دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

 مقدمه:

علم نقد همواره در ادبیات از ارزش و اهمیت والایی برخوردار بوده و به عنوان راهی برای ارزش­گذاری آثار ادبی از دیرباز مورد توجّه قرار گرفته می باشد. پدیده­ی بینامتنی به عنوان یک نظریه­ی جدید و مدرن که ارائه دهنده­ی توجه­های تازه در علم نقد می باشد، امروزه بسیار حائز اهمیت می باشد و جنبه ای از زندگی پسامدرن را نشان می­دهد. این نظریه­ی به عنوان یک امر حتمی برای هر متن می­باشد و هیچ متن ادبی­ای، از این امر مستثنی نیست، هر اثر در یک زمانی تحت تأثیر آثار قبل خود بوده و با تغییر و تحوّل آثار پیشین به خود هویت بخشیده می باشد؛ به عبارت دیگر در هر اثری بایستی به دنبال ارجاعی به قبل آن اثر و یا معاصر آن بود؛ زیرا که خاصیت ذهنی بشر اقتضا می­کند تا پیوسته از تجربیات ذهن فعّال و پویای خود بهره گیری کند. نویسنده و افکار او در یک زمان از تفکّرات دیگران تأثیر می­پذیرد و در زمان دیگر اندیشه­های مخاطبین خود را تحت تأثیر قرار می­دهد. چنین توجه­هایی به متن امروزه به عنوان یک قانون برای هر متن تبدیل شده و در حیطه­ی نظریه­ی ادبی به عنوان «بینامتنی» جای می­گیرد.

سؤال­هایی که در این ارتباط در ذهن صورت می­گیرد، می­تواند چنین باشد:

1.آیا بدون کمک گرفتن از دیگر اندیشه­ها می­توان اندیشید؟

2. آیا بدون اشاره به دیگر نوشته­ها می­توان نوشت؟

در واقع پذیرش پاسخ منفی به این پرسش­ها، خود به معنای رسمیت شناختن بینامتنی می باشد.

قرآن کریم ارزشمندترین اثری می باشد که به عنوان یک میراث ادبی و دینی جامع و کامل در آثار شاعران می­درخشد. قرآن کریم به علت برخورداری از جمال لفظی و معنویِ غیر قابل وصف، همواره الگوی بسیاری از شاعران و ادیبان و بزرگان بوده می باشد. در واقع بهره گیری از آیات و مفاهیم قرآنی در شعر در هر دوره ضرورت به شمار می­رفته؛ زیرا که شعرهایی بیشترین تأثیر را داشتند که در پروردن مضامین آن­ها از آیات قرآنی و یا حتی احادیث پیامبر(ص) و أئمه­ی اطهار(ع) بهره گیری می­گردید.

درمورد­ی پیشینه­ی پژوهش، می­توان گفت که پژوهش­هایی در زمینه­ی بینامتنی در دانشگاه­های جهان عرب، انجام شده می باشد. از آن جمله می­توان به «مظاهر التناص الدینی فی شعر أحمد مطر» پایان نامه کارشناسی ارشد، نوشته عبدالمنعم محمد فارس و «التناص فی روایه الیاس خوری»، پایان نامه کارشناسی ارشد نوشته­ی أمل أحمد عبداللطیف أحمد در دانشگاه نابلس(فلسطین) اشاره نمود. در این زمینه پژوهش­هایی نیز در ایران صورت گرفته می باشد که از آن میان می­توان به مقاله­ی «بینامتنی دیوان ابوالعتاهیه و نهج البلاغه»، نوشته­ی مرتضی قائمی، پایان در فصل دوّم به شعر شیعی و توضیح حال کمیت اسدی، عبدی کوفی و دیک­الجن پرداخته شده می باشد که موضوعات زیر را در برمی­گیرد: شعر شیعی و ویژگی­ها و مضامین آن به همراه مختصری از زندگی شاعران مورد نظر، ویژگی­های شعری و جایگاه ایشان بین شاعران شیعی.

در فصل سوّم به مطالعه روابط بینامتنی شعر شاعران با قرآن کریم و کلام پیامبر(ص) و أئمه­ی اطهار(ع)، بر اساس معیارهای سه­گانه­ای توضیح داده می­گردد که ژولیا کریستوا در هر روابط بینامتنی به آن اشاره کرده می باشد؛ این معیارها مورد تأیید بسیاری از منتقدان عرب مانند محمد عزّام، محمد بنیس و دیگر ناقدان نیز می­باشد. اما در این پژوهش کوشش شده از شیوه­ی محمد بنیس در تحلیل روابط بینامتنی بهره گیری گردد.

در بهره گیری از منابع و مراجع در این پژوهش کوشش بر این بود، تا حد امکان از منابع اصلی و معتبر بهره گیری گردد، به همین مقصود تمام مقالات و پژوهش­های چاپ شده در مجله­های داخلی و خارجی مورد استناد این پژوهش بوده می باشد.

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)