بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی) – دانلود

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 «گفته شده روزی که عبدی در محضر امام صادق(ع) بود، آن حضرت از عبدی خواست تا شعرش را که در رثاء امام حسین(ع) سروده، بخواند، سپس فرمود: به أمّ فروه بگوئید بیاید و مصائبی را که بر جدّش رفته می باشد بشنود: أمّ فروه آمد و در پشت پرده نشست و عبدی شروع به خواندن شعرش نمود که شیون و ناله­ی زنان بلند گردید، به گونه­ای که مردم پشت در تجمع کردند تا علت این ناله و شیون را جویا شوند»(الأمین، 1403هـ ،ج9 : 268).

امام صادق(ع) درمورد عبدی کوفی و شعر او چنین فرموده می باشد:

«یا معشرَ الشِّیعَهِ! عَلِّمُوا اَولادَکُم شِعرَ العَبدِی فَإِنَّهُ عَلی دِینِ اللَّهِ» (همان: 267)

ترجمه: ای جماعت شیعه! به فرزندانتان شعر «عبدی » را یاد دهید، همانا او بر دین و آیین خداست.

امام صادق(ع) با ستایش از شعر «عبدی» و تشویق شیعه به آموختن شعر او به فرزندانشان، هم «شاعر الگو» را معرفی می­کند، هم بعد «مکتبی» و «آئینی» بودن شعر او را مورد تأکید قرار می­دهد. «شعر آئینی» با تکیه بر محورهای اعتقادی و مفاهیم مذهبی وتعظیم شعائر، پیوسته مورد توجه شاعران مکتبی و علماء و فرزانگان آگاه و روشن بین بوده می باشد. امام صادق(ع) وقتی شیعیان را تشویق می­کند که در جهت تأمین خلأهای ذهنی کودکان شیعی، به آنان شعر یاد بدهند، آن هم شعر عبدی کوفی، روی این شاخصه هم تأکید می­کند که «إنِّه عَلَی دِینِ اللهِ»، او بر دین خداست. یعنی معتقدات او سالم و پسندیده و دور از انحراف می باشد. این تأکید، نشان می­دهد که در معرفی الگوهای شعری، بایستی به «سلامت فکر» و «صحّت اعتقاد» شخص هم توجه نمود و معیار، تنها قوت شعری و ابداعات هنری و در اوج بودن در صنایع شعری و ادبی اختصار نمی­گردد.

  دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

تعبیر امام صادق(ع) نسبت به عبدی، در مورد شاعر دیگری دیده نشده می باشد و همین ستایش عظیم می باشد که بعضی را به تأمل ژرف و نگارش آثار درمورد­ی اشعار و شخصیت شعری عبدی واداشته می باشد. شایسته می باشد، که شیوه­ی عبدی در شعر، اسوه­ی سرایندگان مذهبی و شاعران مکتبی گردد تا رویکردی جدّی­تر به ارائه­ی مفاهیم عقیدتی و مکتبی در قالب شعر و هنر داشته باشند و ماندگاری آثار ادبی خود را در جاودانگی مکتب و دین بجویند.

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.