بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی) – دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

  


 

ذهن مخاطب را به متن غایب معطوف می­دارد، و هم نفی متوازی می­باشد؛ زیرا که شاعر از مضمون آیه در شعر خود بهره برده و ذهن مخاطب را به متن غایب که آیه­ی قرآن می باشد معطوف می­دارد.

متن حاضر:

و إِنَّهُم لِلنَّاسِ فِیمَا یَنُوبُهُم   عُرَی ثِقَهٍ حَیثُ می باشدَقَلُّوا وَ حَلَِّلُوا
(کمیت،1406هـ :177)

ترجمه: و بنی هاشم(ع) در آن چیز که که مردم به آنان رجوع می­کنند، برایشان ریسمان­های محکم و استوار، هستند به گونه­ای که بالا می­برند و فرود می­آورند.

 

متن غایب:

لاَ إِکْرَاهَ فِی الدِّینِ قَد تَّبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ فَمَنْ یَکْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَیُؤْمِن بِاللّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقَىَ لاَ انفِصَامَ لَهَا وَاللّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ (بقره/ 256).

ترجمه: همگى به ریسمان خدا چنگ بزنید و پراکنده نشوید و نعمت‏ خدا را بر خود یاد کنید آن­گاه که دشمنان (یکدیگر) بودید، پس میان دل­هاى شما الفت انداخت تا به لطف او برادر هم شدید و بر کنار پرتگاه آتش بودید که شما را از آن رهانید این گونه خداوند نشانه‏هاى خود را براى شما روشن مى‏کند باشد که شما راه یابید.

عملیات بینامتنی: این بیت از شعر کمیت، اشاره به آیه­ی 256 سوره بقره و آیه­ی 103 آل عمران دارد، مبنی بر این که در سوره بقره از چنگ زدن به ریسمان محکم الهی صحبت می­کند و آن­را ناگسستنی و محکم قلمداد می­کند. «در حدیثی که از رسول اکرم(ص) در کتاب­های حدیث نقل شده که می­فرمایند: بعد از من فتنه­اى تاریک و ظلمانى خواهد بود تنها کسانى از آن رهایی می­یابند که به «عروه الوثقی» چنگ زنند، عرض کردند: ای رسول خدا «عروه الوثقی» چیست؟ فرمود: ولایت سید اوصیاء می باشد» (مکارم شیرازی، 1361ش، ج17: 68). در آیه­ی 103 سوره آل عمران بحث نهایی که همان «مسأله­ی اتحاد و مبارزه با هرگونه تفرقه» باشد  مطرح شده، می­فرماید: «و همگى به ریسمان الهى چنگ بزنید، و از هم پراکنده نشوید». درمورد­ی «حبل اللّه» (ریسمان الهى) مفسرّان احتمالات مختلفی ذکر کرده­اند و در روایات اسلامى نیز تعبیرات گوناگونى دیده می­گردد، اما هیچ کدام با یکدیگراختلاف ندارند؛ زیرا مقصود از «ریسمان الهی» هرگونه وسیله­ی ارتباط با ذات پاک خداوند می باشد، خواه این وسیله اسلام باشد، یا قرآن، یا پیامبر(ص) و اهل 

  دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : تاثیر تبلیغات آنلاین بر رفتار خرید مصرف کنندگان ایرانی و ارائه راهکارهایی جهت بهبود آن

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.