دانلود پایان نامه : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

امام حسین(ع) و یارانش در صحرای کربلا نمود بیشتری پیدا می­کند؛ زیرا که واقعه­ی کربلا تأثیری ژرف در بیداری وجدان­ها داشت و سبب شکوفایی ادبیات در همه­ی زمینه­ها گردید. «عبدالله نعمه» یکی از نویسندگان معاصر عرب در این باره می­گوید: «جریان کربلا عاملی برای مانند­ی این اشعار آمیخته با براهین عقلی، بائیه­ی کمیت اسدی می باشد. شاعر در این قصیده چنین می­سراید:

 

وَ قَالُوا وَرثنَاهَا أَبَانَـا و أُمَّنـَا
یَرَونَ لَهُم حَقّاً عَلَی النَّاسِ وَاجِباً

   

وَ مـَا وَرَثَتهـُم ذَاکَ أُمٌّ و لا أَبُ
سَفـَاهَا وَ حَقُّ الهَاشِمیِّـنَ أَوجَبُ
(همان:59)

ترجمه: گفتند (غاصبان خلافت)که آن (خلافت) را پدرانمان به ارث بردند، در حالی که این چنین نبوده می باشد. آن­ها حکومت بر مردم را حق خودشان می­دانستند، چه فکر بیهوده­ای! این درحالی می باشد که بنی­هاشم در ارث بردن سزاوارتر بودند.

این شاعرشیعی دشمنان شیعه را مخاطب قرار می­دهد و با آن­ها به احتجاج برمی­خیزد و چنین می­گوید: دلیل آن­ها در به دست گرفتن خلافت دلیل و برهانی بی­منطق می باشد؛ زیرا که اهل بیت(ع) از نظر قرابت و خویشاوندی به پیامبر(ص) نزدیک­ترند .

ب) صداقت و ارادت شاعران شیعی

ویژگی دیگر شعر شیعی صدق عاطفه و اخلاص شاعران شیعه می باشد. شاعران مکتب تشیّع از صمیم قلب و با تمام وجود به خاندان پیامبر(ص) عشق می­ورزند و این حبّ و عشق، با اخلاص کامل همراه می باشد . هر آن چیز که را که آنان در وصف و مدح اهل بیت(ع) می­گویند از احساسات پاک و عاطفه­ی راستینشان سرچشمه می­گیرد و این صداقت، راستی، اخلاص و بی­ریایی به خوبی در اشعارشان نمایان می باشد. می­توانیم نهایت این عشق و علاقه­ی راستین را در اشعار دیک الجن، شاعر متعهد مکتب تشیّع به نظاره بنشینیم، شعری که ابوالفرج اصفهانی در مورد آن می­گوید : «این شعر نزد عام و خاص معروف بود» (الإصفهانی، 1972م، ج 14: 59).

مطلع قصیده او چنین می باشد :

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

  پایان نامه ارشد با موضوع : تاثیر آمیخته بازاریابی سبز بر قصد خرید مصرف کنندگان (مطالعه موردی مصرف کنندگان محصولات لبنی شرکت صالح در شهرستان بابل)
این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.