ظهور هر رسانه دلیل ساز تغییراتی در خواسته ها و نیازای جامعه س به خاطر همین اینترنت تأثیراتی در جامعه ایرونی داشته، که قابل کتمان نیس. اینترنت و چگونگی بهره وری از اون هم واسه دولتمردان مهم بسیاریه و روند  استفاده زنان از اینترنت به موازات اون در حال افزایش، پس اینجور همایشی با بررسی یافته های یافته ها از سراسر کشور می تونه در درک اون مؤثر باشه.

رشد رو به رشد شبکه جهانی اطلاعات و امکان دسترسی آسون و سریع به این شبکه، سطح دانایی افراد، اندیشه آدم ها و روش های انجام امور فرهنگی و اقتصادی رو از ان رو به اون رو کرده. این در حالیه که هم حالا زنان در کشورای در حال پیشرفت چون کشور ما اون طور که باید از این فرصت استفاده نمی کنن.

اقتصادی

شاید واسه همینه که، فرصت یابی و آسیب شناسی چگونگی رابطه زن و اینترنت در کشور ما به یه اندازه مهمه.

شناخت دقیق فرصت ها و برنامه ریزی واسه استفاده بهینه از اونا هم جهت با ارتقا سطح علم، افزایش روش های ارتباطی، شناخت فرصت های کاری و کالبد شکافی علمی محدودیت های به وجود اومده توسط نابرابری بهره گیری زنان از اینترنت در مقایسه با مردان، از مهمترین کارائیه که باید به شکل یه برنامه ریزی دقیق دنبال شه.

رشد اینترنت در کشورای جور واجور، بسیار نامتوازنه، یعنی فاصله و شکاف زیادی در مورد دسترسی و به کار گیری فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) بین کشورای کمتر پیشرفته و پیشرفته  هست.

مثلا در آمریکا، زنان در حال پیشی گرفتن از مردان از نظر رسیدن به اینترنت هستن و اندازه بالای رشد خود رو حفظ کرده ان. در حالی که تعداد کل کاربران اینترنت در آمریکا تنها ۲۲/۴ درصد رشد داشته، این اندازه واسه زنان ۳۴/۹ درصد بوده. اما این موضوع در بین زنان آسیایی دیده نمی شه.

۷۸ درصد کاربران اینترنت در آسیا رو مردان و تنها ۲۲ درصد رو زنان تشکیل میدن. بی دودلی اینجور فرقی بین مردان و زنان در مورد به کار گیری اینترنت، تاثیر قابل توجه ای بر فرهنگ و اقتصاد آسیا داره.

اقتصاد

در کشور در حال پیشرفت ای مانند ایران هم اندازه محرومیت زنان از آموزش و آموزش فناوری مهمه. شاید پایین تر بودن سطح آموزش زنان نسبت به مردان، نبود منابع اقتصادی و از دست دادن هنجارهای فرهنگی و اجتماعی بیشتر زنان رو از دنبال کردن شغل های غیرسنتی و دسترسی به ICT باز می داره. در همین حال پیمایش انجام شده از طرف «شهناز میزبان»، پژوهشگر علوم اجتماعی روی ۳۸۰ دانشجوی دانشگاه های دولتی تهران نشون می دهد که بعد از پایگاه اقتصادی – اجتماعی و موقعیت جغرافیایی، «شکاف جنسیتی» کلی ترین شکاف در کاربرد اینترنت بوده که کمتر روش زوم شده.

دانشجو

از طرف دیگه در حالی که ۲۲ درصد دانشجویان پسر بیشتر از سه ساعت در روز از کامپیوتر استفاده می کنن، تنها ۱۰ درصد دختران دانشجو از کامپیوتر استفاده کرده ان. این در حالیه که اندازه استفاده پسران از اینترنت در طول روز هم به مراتب بیشتر از دخترانه (۵/۱۹ درصد پسر در برابر ۴/۱۵ درصد دختر).

از اونجایی که «جنسیت» بر نوع و اندازه به کار گیری اینترنت اثر میذاره، روش به کار گیری اینترنت در میان دختران و پسران هم دارای تفاوته؛ چون که انتظارات اجتماعی، اونا رو به طرف نقشه های جنسیتی جهت می دهد، این بدین معناست که دختران دریافت و ارسال پست الکترونیکی، خرید کالا و سرگرمی رو بیشتر از پسران ترجیح داده و در مقابل پسران از اینترنت به خاطر جستجوی اطلاعات و دریافت خبر استفاده می کنن، که این مسئله رو می توان در چگونگی جامعه پذیری دختران و پسران جستجو کرد. از اونجایی که در دهه های گذشته جامعه همیشه افراد رو به نقشه های سنتی جهت داده، مسئولیت ها و نقش های زنونه مانعی واسه دسترسی و استفاده زنان از کامپیوتر و اینترنته.

اداره کشورها بدون به کار گیری ICT غیرممکن شده یا با هزینه هنگفت امکان پذیره؛ روند پیشرفت جهان رو به جلو پیش می رود و ما باید بتونیم از تهدیدها دوری و از فرصت ها به بهترین روش استفاده کنیم.

نصرالله جهانگرد، دبیر قبلی شورای عالی اطلاع رسانی در همایش زنان و اینترنت در هزاره سوم  گفت: بازار اجناس ICT در دنیا حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون یوروه و در واقع می توان گفت که این موضوع در بخش اشتغال یکی از کارآفرین ترین مباحث حساب می شه.

ایشون گفتن اینترنت به عنوان سرمایه و ثروت عمومی جهان به حساب میاد، گفت: همه دستگاه ها باید خیلی راحت به این وسیله دسترسی داشته باشن؛ سیاستگذاری کشورها اینه که مردم خیلی راحت بتونن به اینترنت دسترسی داشته باشن.

همه کشورها متوجه این موضوع هستن و زمینه سیاستگذاری در بخش های جور واجور واسه دسترسی راحت به اینترنت رو جفت و جور می کنن تا این وسیله به صورت یه ثروت عمومی در اختیار مردم باشه؛ به کار گیری وب به اندازه ای شتاب گرفته که جزو شاخص های امتحان پیشرفت اجتماعی و اقتصادی کشورها شده.

به گفته جهانگرد، چالشی که الان در دنیا هست اینه که تحولات اقتصادی و اجتماعی به وجود اومده توسط تحولات ICT شتاب گرفته و تموم زمینه های کاری رو در کشورها تحت تاثیر قرار داده.

«کلی کشورها ICT رو به عنوان موجود توانمندساز می دانند؛ چون وقتی ثروت عامل پیشرفت بود، اما امروزه عامل دانایی جانشین اون و عامل تولید ثروت شده و

دبیر قبلی شورای عالی اطلاع رسانی ادامه داد، رقابت کشورای جهان سوم اینه که دیدگاه های رهبران و مدیران یکی نیس و تا دولتی عوض می شه تموم برنامه ها هم تغییر می کنه، به خاطر همین برنامه بلندمدت در کشورای جهان سوم دووم نمی آورد و همه به دنبال برنامه های کوتاه مدت هستن.

به گفته جهانگرد، ICT به عنوان عنصر کلیدی نوآوری شناخته شده و زنان هم نقش کلیدی در این میدون دارن؛ ICT با جفت و جور کردن فرصت یادگیری نقش مهمی در روند پیشرفت زنان اجرا می کنه و اگه این وسیله به صورت راهبردی تو یه جامعه به کار رود می تونه در پیشرفت هدف دار نقش مهمی داشته باشه.

 

بارقه های نور

با این وجود آمار و یافته ها به دست اومده از اندازه ثبت نام در گرایش های جور واجور رشته کامپیوتر و IT، نشون می دهد که اندازه استقبال زنان از تحصیل در رشته های عمومی کامپیوتر در سال جاری بیشتر از مردونه. به گزارش روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آخرین یافته های بررسی و تحلیل آمار موجود در و احد آموزش فرهنگسرای IT نشون می دهد که از کل ۱۰۵۵ دانشجو در رشته های جور واجور کامپیوتر، ۵۴۶ نفر رو زنان و ۵۰۹ نفر رو مردان تشکیل میدن.

یافته های بررسی های آماری فرهنگسرای IT نشون از استقبال خیره کننده زنان واسه به دست آوردن مهارت در رشته های عمومی کامپیوتر داره.

در کل آمار به دست اومده نشون می دهد که اندازه حضور زنان در کلاس های یاد گرفتن دروسی مثل اینترنت، فتوشاپ، کاربرعمومی، ICDL، اتوکد و WORD بیشتر از مردونه. رشته های دیگری مثل سخت افزار و طراحی صفحات وب در انحصار گسترده مردان قرار داره. در این مورد مخصوصا در رشته های سخت افزار اکثریت مطلق فراگیران مرد هستن.

اما تحلیلی بر آمار به دست اومده نشون می دهد که بعضی از رشته ها تقریباً، مختص خانوم ها و بعضی هم به آقایون اختصاص داده شده. دلیل این موضوع هم به نوع و شکل درخواست موجود در بازار کار و مسایل و شرایط فرهنگی انجام کارا برمیگرده.

از طرف دیگه در بررسی دلیل گرایش رو به رشد زنان به یاد گرفتن رشته های عمومی کامپیوتر هم یافته های جالبی به دست می دهد.

الان قسمت بزرگی از فراگیران زن در رشته هایی مثل«کاربر عمومی»،«اینترنت» و «ICDL» رو مادران خونه دار تشکیل میدن. این مادران دلیل گرایش به این رشته ها، رو رابطه بهتر با فرزندان خود به هنگام کار با کامپیوتر و اینترنت و هم اینکه رفع یه جور احساس بی سوادی در به کار گیری کامپیوتر مخصوصا هنگام تعامل با فرزندان خود عنوان می کنن.

مهمترین دلیل این اتفاق به گسترش نفوذ و ضریب کامپیوتر و اینترنت در جامعه برمیگرده، چون که تا قبل از این کامپیوترها بیشتر محدود به محیط کار و در اختیار آقایون بود اما با گسترش فناوری های نوین ارتباطاتی و نفوذ کامپیوتر و اینترنت به خونه ها، گرایش زنان در یادگیری و به کار گیری این وسیله نوین هم زیاد شده. ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۱۵درصده که تنها۳۰درصد کل کاربران اون زن و به طور کلی دختران جوون هستن.

 

موج تغییر

گروه اجتماعی- تکنولوژی نوین ارتباطی، جهان رو به دهکده جهانی تبدیل کرده، همونطور که تو یه دهکده همه منابع در اختیار اهالی قرار می گیرد امروز هم به کمک اینترنت، در اینجور شرایطی هستیم و غالب اطلاعات عمومی و اختصاصی به اشتراک گذاشته شده.

این پدیده خود عامل ایجاد پدیده ای به نام «جهانی شدن» است، چون بیشتر از این ملل جور واجور به دلیل محدودیت های جغرافیایی و انحصار منابع، از هم دور بودن. پس فناوری اطلاعات، هم زمینه ساز جهانی شدنه و هم عامل تسریع و باقی موندن اون؛ یکی از وسایل این تکنولوژی اینترنته.

در مرحله بعد مخاطبان، استفاد ه کنندگان یا دریافت کنندگان هستن، از اونجایی که یه رسانه در میدون رقابت بین محیط های زیاد قرار داره؛ یکی از عوامل و عناصر بسیار مهم فوت وفن های جذب مخاطبه. حال می توان سؤال کرد زنان ایرونی در رابطه با پدیده اینترنت چیجوری می تونن اجرای نقش کنن.

زنان می تونن به عنوان تولید کننده یا فرستنده پیام باشن، از طرف دیگه زن می تونه به عنوان موضوع پیام باشه، پس تولید کننده اطلاعات خودشو واسه سلیقه زن تدارک می بیند و برابر با جذابیت هایی که واسه زنان هست، طراحی و کار می کنه، از جمله به موضوعاتی مثل خونه داری، بچه داری، مد، آرایش و لباس می پردازه.

اما به چه دلیل زنان، امروزه به طور خاص کانون توجه این امور قرار می گیرند؟ به دلیل اینکه در تحولات اجتماعی زنان بسیار سریع اثر می پذیرن و اثر می گذارن، پس خیلی روی اونا حساب می شه.

پس از سرنگونی طالبان در افغانستان بیشتر از ۱۷۵ پروژه خاص زنان افغانی واسه افزایش مشارکت سیاسی اونا به خاطر ایجاد جامعه مدنی به اجرا در آمده.
افغانستان

از طرف دیگه شتاب تند پیشرفت کشورای عربی که تا دیروز حق داشتن شناسنامه، حق مالکیت، حق رأی، رانندگی و خیلی از حقوق ابتدایی شهروندی رو از زنان محروم می کردن، بسیار دیدنیه.

این در شرایطیه که بیشتر کشورای خاورمیانه هنوزم باتوجه به وضعیت جدید پیشرفت، دیدگاه سنتی خود رو نسبت به مسایل زنان حفظ کرده ان. به گونه ای که در بیشتر کشورای عرب زبون پایگاه های اینترنتی واسه زنان با محدودیت های بسیاری روبه روست.

یافته های حاصل از یه مطالعه جدید نشون می دهد، احتمال بروز رفتارای خطرناک بین نوجوانان و جوانان دانشجویی که از بازی های کامپیوتری استفاده می کنن بیشتر از دیگر افراده.

به گزارش فارس به نقل از دیجیتال ترندز، محققان براساس تحقیقات جدید خود فهمیده ان که بین بازی های کامپیوتری و بروز رفتارای پرخطر بین دانشجویان رابطه مستقیم هست و باعث می شه تا این افراد ارتباطات اجتماعی خود رو کمرنگ تر کنن.

این تحقیقات روی ۵۰۰ دانشجوی دختر و ۳۱۳ دانشجوی پسر در آمریکا انجام شد و شرکت کنندگان در اون درباره اندازه به کار گیری بازی های کامپیوتری، نوشیدن مشروبات الکلی، اعتیاد به مواد مخدر، اعتماد به نفس و اندازه رابطه با اعضای خونواده توضیح دادن.

در آخر این تحقیقات مشخص شد که دانشجویان پسر ۳ برابر بیشتر از دانشجویان دختر از بازی های کامپیوتری استفاده می کنن. این در حالیه که اندازه اجرای

بازی های کامپیوتری خشن بین پسران نسبت به دختران  برابر بیشتره.

دانشجویان دختر بیشتر از پسران در دانشگاه های خود از اینترنت واسه انجام کارای شخصی و ارسال پست الکترونیکی استفاده می کنن و این در حالیه که دانشجویان پسر اینترنت رو بیشتر واسه خوندن اخبار، سرگرمی و مسایل جنسی به کار می برند.

این طور که گفته می شه، اون دسته از آدمایی که به نوشیدن مشروبات الکلی عادت داشتن و به مواد مخدر اعتیاد داشتن، بیشتر از دیگر دانشجویان از بازی های کامپیوتری خشن استفاده می کردن.

استفاده غیرعلمی ۸۰ درصد جوانان ایرونی از اینترنت معاون پژوهشی مرکزمطالعات وپژوهشهای جمعیتی آسیاواقیانوسیه در گفت وگو با خبر گزاری فارس (۹:۱۱) در مورد چگونگی استفاده جوانان از اینترنت گفت: جوانان ۵۰ درصد به اینترنت دسترسی دارن؛ ۸۰ درصد جوانان از اینترنت استفاده غیر علمی می کنن، ۲۰ درصد دیگه هم به دانشجویان و آدمایی که دارای تحصیلات عالیه هستن، اختصاص داره.

ذوق و علاقه جوانان هم در نوع به کار گیری اینترنت مؤثره .روش به کار گیری اینترنت در میان نوجوانان و جوانان نیاز به هدایت داره.

اگه جوانان رو به طور اعم در نظر بگیریم شک نداشته باشینً به آسیب شناسی نیازه اما اگه دانشجویان و افراد تحصیل کرده رو مهم بدونیمش اکثراً در مورد های علمی از اینترنت استفاده می کنن.

روش به کار گیری اینترنت در میان نوجوانانی که در سنین پایین قرار دارن مناسب نیس و بعضی وقتا همراه با تلف کردن وقته. کلا سطح به کار گیری اینترنت در مقایسه با کشورای دیگه حجم پایینی رو در ایران به خود اختصاص داده.

این به طور قطع به وجود اومده توسط فضای خالی آموزشیه. چون که اینترنت به صورت انبوه وارد کشور شده و دسترسی به اون در میان نسل جوون بسیار ساده س!.

بعضی خونواده ها تسلط کافی به کامپیوتر رو ندارن.در این مورد خود نوجوانان و جوانان تعیین کننده هستن. مسائل فرهنگی باید از نسل قدیم به نسل جدید منتقل شه اما این مسئله با اینحال که فرهنگیه تنها مخصوص جوانانه و خونواده ها در این مورد نقشی ندارن. حتی در مدارس هم تسلط دبیران در این مورد کمه.

جوانان بیش تر واسه سرگرمی از اینترنت استفاده می کنن که علاوه بر تلف شدن وقت آسیب های دیگری رو ایجاد می کنه.

باید جوانان رو به استفاده درست از اینترنت تشویق کنیم حتی خونواده ها هم باید اطلاعات خود رو در این رابطه پیشرفت بدن. در این مورد آموزش چیزی لازمه، در برنامه های تلویزیونی حتی اموزش آشپزی هست اما آموزش اینترنت و به کار گیری کامپیوتر واسه خونواده ها مشاهده نمی شه.