بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی) – پایان نامه

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 متن حاضر:

أَجرُکَ عِندِی مِنَ الأَوُِدِّ لِقُربَاک   سَجِیَّاتُ نَفسِی الوُظُبُ
(کمیت،1406هـ :118)

ترجمه: از اجر و پاداش تو در نزد من از دوستی با نزدیکانت، اخلاق نگهدارنده و همیشه مواظب من می باشد.

 

متن غایب:

ذَلِکَ الَّذِی یُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَى وَمَن یَقْتَرِفْ حَسَنَهً نَّزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَکُورٌ(شوری/23).

ترجمه: و در خانه‏هایتان قرار گیرید و مانند روزگار جاهلیت قدیم زینت­هاى خود را آشکار نکنید و نماز برپا دارید و زکات بدهید و خدا و فرستاده‏اش را فرمان برید خدا فقط مى‏خواهد آلودگى را از شما خاندان (پیامبر) بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.

روابط بینامتنی: این بیت از شعر کمیت، اشاره به آیه­ی33 سوره­ی احزاب دارد، مبنی بر این که آیه­ی مذکور، طهارت اهل بیت(ع) را اظهار می­کند و در حقیقت به معصومیّت اهل بیت(ع) اشاره دارد. در پایان آیه می­افزاید: «خداوند فقط می­خواهد پلیدى و گناه را از شما اهل بیت(ع) دور کند و کاملاً شما را پاک سازد». «تعبیر به [إنّما] که معمولاً براى حصر می باشد، دلیل بر این می باشد که این موهبت ویژه­ی خاندان پیامبر(ص) می باشد. جمله­ی [یرید] اشاره به اراده­ی تکوینی پروردگار می باشد؛ یعنى أئمه(ع) به خاطر تأییدات الهی و اعمال پاک خویش، چنان هستند که در عین داشتن قدرت و اختیار براى گناه کردن به سراغ گناه نمی­روند. روایات بسیار زیادی که در منابع اهل سنّت و شیعه وارد شده، شمول همه خاندان پیامبر(ص) را نفى می­کند و می­گوید: مخاطب در آیه­ی فوق و مقصود از اهل بیت منحصراً پنج نفر می­باشند: پیامبر(ص)، على(ع)، فاطمه(س)، حسن(ع) و حسین(ع)»( مکارم شیرازی، 1361ش، ج17: 294). همچنین روایاتی در کتب حدیث موجود می باشد که می­گویند: پیامبر(ص) تا مدتی (شش ماه یا بیشتر) پس از نزول آیه­ی‌ تطهیر به در خانه­ی ‌علی(ع) و فاطمه(س) و فرزندانش می‎رفت و می‎فرمود: «الصلوه! یا أهل البیت! إنّما یرید اللّه لیذهب عنکم الرّجس أهل البیت و یُطهّرکم تطهیرا» (ر.ک: حسکانی، 1407هـ ، ج2: 15-11و92). ارتباط­ی بینامتنی این فراز از شعر کمیت با آیات قرآنی هم از نوع نفی جزیی بوده؛ زیرا که کلمه­ی «المُطَهَّرُونَ» موجود در متن حاضر 

  دانلود پایان نامه : برساخت گرایی در فلسفه اخلاق کانت

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.