دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

تکه ای از متن پایان نامه :

 عشق را آیتی لایزال و سراپای جهان و جهانیان را طفیل وجود او می داند .عشق فنی شریف دانسته عقل را در برابر او بیچاره و زبون می خواند .

عشق برای حافظ ودیعتی می باشد آسمانی که با جمال صوری آب رنگ ظاهری هیچ ارتباط ای ندارد.

عشق را مظهر پاکی ها ،خوبیها وخمیر مایه عالم وجود معرفی می کند .

طفیل هستی عشقند آدمی و پری                  ارادتی بنمــا تــا سعادتــی ببری

(امینی ،1354:صص49-50)

«مرحوم دکتر غنی معتقد می باشد علاوه بر 125مورد از دیوان حافظ که نام شاه ،پادشاه و خسرو برده شده ،در سایر غزلیات هر جا که کلمه معشوق استعمال شده مقصود همان ج:حافظ کیفیت غزل را (تا حدی با بهره گیری از تجارب چند شاعر دیگر )دگرگون کرده و در کاربرد لغات و شیوائی اظهار و بهره برداری ابتکاری از استعاره و کنایه و ایهام و سایر صناعات ادبی بجد مطلوب و معقول کمال ذوق و لطافت را نشان داده و تحولی در خور ستایش در این نوع از شعر پدید آورده می باشد .

د:هیچ شاعر غزل گوئی تا زمان حافظ؛به اندازه او آن همه تنوع در اندیشه ها و تعبیرات و رنگارنگی در مضامین آن هم با بیانی رسا و فصیح و دلکش به کار بسته می باشد .از این گذشته حافظ مقدار قابل توجهی از مضامین شاعران استاد پیشین را تلطیف و اصلاح و تکمیل کرده می باشد .

هـ:حافظ در میان غزل گویان متقدم (و تا حدی متأخر)بر خود نمونه کامل یک شاعر اجتماعی و مردمی می باشد و این معنی یکی از وجوه امتیاز او بر سایر غزل سرایان می باشد .او به منزله جامعه شناس و روانشناس باریک بین و چیره دستی می باشد که در عین تأثر از نابسامانی ها و ستمگریها و معایب اخلاقی و اجتماعی زمان آنها را در غزلهای عاشقانه خود به صورت جد و طنز منعکس کرده و کلیتی به این نوع از سرودهای خود بخشیده که قابل تطبیق با احوال جامعه ایرانی و حتی جامعه بشری در هر عصر و زمانی می باشد و بدین جهت در عین ایرانی بودن مبدل به یک شاعر درجه اول جهانی شده می باشد .

  پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

و:اندیشه های متنوع و اظهار سایه روشن دار و ایهام آمیز باعث شده می باشد که گروه های مختلف و متضاد از قبیل عرفان و متشرعان و اخلاقیون و شکاکان و پیروان مکتب خیام و عشق پیشگان و رندان عافیت سوز و لاابالی به او اظهار ارادت و اعتقاد کنند و او را از آن خود و پیشوای خود بدانند.

نزد عامه مردم نیز حافظ به علل متعدد و از آن جمله به جهات ذیل سمت قبول تا حد پرستش یافته می باشد:

بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : بلاغت در اشعار حافظ(غزل 101تا200)

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.