباره به کارشون ادامه میدن. تحقیقات گرنت به ما میگه که این جوری افراد، ۱۶ درصد نسبت به بقیه خلاق تر هستن.

جالبه، نه؟ آدام گرنت هم مثل ما اول، باورش نشده بود ولی به خاظر اینکه از درستی این تحقیق مطمئن بشه، شروع به نوشتن یه کتاب کرد که موضوع اون، افراد مبتکر و خلاق بود. اون میگه وقتی نوبت نوشتن فصلِ "دست دست کردن" رسید، کار رو به مدت یه ماه به عقب انداخت! اما وقتی بعد از یه ماه، دوباره نوشتن رو ادامه داد، کلی ایده باحال و خلاقانه به ذهنش اومده بود.

حالا بعد از این همه تلاش و تحقیق، تازه آدام گرنت فهمید که به چه دلیل اون دو دانشجو به اینجور موفقیتی رسیدن. بله، درست حدس زدید، اونا جزء گروه سوم بودن.

اینا همه فقط خلاصه ای از سخنرانی آقای آدام گرنت بود. اگه تدتاک رو ببینین، اطلاعات بیشتری گیرتون میاد که می تونه روی زندگی شما تاثیر خاصی بزاره. پس منتظر چه هستین؟

چه درسی یاد می گیریم؟

مطمئنا بعد از اینکه ویدیو رو دیدید، فهمیدین که هر نوع تنبلی هم نمی تونه باعث افزایش خلاقیت شما بشه. اما خودِ تنبلی هم اونطور که همه فکر می کنن، بد نیس. و اینکه اگه شمام با گفته های آدام گرنت موافقید، تلاش کنین بعد از اینکه ایده ای به ذهن تون رسید یا کاری به شما محول شد، با عجله شروعش نکنین. بلکه کمی به ذهن تون اجازه بدین که روی این ایده کار بکنه تا راه های بهتری واسه انجامش پیدا کنین. البته این در صورتیه که با گرنت موافق باشین. اگه مخالفید، نظر خودتون رو به ما هم بگید!

موضوع در رابطه اخبار و رویدادهای بازاریابی

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

بابک خدادوست

شاعرای شکست خورده نویسنده میشن و نویسنده های ناموفق تلاش میکنن محتوای خوبی بنویسن!
منم یه چی بین نویسنده تقریبا موفق و محتوا نویس موفق هستم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *