بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت – پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

(1/2516-2518)

برگرفته از آیات «کَذَّبَتْ ثَمُودُ بِطَغْواها. إِذِ انْبَعَثَ أَشْقاها. فَقالَ لَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ ناقَهَ اللَّهِ وَ سُقْیاها»، (قوم ثمود با طغیانش انکار پیشه نمود. آنگاه که شقاوت پیشه‌ترینشان [به سوء قصد] برخاست. حال آنکه پیامبر خدا به آنان گفته بود این شتر خداوند می باشد، او و بهره‌ی آبش را رعایت کنید.)، (شمس، 11-13). مولانا در این ابیات و به خصوص در مصرع دوم بیت پایانی صراحتاً مصرع دوم برگرفته از عبارت قرآنی «وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ»، (و به کسانی که ایمان آورده اند و کارهای شایسته کرده‌اند، نوید بده که ایشان را بوستان‌هایی می باشد که در فرودست آن جویباران جاری می باشد…)، (بقره، 25). مولانا از آیه بهره گیری می‌کند تا بگوید در بغداد مفهوم « تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ » را می‌توان دید.

 

بــانــگ کـم زن ای مـحمـد بــر گـدا

پـس از ایـن فرمـود حق در والـضـحی

 

(1/2751)

اقتباس از آیه «وَ أَمَّا السَّائِلَ فَلا تَنْهَرْ»، (و بر خواهنده، بانگ مزن [و او را مران])، (ضحی، 10). مولانا به سائل و یا گدا از منظر خاص خود می‌نگرد و به آن وجهی معنوی می‌بخشد. در تفسیر مولانا گدا آیینه‌ی جود حق می باشد و به همین دلیل از طرف خداوند فرمان می‌رسد که ای محمد(ص) بر گدا بانگ مزن.

 

جـمـلـه مـا یُـؤْفَـکُ عَـنْـهُ مـَنْ أُفِــکَ

هم عـرب مـا هم سـبو مـا هـم مـلـک

 

(1/2907)

مصرع دوم برگرفته از آیه «یُؤْفَکُ عَنْهُ مَنْ أُفِکَ»، (هر کس که از پیش، بازگردانده شده می باشد از [ایمان به] آن بازگردانده گردد.)، (ذاریات، 9). مولانا با بهره گیری از آیه سخن خود را مستند می‌سازد.

 

عکس آن کن خود بـود آن راه راسـت

گـر ندانی ره هـر آنچ خــر بخواسـت

 

اِنَّ مَــن لَـم یَــعــصــهِـنَّ تــالِـــف

شــاوِروُهُـــنَّ و آنـگــه خــالِــفـــو

 

چـون یُـضِلُّوکَ عَنْ سَبیلِ اللَّه اوسـت

بــا هوی و آرزو کم بـــاش دوســت

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت