دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 را به طور کامل در اختیار «آل الله» قرار داده‏می باشد. این ویژگی عبدی، ما را مشتاق‏تر می‏کند که با سیمای این شاعر بزرگ شیعی آشناتر شویم.

در برخی کتب رجال، کسانی نسبت‏ به شخصیت فکری و اعتقادی ‏او، اشکالاتی وارد کرده و به دیده­ی تردید به او نگریسته‏اند، اما جمع بی­شماری از محقّقان نیز شخصیت او را مثبت، مورد تأیید، ستوده و والا دانسته و به مدح او زبان گشوده‏اند. کسی که اشعار او را مطالعه و بررسی کند، روشنترین دلیل بر سلامت فکر او، درستی منش، تقوا، امانت‏داری در نقل سخنان اهل بیت (ع) و محبّت و ولای او نسبت‏ به خاندان پیامبر (ص) را خواهد یافت. احادیثی که درمورد­ی او نقل شده و تعابیر صاحبان کتب رجال، نشان دهنده­ی مرتبه­ی عظیم او در دین می باشد و بی­گمان او را در زمره­ی چهره­های مورد وثوق و اطمینان قرار می­دهد و شعر او، نوعی روایت حدیث می باشد و در صدر ناقلان حدیث قرار دارد. او همّتی عالی و عشق و علاقه­ای وافر به نشر روایات نقل شده درمورد­ی اهل بیت عصمت(ع) داشته می باشد (ر.ک: الأمینی، 1397هـ، ج2 : 325-290؛ الأمین، 1403هـ، ج9 : 268-267).

تولد و وفات

از تاریخ تولد ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست، اما درگذشت او در بسیاری از کتب در سال 178 هجری نقل‏ شده می باشد(ر.ک: الأمینی،1397هـ ، ج2: 297). در برخی منابع نیز، مدت عمر او را 70 سال نوشته‏اند. از این دو نقل، بر­می‏آید که تولدش حدود سال 108 هجری بوده می باشد، برخی هم درگذشت او را در 90 سالگی گفته‏اند(ر.ک: الأمین، 1403هـ، ج9 : 267). اما بر اساس گفته­ی راویان، عبدی همزمان با «سیّد حمیری‏» می‏زیسته و روابط ادبی با هم داشته‏اند و سید حمیری ‏اشعار خود را بر او عرضه می‏داشته و از آراءِ او در نقد و کمال‏شعر خود بهره می‏جسته می باشد. در مدت عمر او و تاریخ درگذشتش ‏اقوال دیگری هم گفته شده می باشد، مثل آنان که وفاتش را در سال‏160 یا 170 یا 230 هجری هم گفته‏اند(ر.ک: الاصفهانی،1393هـ، ج2 :231-230).

  پایان نامه کارشناسی ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

از میان شاعران شیعی معاصر عبدی کوفی، شاعرانی بودند که در کنیه و لقب و همچنین محل تولد شبیه به عبدی بودند. یکی از آن دو محمّد بن بلال عبدی کوفی بود، که بیشترین اشتباهاتی که بین عبدی و هم نام­هایش اتفاق می­افتاد با او بود، محمد بن بلال اهل کوفه بود اما ادامه زندگی­اش به همدان رفت. وی شاعری نیکو بود و اشعار زیبایی می­سرود.

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.