بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت – دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد

new1 new1
سپتامبر 27, 2016 0 Comment

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

(1/1498)

«…الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبینَ وَ الطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّباتِ…»، (… و زنان پاک برای مردان پاکند و مردان پاک برای زنان پاک…)، (نور،26). مولانا خلاقانه از این عبارت قرآنی بهره گیری می‌کند و می‌گوید به استناد آیه قرآن، هرکار نیک پاداش نیک دارد. پروردگار را خوشحال کن ویا برنجان و نتیجه هر دو را ببین.

 

خـیـز لا أُقْـسِـمُ بـخـوان تـا فـی‏ کَـبَـد

عــاشــق رنــجـسـت نــادان تــا ابـد

 

(1/1713)

اقتباس از آیات «لا أُقْسِمُ بِهذَا الْبَلَدِ. وَ أَنْتَ حِلٌّ بِهذَا الْبَلَدِ. وَ والِدٍ وَ ما وَلَدَ. لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ»، (سوگند به این شهر می‌خورم و تو [یک چند] در این شهر [حکمروای مطلق و] دست گشاده‌ای و سوگند به پدر و فرزندی که پدید آورده می باشد. به راستی بشر را در رنج و محنت کشیدن آفریده‌ایم.)، (بلد، 1-4). درباب در رنج و محنت بودن بشر تفاسیر متفاوتی از آیه مذکور اظهار شده می باشد. مولانا یک از وجوه درد و رنج آدمی را فراق از قرب الهی می‌داند و معتقد می باشد زیرا عارف کامل به وصال حق رسد، اندوهی ندارد و بشر نادان تا ابد در رنج و محنت می باشد. پس مولانا در این بیت تفسیری نو از آیات مذکور ارائه می‌دهد.

 

کُــلَّ یَــوْمٍ هُـوَ فـی‏ شَــأْنٍ ای پـسـر

بـهــر این فـرمـود رحـمـان ای پـسـر

 

(1/1824)

برگرفته از آیه «یَسْئَلُهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ کُلَّ یَوْمٍ هُوَ فی‏ شَأْنٍ»، (هر آن کس که در آسمان‌ها و زمین می باشد از او درخواست [امداد] دارد؛ او هر روزی در کار می باشد.)، (الرحمن، 29). مولانا با ذوق لطیف خود از مضمون آیه که پروردگار هر لحظه و هر روز در کار می باشد و هیچ‌گاه از امور غافل نیست این نتیجه زیبا و حساس را می‌گیرد که آدمی بایستی همیشه حواسش جمع باشد که خداوند مراقب اوست.

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت