دانلود پایان نامه : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

امام حسین(ع) و یارانش در صحرای کربلا نمود بیشتری پیدا می­کند؛ زیرا که واقعه­ی کربلا تأثیری ژرف در بیداری وجدان­ها داشت و سبب شکوفایی ادبیات در همه­ی زمینه­ها گردید. «عبدالله نعمه» یکی از نویسندگان معاصر عرب در این باره می­گوید: «جریان کربلا عاملی برای مانند­ی این اشعار آمیخته با براهین عقلی، بائیه­ی کمیت اسدی می باشد. شاعر در این قصیده چنین می­سراید:

 

وَ قَالُوا وَرثنَاهَا أَبَانَـا و أُمَّنـَا
یَرَونَ لَهُم حَقّاً عَلَی النَّاسِ وَاجِباً

   

وَ مـَا وَرَثَتهـُم ذَاکَ أُمٌّ و لا أَبُ
سَفـَاهَا وَ حَقُّ الهَاشِمیِّـنَ أَوجَبُ
(همان:59)

ترجمه: گفتند (غاصبان خلافت)که آن (خلافت) را پدرانمان به ارث بردند، در حالی که این چنین نبوده می باشد. آن­ها حکومت بر مردم را حق خودشان می­دانستند، چه فکر بیهوده­ای! این درحالی می باشد که بنی­هاشم در ارث بردن سزاوارتر بودند.

این شاعرشیعی دشمنان شیعه را مخاطب قرار می­دهد و با آن­ها به احتجاج برمی­خیزد و چنین می­گوید: دلیل آن­ها در به دست گرفتن خلافت دلیل و برهانی بی­منطق می باشد؛ زیرا که اهل بیت(ع) از نظر قرابت و خویشاوندی به پیامبر(ص) نزدیک­ترند .

ب) صداقت و ارادت شاعران شیعی

ویژگی دیگر شعر شیعی صدق عاطفه و اخلاص شاعران شیعه می باشد. شاعران مکتب تشیّع از صمیم قلب و با تمام وجود به خاندان پیامبر(ص) عشق می­ورزند و این حبّ و عشق، با اخلاص کامل همراه می باشد . هر آن چیز که را که آنان در وصف و مدح اهل بیت(ع) می­گویند از احساسات پاک و عاطفه­ی راستینشان سرچشمه می­گیرد و این صداقت، راستی، اخلاص و بی­ریایی به خوبی در اشعارشان نمایان می باشد. می­توانیم نهایت این عشق و علاقه­ی راستین را در اشعار دیک الجن، شاعر متعهد مکتب تشیّع به نظاره بنشینیم، شعری که ابوالفرج اصفهانی در مورد آن می­گوید : «این شعر نزد عام و خاص معروف بود» (الإصفهانی، 1972م، ج 14: 59).

مطلع قصیده او چنین می باشد :

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)