بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت – دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

برگرفته از آیه «وَ قَدْ مَکَرُوا مَکْرَهُمْ وَ عِنْدَ اللَّهِ مَکْرُهُمْ وَ إِنْ کانَ مَکْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبالُ»، (و به راستی که نیرنگشان را ورزیدند و [کیفر] نیرنگشان با خداست، و گرچه کوه‌ها در اثر نیرنگشان از جای بروند.)، (ابراهیم، 46) همان طور که پیداست مصرع دوم همان عبارت قرآنی ذکر گردیده می باشد که به ضرورت وزن واژه‌ی اقلال به آن افزوده شده می باشد. مولوی با تغییر در عبارات قرآن، کلماتی از آیه مورد نظر را در بحث توکل و ترجیح آن به کوشش و کوشش آورده می باشد.  مولانا از آیه مدد می‌گیرد و به این مطلب اشاره می‌کند که حتی کوه‌ها هم از مکر کافران از جای کنده می‌گردد.

 

پـس تـو شـک داری در اِنْـشَـقَّ الْقَـمَـرُ

گــر تــو را اِشــکـال آیــد در نـظــر

 

(1/1080)

اقتباس از آیه «اقْتَرَبَتِ السَّاعَهُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ»، (قیامت نزدیک گردید و ماه دو پاره گردید)، (قمر، 1). مولانا از این آیه در این بیت که در مبحث توکل و جبر و اختیار می باشد، بهره گیری می‌کند. اهمیت این موضوع در نظر مولانا و اشاره او به آیه ذکر گردیده از این بابت می باشد که درک و پذیرش حقایق تنها به استدلال نیست بلکه بایستی از دل به معجزات پیامبر (ص) ایمان آورد.

 

هُــوَ یُـدْرِکُ بـیـن تـو از موسی و کــه

لاجــرم ابــصـــار مــا لا تُـــدْرِکُــه

 

(1/1138)

برگرفته از آیه «لا تُدْرِکُهُ الْأَبْصارُ وَ هُوَ یُدْرِکُ الْأَبْصارَ وَ هُوَ اللَّطیفُ الْخَبیرُ»، (دیدگان او را در نیابد و او دیدگان را دریابد؛ و اوست باریک بین آگاه.)، (انعام، 103). در آیه نفی رؤیت به دیدگان مطرج شده می باشد مولانا با آوردن این آیه کوشش در حل یکی از مباحث مشکل متکلمان و فیلسوفان الهی دارد. مولانا در این بیت اشاره‌ی تفسیرگونه‌ای از آیه ارائه می‌دهد ضمن اینکه اشاره‌ای کوتاه به داستان حضرت موسی و تجلی خداوند بر کوه طور می کند.

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت