دانلود : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

مدایح و مراثی عترت پیامبر(ص) می­باشد، و ابزاری می باشد برای دفاع از ایشان و پیروان و یارانشان؛ از این منظر می­توان ادبیات شیعی را ادبیاتی متعهد به حبّ اهل بیت(ع) نامید»(سیاحی،1382هـ:32-31). با نگاهی گذرا به شعر شاعران متعهد شیعه در­می­یابیم که شعر آن­ها سرشار از اظهار عشق و علاقه­ی آن­ها نسبت به أئمه­ی اطهار(ع) می باشد که این حب را راهی برای رسیدن به سعادت و جاودانگی می­دانند.

به عنوان مثال دعبل در قصیده­ی تائیه­ی معروفش می­گوید:

 

فَکَیفَ؟ و من أنّی یُطالِب زلفهً
سِوَی حُبِّ أَبناءِ النَّبیِّ و رَهطِـهِ
فیـا رَبَِّ زِدنـِی فِی یَقِـینـِـی بَصِیـــرهً
  إِلَی الله بَعـدَ الصَّـومِ و الصَّلوات
و بُغضُ بَنِی الزَّرقَاء و العَبلات
و زِد حُبَّهُم یا رَبَِّ فِی حَسَنَات
(دعبل،1972م: 114)

ترجمه: بعد از انجام واجبات، تنها عشق ورزیدن به خاندان نبوت و بغض ورزیدن به دشمنانشان راه رسیدن به خداست. پروردگارا! بر بصیرت و یقین من بیافزا و عشق و حب آن­ها (اهل بیت(ع)) را در وجودم زیاد کن.

این شاگرد مدرسه اهل بیت(ع) دوست داشتن و عشق ورزیدن به خاندان پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان و دوری گزیدن از دشمنان قسم خورده­ی ایشان را راه رسیدن به کمال و سعادت می­داند و می­بینیم که شاعر چگونه با تمام وجود از خداوند می­خواهد که حبّ اهل بیت(ع) را در قلبش زیاد کند.

ب) رثاء اهل بیت(ع) و یارانشان

یکی دیگر از مهم­ترین زمینه­هایی که شاعران شیعی به طور گسترده درمورد­ی آن به سخن سرایی و شعر پرداخته­اند، یادآوری مصیبت خاندان پیامبر(ص) و مرثیه سرایی برای شهداء و کشتگان آنان می باشد. شاعران شیعه علاوه برمدح امامان(ع) و یارانشان به ذکر مظلومیت­ها و مصائب وارد آمده بر ایشان هم می­پرداختند، بر کشته­های ایشان گریه می­کردند و به خاطر حقّ غصب شده­ی آن­ها اندوهگین بودند و اشعار رثایی سر می­دادند، اشعاری که بیانگر عشق و وفای آن­ها نسبت به خاندان پیامبر(ص) بود. شایان ذکر می باشد که اشعار رثایی شاعران شیعه هنگام اظهار واقعه­ی کربلا و شهادت

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)