دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد : بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

تکه ای از متن پایان نامه :

  

ترجمه: به بنی امیّه در هر کجا که هستند، در هر مسند و مقامی که هستند بگو اگر چه از ظلم و ستم آن­ها بر خود بیم داری، آن­ها را نفرین کن و بگو خداوند گرسنه کند آنان را که شما سیر کردید (خداوند نابود کند یاران شما را و کسانی که شما از آن­ها طرفداری می­کنید) و سیر کند کسانی را که بواسطه­ی ظلم شما گرسنه ماندند. با پیروی از سیاست و روش هاشمیان (اهل بیت (ع)) امّت ایشان دوباره زنده می­گردد و حیاتی دوباره می­یابد.

مانند کسانی که به ذمّ خلفا پرداخت دعبل بود. این شاعر بزرگ و نامی شیعه که شعر را وسیله­ای برای تقرّب به خداوند و نزدیکی به خاندان نبوّت می­دانست، تنها به مدح و رثاءِ اهل بیت(ع) اکتفا نمی­نمود و با هجو­های کوبنده به دشمن حمله می­نمود. دعبل بغض و نفرت خود را از خلفای عباسی در قالب شعر این گونه اظهار می­کند:

شاعر در این شعر به ایمان خود به ظهور حضرت مهدی(عج) در زمان نامعلوم اشاره می­کند و از ایمان و اعتقاد راستینش نسبت به برپایی عدل به دست ایشان سخن می­گوید.

ح) بهره گیری از آیات و روایات در شعر

تعهد و التزام شاعران شیعه در به کاربردن اسلوب قرآن و بهره گیری از آیات قرآن، احادیث نبوی و اشاره به تاریخ تشیّع، از دیگر ویژگی­های شعر شیعی محسوب می­گردد. شاعران شیعه همواره به دفاع از عقاید شیعه می­پرداختند و برای انجام این رسالت همواره به آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر اکرم(ص) استناد می­کردند و همین استناد به آیات و احادیث می باشد که شعرشان را در زمره­ی اسناد تاریخی، دینی و سیاسی در طول تاریخ قرار داده می باشد. ما در این پژوهش برآنیم تا این ویژگی برجسته­، یعنی بینامتنی قرآنی و روایی را در اشعار سه تن از شاعران متعهد شیعه آفتابی کنیم؛ شاعران متعهد و ولایی که احساس وظیفه کرده­اند تا برای جاودانه ساختن حقیقت متجلی در غدیر و مرام و مذهب اهل بیت عصمت(ع)، از قدرت و طبع شعری خود بهره گیرند و رنگ ولایت به سروده­های خویش زنند، تا با برخورداری از این صبغه الله، رنگ جاودانه یابند و همین سبب پیدایش حجم عظیمی از مدایح علوی در نزد آنان شده می باشد.

مانند شعر سید حمیری که می­گوید:

 

 

 

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)

 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه:بینامتنی قرآنی و روایی در اشعار سه تن از شاعران شیعی (کمیت بن زید اسدی، عبدی کوفی و دیک الجن الحمصی)