پس از رابطه مطمئن و دائمی تر با اینترنت در سال ۱۳۷۱، مرکز تحقیقات فیزیک نظری سرویس دهی به دانشگاهها رو شروع کرد.

از سال ۱۳۷۲ ارائه اینترنت در ایران به وسیله مراکز خصوصی شروع شد، در حالیکه قبل از اون شرکت مخابرات از راه شرکت دیتا مبادرت به ارائه سرویس اینترنت کرده بود.

۱۳۶۸ : مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات( (IPMبه منظور ایجاد و اداره پروژه های تحقیقاتی و گسترش تماس علمی بین دانشگاه های ایران و موسسات بین المللی شروع بکار کرد.

۱۳۷۱ : تعداد کمی از دانشگاه های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، به وسیله مرکز تحقیقات فیزیک نظری و از راه قرارداد UUCP به اینترنت وصل می شن تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل کنن.

۱۳۷۳ : مؤسسه ندا رایانه تأسیس می شه. پس از راه اندازی اولین بولتن بورد (BBS)، در عرض یه سال هم اولین سایت ایرونی داخل ایران رو راه اندازی می کنه. هم اینکه، این مؤسسه روزنامه «همشهری» رو به زبون فارسی در اینترنت منتشر می کنه، که این اولین روزنامه رسمی ایرونی در وب حساب میشه. در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از راه ماهواره کانادائی «کد ویژن»(Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود رو به عنوان اولین شرکت خدمات سرویس اینترنتی( (ISPآغاز می کنه.

۱۳۷۴ : مجلس ایران تأسیس شرکت «امور ارتباطات دِیتا» تحت نظر شرکت مخابرات ایران رو تصویب می کنه و مسؤلیت پیشرفت خدمات دیتا در سطح کشور رو بطور انحصاری در اختیار اون شرکت قرار می دهد.

۱۳۷۶ : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( (IRNAوب سایت خود رو از راه شرکت مخابرات انگلستان انتشار می دهد. بعداً اون رو به آمریکا منتقل می کنه تا بوسیله وب سرور شرکت GPG منتشر شه.

۱۳۷۷ :پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد علم و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنّی دانشگاه صنعتی شریف با عنوان «فارسی وب» شروع می شه. هدف پروژه اینه که با جا دادن کامل الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شه و ً مشکل قلم (فونت(های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرونی حل شه.

۱۳۷۹:  شرکت  IranGate.netدر شهر اصفهان تأسیس می شه تا به عنوان یه  ISPخدمات اینترنتی رو بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد. در آخر همین سال ایران بطور رسمی عضو کنسرسیوم یونیکد می شه.

۱۳۸۰ : واسه اولین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران شروع می شه. درست یه سال بعد، طبق آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر می گذره.

۱۳۸۱ : اولین سرویس وبلاگ نویسی خاص فارسی زبانان در سایت  Persianblog.comدر ایران شروع به کار می کنه. هدف تیم ارائه دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی به طور کاملً فارسی از جمله متن نویس موافق با زبون فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی، و متمرکز کردن وبلاگ نویسان فارسی زبون تو یه سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگهاه. تا کنون نزدیک به ۴۵۰ هزار ایرونی واسه به کار گیری این سرویس ثبت نام کردن .

۱۳۸۲: حدود ۶ بلاگ سرویس فارسی دیگه در فاصله سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ شکل می گیردو الان حدود یک و نیم میلیون بلاگر ایرونی در وب هستن که براساس آمارگیرهای اینترنتی معتبر ۱۲۰ هزار تای اونا فعال حساب می شن . ایرانیا در فاصله سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ چهارمین زبون وبلاگستان جهان رو دارا بودن این رتبه الان به جایگاه دهم سقوط کرده .

۱۳۸۳ : طرح تکفا به عنوان اولین و مهمترین طرح دولت ایران در مورد پیشرفت کاربرد فناوریای اطلاعاتی و ارتباطی با بودجه ای حدود هزار میلیارد ریال به اجرا در میاد.

۱۳۸۴ : جنجالی ترین بحث سال ۱۳۸۴ در مورد اینترنت در ایران اجرای سیاست فیلترینگ سایتهای اینترنتی غیر مجاز و مخالف قوانین اخلاقی و اسلامی بود که سر وصدای زیادی به پا کرد.

۱۳۸۵- طرح ساماندهی وب سایتها و وبلاگها به وسیله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین اقدام دولت در مورد اینترنت هستش صحبتای زیادی در باره اینترنت ملی هم شده اما کسی هنوز به درستی از متوای این طرح اطلاع نداره.

تعدادکاربران

تعداد کاربران و ضریب نفوذ اینترنت یکی از شاخصهاییه که در دهه گذشته واسه رشد و پیشرفت جوامع در نظر گرفته شده.

در سالهای گذشته آمار و ارقام زیاد، متفاوت و در بعضی موارد سوال برانگیزی از طرف مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین المللی درباره کاربران اینترنت در ایران ارائه شده.

مرکز آمار اینترنت جهان (‪ (InternetWorldStatesدر فوریه ‪ ) ۲۰۰۵اواخر سال ‪ (۸۳تعداد کاربران اینترنت در ایران رو حدود چهار میلیون و ‪ ۸۰۰هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام کرد.

دفتر پیشرفت انسانی سازمان ملل هم در شهریور امسال آماری رو نزدیک به آمار ارائه شده به وسیله مرکز آمار اینترنت جهان گزارش کرد.

در گزارش پیشرفت انسانی سازمان ملل، تعداد کاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال ‪ ۸۴به ازای هر یک هزار نفر، ‪ ۷۲نفر ( ضریب نفوذ ‪ ۷/۲درصد ) اعلام شد که با در نظر گرفتن جمعیت ‪ ۷۰میلیونی ایران، جمعیت کاربران ایرونی حدود پنج میلیون نفر برآورد می شه.

این در حالیه که وزیر قبلی ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ‪ ۱۳۸۳تعداد کاربران اینترنت در ایران رو پنج میلیون نفر، در دی ماه ‪،۸۳ شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ‪ ،۸۴شش میلیون و ‪ ۷۵۰هزار نفر و در مرداد ‪ ، ۸۴بیش از هفت میلیون و ‪ ۵۰۰هزار نفر اعلام کرده.

توجه و دقت بیشتر به آمارارایه شده به وسیله وزیر قبلی ارتباطات این سوال رو تو ذهن هر خواننده ای ایجاد می کنه که چیجوری درزمان چند ماه میلیونها کاربر به جمع کاربران ایرونی اضافه شده؟

در این فاصله وقتی هم آمار متفاوت دیگری به وسیله بعضی از مقامهای رسمی کشور ایران ارائه شد.

کشور ایران

مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات در سال ‪ ۸۱تعداد کاربران اینترنت در این سال رو یه میلیون و ‪ ۷۰۰هزار نفر اعلام کرد در حالیکه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد کاربران اینترنت در این سال رو سه میلیون و ‪ ۲۰۰هزار نفر عنوان کرده بود.

بعضی مسوولان وزارت ارتباطات هم تعداد کاربران اینترنت در سال ‪ ۸۲را حدود پنج میلیون نفر اعلام کرده بودن در حالیکه نهادهای بین المللی تعداد کاربران در این سال رو حدود سه میلیون نفر گزارش کردن.

ادعای بحث برانگیزی که به وسیله بعضی از مسوولان و نهادهای داخلی درباره تعداد کاربران اینترنت تا سال ‪ ۸۳مطرح شد هم مهر تاییدی بر پریشونی آمار و ارقام این شاخص در کشوره.

مدیر امور ارتباطات شرکت مخابرات ایران در سال ‪ ۸۱پیش بینی کرده بود، تا آخر سال ‪ ۸۳تعداد کاربران اینترنت در کشور به ‪ ۱۵میلیون نفر برسه.

سازمان ملی جوانان و یکی از مشاوران وزیر قبلی ارتباطات هم با تکرار این ادعادر اوایل سال ‪ ۸۳بحث حیرت زدگی بیاری رو رقم زدن در حالیکه آمار ارائه شده در ماه های بعد، تحقق اینجور ادعایی رو به طور کامل رد کرد.

آخرین گزارش اتحادیه بین المللی مخابرات (‪ (ITUدرباره تعداد کاربران اینترنت کشورای دنیا آخرین نمونه از وجود آمار تناقص آمیز درباره ایرانه.

در این گزارش تعداد کاربران اینترنت در ایران در سال ‪ ،۲۰۰۵احتمالا به اشتباه ‪ ۵۵۰هزار نفر اعلام شده در حالی که این رقم در گزارش سال ‪۲۰۰۴ اتحادیه مخابرات، حدود چهار میلیون نفر اعلام شده بود.

بنا به گزارش سایت ” آی.تی ایران “، اتحادیه بین المللی مخابرات اعلام کرد که این آمار رو به طور رسمی از مقامات دولتها دریافت می کنه با در نظر گرفتن اینکه وجودچنین آماری باعث افت شدید رتبه ایران در ضریب نفوذ اینترنت در دنیا می شه شایسته س مسوولان و کارشناسان بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به طور جدی نسبت به ایجاد یه مرکز آمار رسمی و مورد تایید در همین زمینه دست به کار شن.

وزیرارتباطات چه میگه؟

با این وجود وزیرارتباطات وفناوری اطلاعات اظهارداشت:

این مرکز در آخرین گزارش خود، تعداد کاربران اینترنتی در ایران رو ۲۳ میلیون نفر اعلام کرده.

ایشون اضافه کرد: براساس اعلام کارشناسان این مرکز، ضریب نفوذ اینترنت در ایران به ۹/۳۴ درصد رسیده و متوسط این شاخص در جهان ۹/۲۱ درصده.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مرکز آمار اینترنت جهانی، ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه رو ۳/۲۱ درصد اعلام کرده که براساس اون، سه درصد از کل کاربران اینترنتی دنیا، در خاورمیانه هستن.

ایشون با گفتن این که براساس جداول موجود، ۶/۱ درصد از کل کاربران جهانی اینترنت، ایرونی هستن، ادامه داد: ایران تونسته، بیشتر از ۵۰ درصد از کاربران اینترنتی در خاورمیانه رو به خود اختصاص بده.

دکتر محمد سلیمانی با اشاره به برنامه چهارم پیشرفت کشور هم گفت: براساس اهداف این برنامه می بایست تا آخر سال ۸۸، ضریب نفوذ ۳۰ درصدی در بخش اینترنت محقق شه.

ایشون تأکید کرد: با تلاش های انجام شده طی سه سال گذشته، این هدف برنامه چهارم، یه سال زودتر از موعد مقرر، محقق شده.

هم اینکه درسمینار تخصصی یه روزه نظرسنجی الکترونیکی که به وسیله مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) وابسته به جهاد دانشگاهی و با همکاری مرکز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد.یافته های قابل درنگ این سمینارعبارت بوداز: بیشترین کاربران اینترنت در کشور دانشجویان هستن.

دانشجو

براساس بررسی های مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، ‪ ۴۴درصد افراد دارای مدرک کارشناسی و ‪۷۳ درصد افراد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا از اینترنت استفاده می کنن.

تحقیق نامبرده در ‪ ۳۱شهر بزرگ کشور به وسیله مرکز تحقیقات انجام شده، به نسبت بالا رفتن تحصیلات در بین ایرانیان اندازه به کار گیری اینترنت هم افزایش می یابد. براساس آمار این تحقیق، در کشور ما، کاربران اینترنت بالای ‪ ۱۲سال سن دارن و مردان بیشتر از زنان از اینترنت استفاده می کنن.

حجم بیشتر بهره برداران ایرونی از اینترنت ‪۱۵ تا ‪ ۳۰ساله هستن.بیشترین استفاده کاربران ایرونی از اینترنت در منزل، پس از اون در کافی نت و بعد در محیط کاره. کشور ژاپن که یکی از بزرگترین بهره برداران اینترنتی به حساب می رود ‪ ۸۲درصد کاربران اون در محیطهای اداری و شرکت ها به اینترنت وصل می شن اما آمریکا و استرالیا کاربران خونگی بیشتری نسبت به کاربران اداری داره.

کشور ژاپن

نقش اینترنت در پیشرفت کشورها غیر قابل انکاره و در آینده ای نه خیلی دور اینترنت به “هسته مرکزی ارتباطات” و روابط بین جوامع و آدم ها تبدیل می شه. طبق آخرین آماری که هست، ‪ ۳۷درصد کاربران اینترنت دنیا، در آسیا هستن و در بعضی از کشورای آسیایی رشد اینترنت در حد بالاییه که نشون می دهد ایران هم می تونه در این مورد قدم های سریع تری برداره.
از جمله این کشورها می توان به کره جنوبی اشاره کرد که طی ‪ ۶سال ضریب نفوذ اینترنت خود رو صددرصد زیاد کرده. پویا گفت: ‪ ۷۷/۸درصد کاربران اینترنت در دنیا در ‪ ۲۰کشور جهان هستن که اولین کشور در بین این ‪ ۲۰کشور آمریکا و آخرین اون مالزیه.

کشور آمریکا

اینترنت در ایران در مقایسه با دیگه کشورای خاور میونه

طبق بررسیهای آماری سایت InternetWorldStats.com در دسامبر ۲۰۰۷ در خاور میانه ،ایران با جمعیتی در حدود ۶۵ میلیون نفر دارای ۱۸ میلیون کاربر اینترنته.یعنی ۲۷٫۵ درصد از جمعیت کل کشور دارای دسترسی به اینترنت هستن در حالی که در مقایسه با دسامبر سال ۲۰۰۰ که ایران تنها ۲۵۰،۰۰۰ کاربر اینترنت داشته، درزمان این ۷ سال ۷,۱۰۰٫۰ % پیشرفت داشته.

با این وجود اگه به جدولی که در ادامه مطلب آورده ام دقت کنین ایران دارای مقام پنجم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشور در خاور میانه س.

یعنی کشورای اسراییل،امارات متحده عربی،کویت و قطر به ترتیب در مقامای اول تا چهارم از نظر ضریب نفوذ اینترنت در مقایسه با جمعیت کشورشون در خاورمیانه هستن.

 

در نمودار زیر هم می تونین ۲۰ کشور برتر جهان از نظر به کار گیری اینترنت رو ببینین.

 

آمار به کار گیری اینترنت در خاورمیانه

 

وضعیت کاربران اینترنت درخاورمیانه به صورت جدا شده از هم کشور
کشور جمعیت ) تا۲۰۰۵ ( اندازه کاربران درسال۲۰۰۰ کاربران اینترنت ضریب نفوذ
بحرین ۷۰۷,۳۵۷ ۴۰,۰۰۰ ۱۵۲,۷۰۰ ۲۱٫۶ %
ایران ۶۸,۴۵۸,۶۸۰ ۲۵۰,۰۰۰ ۱۱,۲۶۰,۰۰۰ ۱۶٫۶ %
عراق ۲۶,۰۹۵,۲۸۳ ۱۲,۵۰۰ ۳۶,۰۰۰ ۰٫۱ %
اسرائیل ۶,۹۸۶,۶۳۹ ۱,۲۷۰,۰۰۰ ۳,۲۰۰,۰۰۰ ۴۵٫۸ %
اردن ۵,۷۸۸,۳۴۰ ۱۲۷,۳۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۱۰٫۴ %
کویت ۲,۵۳۰,۰۱۲ ۱۵۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۲۳٫۷ %
لبنان ۴,۴۶۱,۹۹۵ ۳۰۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۱۳٫۴ %
عمان ۲,۳۹۶,۵۴۵ ۹۰,۰۰۰ ۲۴۵,۰۰۰ ۱۰٫۲ %
فلسطین ۳,۹۹۷,۸۶۱ ۳۵,۰۰۰ ۱۶۰,۰۰۰ ۴٫۰ %
قطر ۷۶۸,۴۶۴ ۳۰,۰۰۰ ۱۶۵,۰۰۰ ۲۱٫۵ %
عربستان ۲۳,۱۳۰,۰۲۴ ۲۰۰,۰۰۰ ۲,۵۴۰,۰۰۰ ۱۱٫۰ %
سوریه ۱۸,۵۸۶,۷۴۳ ۳۰,۰۰۰ ۸۰۰,۰۰۰ ۴٫۳ %
امارات متحده عربی ۳,۷۵۰,۰۵۴ ۷۳۵,۰۰۰ ۱,۳۸۴٫۸۰۰ ۳۶٫۹ %
یمن ۱۹,۶۰۰,۰۰۹ ۱۵,۰۰۰ ۱۸۰,۰۰۰ ۰٫۹ %

واسه دیدن گزارش کامل به سایت وزارت اطلاعات وفناوری اطلاعات مراجعه کنین.

 

 

آماراستفاده ازاینترنت درآمریکا

افزایش اندازه به کار گیری کامپیوتر و اینترنت نگرانی های به وجود اومده توسط دزدی هویت و اطلاعات و بقیه سو استفاده های اون لاین رو زیاد کرده.

طبق گزارش دفتر آمارگیری آمریکا، در سال ۲۰۰۳ حدود ۵۵ درصد خونواده های آمریکایی به اینترنت دست رسی داشته ان. این آمار نسبت به سال ۱۹۹۷ سه برابر زیاد شده.

مصرف اینترنت به خاطر آموزش در میان علم آموزان افزایش چشم گیری داشته. آمار نشون می دهد بزرگ سالانی که تحصیلات دانشگاهی نداشته ان کم ترین اندازه به کار گیری اینترنت رو به خود اختصاص داده ان.

نوجوانان از کامپیوترای خونگی خود واسه بازی های کامپیوتری و هم اینکه انجام تکالیف مدرسه شون استفاده می کنن. در حالی که بزرگسالان بیش تر واسه به کار گیری پست الکترونیکی، جست وجوی اطلاعات درباره ی اجناس و خدمات، خوندن اخبار و هم اینکه اطلاعات ورزشی به کامپیوترای خود مراجعه می کنن.

Greg Stuart، رییس و مدیر عامل بنیاد تبلیغات اینترنتی آمریکا می گوید: نفوذ اینترنت در خونواده ها بسیار حیرت انگیز بوده. شایان گفتنه که فعالیت های تبلیغاتی این بنیاد به افزایش سود شرکت های اون لاین کمک می کنه.

طبق گزارش Pew و بنیاد اینترنتی American Life Project که امسال منتشر شده اندازه به کار گیری اینترنت در میان بزرگ سالان در آمریکا به ۶۸درصد رسیده که اندازه اون در سال گذشته ۶۳درصد بوده. در این گزارش آمده که ۲۲ درصد از آمریکایی ها اصلا از اینترنت استفاده نمی کنن.

Susannah Fox، خبرنگار Pew می گوید: سن افراد و آموزش، دو عامل بسیار مهم در به کار گیری اینترنت هستن. جوون تر ها اشتیاق بسیار زیادتری واسه به کار گیری اینترنت دارن، در حالی که این آمار واسه افراد بالای ۷۰ سال بسیار پایینه.

Stuart با بیان این نکته که شرکت های تبلیغات اینترنتی با افزایش به کار گیری اینترنت سود زیادی به دست آورده ان، پیش بینی کرد که اندازه این سود به۱۲ میلیارد دلار یعنی دو برابر مقدار سود این شرکت ها در پنج سال پیش برسه.

با افزایش دسترس پذیری اینترنت، استفاده کنندگان باید مراقبت بیش تری در برابر سارقان اطلاعات اینترنتی که شریک اطلاعات مصرف کنندگان می شن، داشته باشن. هم قدم با رشد به کار گیری اینترنت آمار دزدی های اینترنتی، هک، دستبرد اطلاعات و هویت زیاد شده. این آمار کارشناسان امنیت اطلاعات و شبکه رو هر روز بیش از پیش واسه به وجود آوردن امکانات امنیتی در کامپیوترها و شبکه ها درگیر کرده.

 

ایران چندکاربراینترنتی داره؟

سرشماری کاربران اینترنت و ارائه آماری دقیق در این مورد از جمله مواردیه که تا امروز در کشور مورد توجه جدی و مناسب واقع نشده و این در حالیه که با در نظر گرفتن نفوذ رو به رشد اینترنت در زندگی مردم این سرشماری می تونه با ارائه تصویری مناسب از اندازه و بخش های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی واسه سیاستگذاری و برنامه ریزی در این بخش رو بسازه.

به نظر کارشناسان، ارائه آماری دقیق از کاربران اینترنتی کشور علاوه بر اینکه در تعیین جایگاه واقعی کشور نسبت به بقیه کشورای منطقه و جهان بسیار موثر میشه، با در نظر گرفتن اهمیت شاخص ضریب نفوذ اینترنت و هم اینکه از دست دادن اطلاعات کافی در این مورد واسه محاسبه شاخص های بین المللی هم بسیار لازمه.

به گزارش خبرنگار فن بیاری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرشماری کاربران اینترنت کشور یکی از اقدامات گذشته شرکت فن بیاری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایرانه که به گفته مسوولان، با هدف تحقق اهداف مرکز پیشرفت و مدیریت اینترنت (متما) انجام می شه که یکی از اون ها هم طرح تعیین ضریب نفوذ اینترنت کشور به عنوان اولین اقدام عملی در تعیین شاخص های فن بیاری اطلاعات کشوره.

به گفته کارشناسان سرشماری کاربران اینترنت، از اول راه اندازی این فن بیاری، در کشورای پیشرفته به صورت جدی و علمی انجام شده و گزارش اون هم هر سال منتشر می شه اما از اونجا که پدیده اینترنت الان به یه اجبار مبدل شده است، کشورها یا باید واسه گسترده کردن عمومی اون تلاش کنن یا اینکه با حرکاتی کنه درصدد به کار گیری درصد ناچیزی از امتیازات اون باشن.

با در نظر گرفتن اینکه وجود آمار دقیق از کاربران اینترنتی در کشور واسه حرکت در راه پیشرفت لازمه، به نظر می رسد این اقدام شرکت فن بیاری اطلاعات با همکاری مرکز آمار ایران هم با در نظر گرفتن اهداف اعلام شده و هم جهت با تحقق این باشه.

به نظر تحلیل کنندگان واسه مشخص شدن ضریب نفوذ اینترنت در هر کشور باید تعریف دقیقی از یه کاربر اینترنت ارائه شه و هم اینکه باید تقسیم بندی درستی از کاربران، به عنوان کاربران تازه کار تا حرفه یی هم صورت قبول کنه که مثلا در این مورد، در بیشتر آمارگیری ها درباره ضریب نفوذ اینترنت در جهان، از اقدامات میدونی کمک گرفته می شه؛ یعنی تعداد خیلی از ادما از قشرهای جور واجور، درآمدهای متفاوت و چیزای دیگه ای به جز اینا مستقیما مورد سوال قرار می گیرند تا با جمع بیاری اطلاعات بشه ضریب نفوذ اینترنت رو بااحتمال دقیق تری به دست آورد.

به گفته دست اندرکاران اجرایی طرح سرشماری کاربران اینترنت در کشور، استانداردهای بین المللی ای واسه تعریف کاربران اینترنت هست که با استعلام رسمی و جواب هایی که دریافت کرده ان این واژه رو این طور تعریف کرده ان:” کسی که تو یه سال گذشته مثلا از اول سال ۸۷ به هر راه و روش و با هر یه مدت (مانند DailuP، گوشی موبایل، به کار گیری رایانه های محل کار، دانشگاه و چیزای دیگه ای به جز اینا) به اینترنت وصل شده و از خدمات اون استفاده کرده باشه” در نتیجه در این طرح، کاربر اینترنت فردیه که طی ۱۲ ماه گذشته در داخل کشور با اتصال به شبکه اینترنت از یکی از خدمات اینترنتی استفاده کرده باشه.

اما از اونجا که به نظر کارشناسان مشخص شدن اندازه ایجاد ترافیک به وسیله کابران در زمان های جور واجور، می تونه در کیفیت و کمیت اینترنت کشور بسیار به درد بخور باشه و این در حالیه که الان، برآورد دقیقی در این باره وجود نداره، باید برنامه ریزان و طراحان شبکه کشور بیشتر از قبل با عادات ترافیکی کاربران آشنا شن، در این سرشماری هم تلاش شده است با سوال هایی جور واجور به این موارد توجه شه.

در پرسشنامه طرح آمارگیری از کاربران اینترنتی، علاوه بر مشخصات جغرافیایی محل سکونت کاربر، شاخص هایی چون وضعیت سواد و مدرک تحصیلی، وضعیت اشتغال و نوع شغل در بخش مشخصات عمومی کاربر و هم محل دسترسی به اینترنت، تناوب دسترسی آدما به اینترنت در ۱۲ ماه گذشته، متوسط تعداد دفعات به کار گیری اینترنت در دوره های دلخواه، متوسط مدت زمان به کار گیری اینترنت در هر دفعه، هزینه های احتمالی به کار گیری اینترنت، متوسط پرداختی واسه به کار گیری اینترنت در ۱۲ ماه گذشته، نوع استفاده (دریافت و ارائه اطلاعات، پست الکترونیکی، خدمات دولتی، بانکداری، کسب وکار و آموزش اینترنتی، سرگرمی) و اندازه رضایت از خدمات اینترنت، چگونگی دسترسی به اینترنت در محل سکونت (Dialup,wirless,ADSL) هم در بخش اطلاعات کاربران اینترنت و هم وضعیت خونواده از نظر در اختیار داشتن رایانه و تلفن روش زوم شده است.

چیزی که در انجام این طرح مهم به نظر می رسد چگونگی اجرا و هماهنگی اون، با اهداف مدنظره که به نظر بعضی کارشناسان، طرح سرشماری از کاربران اینترنت که با اختصاص سرمایه میلیونی از طرف شرکت فن بیاری اطلاعات و با همکاری مرکز آمار ایران در حال اجراست، در این بخش با مشکلات و رقابت هایی همراه س.

اما طرح سرشماری با انتقادهایی هم روبه روست؛ بعضی تحلیل کنندگان فکر می کنند در شرایطی که کیفیت و سرعت اینترنت در ایران هم اونقدر با رقابت روبرو شدن، بهتره به جای پرداختن به پروژه هایی مانند سرشماری، تلاش و صرف هزینه خاصی برروی ارتقا کیفیت اینترنت در کشور انجام شه.

بعضی محققان بخش IT هم بر این عقیده ان از اونجا که بیشتر کاربران کشور از راه روش Dailup به اینترنت وصل می شن؛ پس نمی توان به آمار ارائه شده از یافته های این طرح تکیه کرد؛ چون که الان اتصال به اینترنت از راه Dailup در بیشتر کشورای جهان کهنه و بی اعتبار شده و اون ها رو به خدمات پیشرفته و پرسرعتی مثل ADSL، WIMAX و … آورده ان.

هم اینکه این آمارگیری از امکان مقایسه ایران با بقیه کشورها جلوگیری می کنه؛ چون اگه در کشوری ۹۷ درصد کاربران، از راه ADSL به اینترنت وصل باشن در ایران این رقم به کمتر از ۵۰ درصد می رسد، ضمن اینکه حتی در داخل کشور هم افراد جور واجور، از نظر دسترسی و سرعت اینترنت قابل قیاس با همدیگه نیستن.

از طرف دیگه به گفته عضو کمیته راهبردی جفت و جور سند راهبردی فن بیاری اطلاعات کشور، طبق آخرین آمار تا آخر شهریورماه سال جاری، متوسط به کار گیری اینترنت ۱۲ هزارو ۷۳۴ مگابیت بر ثانیه پهنای باند مصرفی اینترنت در کشوره که نسبت به چهار سال پیش حدود ۳ برابر شده.

درباره آمار متوسط به کار گیری اینترنت و تعداد کاربران در ایران  تعداد کاربران اینترنت هم تا آخر شهریورماه سال جاری ۲۱ میلیون نفر بود وبا فرض این که در هر لحظه ۱۰۰ هزار نفر با اینترنت به صورت همزمان کار کنن؛ در این صورت متوسط پهنای باندی واسه هر نفر ۱۳۰ کیلوبایت بر ثانیه س که این اندازه واسه کارای تحقیقاتی که بیشتر از متن استفاده می کنن تا حدی کافیه اما واسه تصویر و فیلم و اموری مثل کنفرانس ویدیویی کافی نیس.

ضریب نفوذ اینترنت در کشورمون حدود ۳۰ درصده. این ضریب هر چند در مقایسه با کشورای پیشرفته جایگاه خوبی نیس، اما در مقایسه با کشورای در حال پیشرفت، می توان گفت ایران از جایگاه بسیار خوبی برخورداره.

آمارهای ارائه شده در مورد ضریب نفوذ اینترنت کشورها و قرار گرفتن ایران در رده سوم خاورمیانه در حالیه که به گفته تحلیل کنندگان، ملاک تقسیم بندی کشورها و قرار گرفتن اونا در رتبه جهانی، دیگه براساس ضریب نفوذ نیس؛ بلکه الان این ملاک براساس اندازه پهنای باند هر کشور محاسبه می شه. با این اوصاف باید دید که ایران در مورد ارائه پهنای باند در چه رتبه ای قرار می گیرد.

در هر حال با در نظر گرفتن اظهارنظرهای ارائه شده و از آنجا که در رتبه بندی های بین المللی، آمارهایی از هر کشور براساس مراکز مخابراتی، فرصت های دیجیتالی و پیشرفت IT در اون کشور ارائه می شه که این آمار در نشون دادن مقام واقعی اون کشور موثر میشه.

طرح سرشماری از کاربران اینترنت، اگه با دقت مناسب انجام شه و ضریب نفوذ واقعی اینترنت در کشور رو مشخص کنه، همونجوری که در اهداف انجام اون گفته شده می تونه در جذب منابع خارجی و مشخص شدن جایگاه واقعی ایران در رتبه بندی جهانی اثر داشته باشه و ایران رو به عنوان کشوری برجسته و مکانی واسه فعالیت آدما به جهان بشناساند.

ضمن اینکه مشخص شدن ضریب نفوذ اینترنت در کشور شک نداشته باشین این کمک رو می کنه که اگه در این بخش، پایین تر از حد استاندارد جهانی مخابرات (ITU) هستیم، با برنامه ریزی های اصولی اون رو افزایش بدیم؛ پس تحلیل اطلاعات به دست اومده از این سرشماری، به برنامه ریزی دقیق تر و تضمین کیفیت شبکه و تناسب کمیت با درخواست بسیار کمک می کنه.