به طورکلی این مشکل در نوجوانان به کارکرد تحصیلی ضعیف، مشکلات روان شناختی مانند افسردگی و در مواردی سوء مصرف مواد منجر می شه. افزون براین نوجوانان گرفتار به اضطراب اجتماعی در خطر ناپختگی اجتماعی قرار دارن؛ اختلالی که درموندگی و دوری از روابط اجتماعی رو به دنبال داره و می تونه به نارساکنش وری اجتماعی و روان شناختی و حتی بروز شخصیت اجتنابی در بزرگسالی منتهی شه. انجمن روانپزشکی امریکا APA)) مشکل اضطراب اجتماعی رو یه الگوی پایدار ترسهای اجتماعی می دونه (اناری، دادستان، صالح صدق پور، ۱۳۸۶).

انار

بعضی محققان باور دارن که ترس از آزمایش منفی دلیل اصلی اضطراب اجتماعیه. ترس از آزمایش منفی، افراد مضطرب رو مجبور می کنه که از برخورد با بقیه دوری کنن و بدین روش ترس خود رو کم کنن. به طور خلاصه، سبک تعامل افراد مضطرب یه جور روش هدف دار حفاظت از خوده (مهرابی زاده، هنرمند، ۱۳۷۸). نوجوانان مضطراب اجتماعی ویژگیهایی دارن که اونا رو از بقیه جدا میسازن. این افراد بیشتر درباره اشتباه کردن، نادانی و حرفای احمقانه فکر می کنن. ترس دارن که بقیه اونا رو ضعیف پندارند و به اونا بازخورد منفی بدن.

اضطراب

اونا توقع دارن که در تعاملات اجتماعی به صورت ضعیف عمل کنن، بنابر این به دنبال راهی هستن که نشون بدن بقیه اونا رو قبول ندارن و این رو به خود تلقین می کنن. این افراد ممکنه احساس نبود اعتماد به نفس کنن.

اعتماد به نفس

چون تصور می­ کنن که بقیه اونا رو دوست ندارن. علاوه بر اون، این افراد ترس از انتقاد، دوری از تماس چشمی و ترس از بیان وجود دارن (هرمزی نژاد، ۱۳۸۰).

اضطراب اجتماعی ممکنه تحت تاثیر متغیرهای مختلفی قرار گیرد که بعضیا از اونا مثل اضطراب عمومی زمینه رو واسه اضطراب اجتماعی مناسب و عده ­ای دیگه مثل مهارتهای اجتماعی نقش بازدارنده بر این پدیده داشته باشن. (مهرابی زاده، نجاریان، ۱۳۷۸).

در بخش دلیل شناسی و درمانگری مشکل اضطراب اجتماعی در نوجوانان، تنوع و تعدد دیدگاه های نظری و به تعاقب اون روش های درمانگری بسیاره. چیزی که در همه این روی آوردها مورد تاکید قرار گرفته. تشخیص زودتر از موعد متعارف و بعد انتخاب روش درمانگری متناسب در کودکان و نوجوانان به خاطر پیشگیری از آسیبهای خیلی بد در بزرگسالیه (دادستان، اناری، صالح صدق پور، ۱۳۸۶).

سیب

 

۱- Social dysfunction

۲- Avoidance personality