دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

تکه ای از متن پایان نامه :

از مولوی آثاری به نثر مانده که دارای ارزش ادبی می‌باشند، آن چیز که به نثر فارسی از مولانا باقی مانده، غالباً تقریر می باشد و املا؛ یعنی مولانا می‌گفت و دیگران می‌نوشتند، این آثار شامل:

خود نوشته و به او می‌دهد. دیگر بخش‌های مثنوی را مولوی تقریر می‌نمود و حسام ‌الدین آن‌ها را می‌نوشت.

مثنوی معنوی حاصل پربارترین دوران عمر مولاناست. اهمیّت و ارزش مثنوی نه فقط از آن روست که از آثار کهن ادب فارسی محسوب می‌گردد بلکه از آن جهت نیز هست که یک دوره از جهان بینی عرفای پیشین، عرفان عملی و توجه مولانا را به ما نشان می‌دهد و برای بشر سرگشته‌ی امروز نیز پیام وارستگی، آزادگی و رهایی دارد.

یکی از ویژگی‌های محوری و بنیادی مثنوی معنوی، تعلیمی بودن آن می باشد و از آغاز به قصد تعلیم سروده شده می باشد. ویژگی دیگر این اثر ارتجاعی بودن این اثر یا به قول دکتر زرین کوب «بلاغت منبری داشتن» آن می باشد. (زرین کوب، 1364: 126)

در تمام تاریخ ادبیات فارسی اثری نداریم که مانند مثنوی فی المجلس نوشته شده باشد، پس از این نظر مثنوی یک استثنا می باشد و شیوه‌ای از تعلیم و روش آموزش را نشان می‌دهد.

مولانا در مثنوی از ساده‌ترین حکایات برای پیچیده‌ترین مباحث بهره گیری می‌کند. در کلام خود از تمثیل بهره می برد، گاه برای پرورش کلام خود از طنز بهره گیری می‌کند.

  دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

او در نتیجه‌گیری از حکایات خود بسیار ظریف و هوشمندانه اقدام می‌کند. او با مخاطبانی از تمام اقشار جامعه و با تفکرات، دریافت‌ها و عقولی متفاوت سروکار دارد، پس مفهوم مورد نظر خود را چنان اظهار می‌کند که متناسب با افکار تمامی این افراد باشد.

 

3-3 قرآن کریم

قرآن کتاب آسمانی مسلمانان می باشد که به صورت وحی از جانب خداوند تعالی بر حضرت محمّد (ص) نازل گردید. قرآن سی جزء، و صد و چهارده سوره دارد.

هر آشنا به زبان عربی و هر خواننده‌ قرآنی به سرعت متوجه می‌گردد که این کتاب از اعجازی متافیزیکی برخوردار می باشد. «قرآن رساترین اظهار می باشد و از نظر موسیقی و وزن لفظی، در لغات و جملاتش نشانه‌های وحیانی ربانی مشهود می باشد. وزنش نه وزن شعر می باشد نه 

 

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : بینامتنیت قرآن و دفتر اول، دوم و سوم مثنوی از دیدگاه ژرار ژنت

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.