بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی) – پایان نامه ارشد

new1 new1
سپتامبر 27, 2016 0 Comment

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

ترجمه: ما براى شما(خاندان پیامبر (ص)) در سوره‏هاى حامیم آیه‏اى یافتیم که گروه تقیّه کننده آن را تأویل کرده، و گروه آشکار کننده آن را آشکارا بیان کرده­اند.

متن غایب:

« قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى» (شوری/23).

ترجمه: بگو (بر این رسالت) مزدی از شما، غیر از دوست داشتن خویشاوندانم، نمی­خواهم.

عملیات بینامتنی: این بیت از شعر کمیت، اشاره به آیه­ی 23 سوره شوری دارد، البته به طور صریح به آن اشاره نکرده می باشد، بلکه با پژوهش بین متون دینی درمی­یابیم که مقصود از «آیَه»، که کمیت آن را در این بیت از شعر خود آورده می باشد کدام آیه می باشد. حاکم حسکانی در شواهد التنزیل چنین روایت می­کند که، أبو أمامه باهلی از رسول خدا(ص) نقل می­کند: «خدا انبیاء را از درخت­های مختلف آفریده می باشد، ومن و علی را از یک درخت خلق فرمود، پس أصل آن درخت من هستم و علی  فرع آن و فاطمه  پیوند و حسن و حسین میوه‌های آن و شیعیان ما برگ­های آن درخت می‌باشند، پس هر کس از شاخه­های آن آویزان گردد نجات می‌یابد، و کسی که منحرف گردد نابود می‌گردد. و اگر بنده‌ای هزار سال بین صفا و مروه خدا را عبادت کند، پس از آن هزار سال و سپس هزار سال، تا همچون مشکِ خشکِ پوسیده‌ای گردد، پس آنگاه دوستی ما را درک نکرده باشد، خدا وی را به رو در آتش می‌افکند، سپس تلاوت فرمود: « قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى» (حسکانی،1407هـ ،ج2: 203). همچنین امیر المؤمنین علی(ع) در خطبه‌ای که برای مردم ایراد کرد فرمود: ما از اهل بیتی هستیم که خداوند متعال مودّت آنان را بر هر مسلمانی واجب کرده و فرموده: « قُلْ لا أَسْئَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبى» (نهج البلاغه، خطبه 24). و از آنجا که ابلاغ رسالت از سوى پیامبر بزرگوار اسلام(ص)، گاه این توهّم را ایجاد می­کرد که او چه اجر و پاداشى در برابر رسالت خود از مردم می­طلبد، به دنبال این سخن به پیامبر(ص) دستور می­دهد: «بگو من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی­کنم غیر از دوست داشتن نزدیکانم» دوستى ذوی­القربى اشاره به بازگشت به مسأله­ی ولایت و قبول رهبرى أئمه­ی معصومین(ع) از دودمان پیامبر(ص) می­کند که در حقیقت تداوم خط رهبری پیامبر(ص) و ادامه­ی مسأله­ی ولایت الهیّه می باشد و پر واضح می باشد که قبول این ولایت و رهبری همانند نبوّت پیامبر(ص) سبب سعادت خود بشر­هاست و نتیجه­اش به خود آن­ها باز می­گردد (ر.ک: زمخشری، 1407هـ، ج4: 221-219؛ الطباطبایی، 1372ش، ج 18 :48-42؛ مکارم شیرازی، 1361ش، ج24: 156). ارتباط­ی بینامتنی این فراز از شعر کمیت با آیات قرآنی از نوع نفی جزیی می­باشد؛ زیرا که با ذکر کلمه­ی «آیَه» اشاره به متن غایب را برای مخاطب ساده­تر کرده می باشد.

متن حاضر:

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)