بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت – پایان نامه کارشناسی ارشد

new1 new1
سپتامبر 27, 2016 0 Comment

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

مصرع دوم برگرفته از «وَ أَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْراً أَبابیلَ»، (و بر سر آنان پرندگانی فوج فوج فرستاده.)، (فیل، 3). مولانا به عنوان مثالی برای انتقام ضعیفان از قرآن کریم قصه ابرهه ذکر می‌کند و می‌گوید ضعیف تا هنگامی از زور تو می رمد که طیراً ابابیل (طرفداری پروردگار) به داد او نرسد.

 

مـعـده‌اش نـعـره زنـان هَـلْ مِـنْ مَزیـد

عـالـمـی را لـقـمـه کــرد و درکـشـیـد

 

(1/1383)

برگرفته از آیه «یَوْمَ نَقُولُ لِجَهَنَّمَ هَلِ امْتَلَأْتِ وَ تَقُولُ هَلْ مِنْ مَزیدٍ»، (روزی که به جهنم گوئیم آیا پر شدی؟ و گوید آیا باز هم بیشتر هست؟)، (ق، 30) مولانا از این آیه فقط بهره گیری لفظی کرده اما در پی مقصود خود می باشد. او با ذکر واژه‌ی دوزخ در ابیات قبل بی‌درنگ به یاد نفس دوزخی می‌افتد و به توصیف نفس می‌پردازد که زیرا جهنم چنان پراشتهاست که هر چه به خواسته‌هایش برسد باز سیر نمی‌گردد.

 

گـفـت او زان سـوی وَ اسْتَغْشَوْا ثِیاب

نــوح را گـفـتـنــد امّــت کو ثـواب

 

(1/1407)

اقتباس از آیه «وَ إِنِّی کُلَّما دَعَوْتُهُمْ لِتَغْفِرَ لَهُمْ جَعَلُوا أَصابِعَهُمْ فی‏ آذانِهِمْ وَ اسْتَغْشَوْا ثِیابَهُمْ وَ أَصَرُّوا وَ اسْتَکْبَرُوا اسْتِکْباراً»، (و من هر چه دعوتشان می‌کنم تا سرانجام آنان را بیامرزی، انگشتشان را در گوش‌هایشان می‌گذارند و خود را در جامه‌هایشان می‌پوشانند و [در کفر] پای می‌فشرند و سخت گردن‌‌کشی می‌کنند.)، (نوح، 7) آیه در اظهار احوال قوم نوح می باشد که وقتی برای آمرزش آن‌ها را فرا می‌خواند، همچنان به انکار خود ادامه می‌دادند. مولانا عبارت «واستغشوا ثیاب« را از این آیه برای تکمیل حرف‌هایش در ابیات قبل می‌آورد و می‌گوید اگر آدمی نفس را از آلودگی‌ها پاک نماید، هرجا که رو کند وجه الله می باشد.

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت