بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی) – دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 ترجمه: کاش به عشق تو نرسیده بودم و کاش به وصال و دیدار تو نعمت نمی­یافتم. آن چیز که را که از من سرزده به آن راضی و خشنودم، آیا آن چیز که را که من انجام می­دهم موجب ننگ و عار هست؟       

زندگی ادبی دیک الجن

از دیگر ویژگی­های دیک الجن این بود که تمام عمر خود را در حمص ماند و از شام بیرون نرفت، حتی به سمت عراق. وی در عصری زندگی می­نمود که بزرگترین شاعران هم با شعرشان تکسب می­کردند، اما از اخلاق پسندیده­ی دیک الجن این می باشد که هیچگاه کسی را برای صله گرفتن مدح نگفت، و همیشه از رفتن به دربار خلفاء عباسی امتناع می­نمود. اما مدحش برای «احمد بن علی» که فقط یک بار اتفاق افتاد و آن هم به دلیل آن بود که در مقطعی از زندگی دچار مشکل مالی در زندگی گردید و زندگی­ برایش سخت شده بود که مجبور به این کار گردید تا بتواند بعضی از بدهی­هایش را از این طریق بپردازد، البته دیک الجن برادر احمد بن علی، جعفر را که یک فقیه و عالم بزرگ دینی بود را نیز مدح گفت(ر.ک: الإصفهانی،1973م، ج14: 55). دیک الجن از شاعران خطی «محمّد السماوی»[1] بود، که با تلاشش این نسخه­ی خطّی را در دو فصل، که فصل اوّل آن مربوط به اشعار «دعبل خزاعی»[2] و فصل دوم آن به اشعار دیک الجن پرداخته می باشد. و اما مطلوب و الجبوری، دیوان دیک­الجن را در سه فصل جمع آوری کردند:

  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت - پایان نامه کارشناسی ارشد

[1]. «محمد السماوی» در سال  1943م در تونس به دنیا آمد، و در خانواده­ی مالکی مذهب بزرگ گردید. البته اندکی گرایش صوفی تیجانی داشت، به همین دلیل تیجانی خوانده گردید. وی در سفری ادواری که از تونس به لیبی سپس به مصر و لبنان و سوریه و در نهایت به عراق داشت، و با دیدارهایی که با علمای شیعه داشت، باعث گردید تا به مذهب تشیع گرایش پیدا نمود. از آثار این عالم دینی می­توان به «القرآن الکریم عند أهل السنّه و الجماعه و عند الشیعه الأمامیه الأثنی عشریه» ، « العقاید عند أهل الشیعه و عند أهل السنه و الجماعه» ، « العقیده فی الله» ، «العقیده فی النَّبوه» و «الإختلاف فی الثقلین» اشاره نمود (همان).

[2]. نام اصلی او، محمدبن علی خزاعی می باشد که «ابوعلی» یا «ابوجعفر» هم به او می‌گفتند، شاعر معروف شیعه و در رده اول شاعران عرب بود که در سال ۱۴۸ هجری قمری در زمان جعفر صادق، امام ششم شیعیان در کوفه بدنیا آمد. پدرش رزین خزاعی بود و جد اعلای او عبدالله بن بدیل، صحابی و سفیر پیغمبر اسلام و از اصحاب علی بن ابی‌طالب بود که به همراه قبیله خزاعه در صفین، با معاویه جنگید و با سه برادرش در این جنگ به شهادت رسید. دوران کودکی و نوجوانی را در کوفه و بصره گذراند و بعد به بغداد رفت و مشغول تحصیل علم گردید. شعر و ادب عربی را از مسلم بن ولید انصاری ملقب به «صریح الغوانی» که شاعر هارون الرشید و برامکه بود، فرا گرفت و از همان جوانی به سرودن شعر پرداخت. او زمان چهار امام شیعه (جعفر صادق، موسی کاظم، رضا و جواد) را درک نمود و در واقع همزمان با چند خلفای عباسی (مهدی، هادی، هارون، امین، مأمون، معتصم، واثق، متوکل) هم بود. دعبل از راویان حدیث هم بود، شیعیان احادیث او را معتبر می‌دانند مخصوصا حدیثی که از امام رضا درمورد ظهور موعود روایت نموده‌می باشد. اما محدثین سنی، اخبار او را به سبب تشیع او، ضعیف می‌دانند. از قصاید معروف دعبل می­توان به مدارس آیات می باشد، که گفته شده از بهترین اشعاری می باشد که در مدح آهل بیت(ع) و در رثای ایشان سروده شده می باشد. آثار وی عبارتند از: الواحده فی المثالب العرب و مناقبها، در این کتاب سیاست بنی‌امیه را نکوهش کرده، طبقات الشعرا، از مهم‌ترین منابع ادبی می‌باشد شامل زندگی شاعران قبل از دعبل می باشد، وصایا الملوک و دیوان شعر دعبل. که شامل حدود هزار و چهارصد بیت شعر از دعبل می باشد (همان).

  تاثیر آمیخته بازاریابی سبز بر قصد خرید مصرف کنندگان (مطالعه موردی مصرف کنندگان محصولات لبنی شرکت صالح در شهرستان بابل) - پایان نامه ارشد
 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.