مدیر توسعه هولولنز در مورد آینده هولوگرافیک ما چه نظراتی دارد؟

در انتهای اولین ماه از سال جاری میلادی، مایکروسافت از یه محصول بسیار هیجان انگیز پرده برداشت؛ هدستی به نام هولولنز که با به کار گیری فناوری واقعیت اضافه اومده بوده بود تا تصاویری هولوگرافیک رو در کنار دنیای واقعی دور و بر کاربر رقم بزنه.

می تونین با این هدست ماینکرفت بازی کنین و یا در اسکایپ تماس برقرار کنین. حالا این هدست البته هنوز مراحل پیشرفت خود رو می گذرونه و نمیشه گفت که اینجور کارایی رو بدون مشکل انجام میده اما انتظار میره با گذشت زمان، تموم مشکلات حل شن.

در ماه های ابتدایی پس از رونمایی مایکروسافت از هولولنز، این شرکت کمی بیشتر از اندازه در مورد خصوصیات جانبی اون راز داری می کرد اما حالا انگار از اون نوع رفتار دست کشیده و می خواد کاربران رو بیشتر با قابلیتای فراوون اون آشنا سازه. در اول هفته جاری بود که خبر همکاری مایکروسافت با خودروسازی به نام ولوو رو براتون منتشر کردیم. ولوو تصمیم داره هولولنز رو در اختیار مشتریان خود بذاره تا بتونن با به کار گیری فناوری واقعیت افروده، به شکلی روشن تر قابلیتای هر خودروی ساخته شده رو ببینن.

این وسط یکی از خبرنگاران سایت ورج با مدیر پیشرفت پروژه هولولنز به نام آقای «اسکات اریکسون» به گفتگو پرداخته؛ گفتگویی در مورد نسخه پیشرفت دهنده هولولنز که مایکروسافت رقمی ۳۰۰۰ دلاری رو براش طلب کرده تا تفاوتای میان واقعیت اضافه و واقعیت میکس شده [ادغامی از واقعیت مجازی و واقعیت اضافه] و رقابت اون با گوگل گلس. با سایت ما همراه باشین.

شما به وسیله هولولنز یه اتاق نمایش رو در اختیار ولوو قرار دادین که می تونه با اون خودروهایش رو به نمایش بکشه. فکر می کنین آینده این همکاری به جز شخصی سازی اتومبیل و تغییر رنگای خودرو به کجا ختم شه؟

با به کار گیری هولولنز مشتریان میتونن تا خیلی راحت رنگ خودروی هولوگرافیکی که در برابر چشمشون قرار گرفته رو تغییر بدن و این موضوع واسه اونا اهمیت بسیار زیادی داره. می تونین خود رو ببینین که در اتاق خودرو نشسته اید و همه بخشای داخلی اش رو مورد بررسی قرار می دید.

با به کار گیری هولولنز با چگونگی کارکرد سنسورهای مختلفی که در خودروهای ولوو قرار گرفتن آشنا میشین. اینا همه مواردی هستن که آدم نمی تونه با چشم غیر مسلح ببینه اما هولولنز در اینجور جایگاهی وارد میدون می شن تا آموزشایی پایانی رو به ما بده.

تصور کنیم که یه اتاق نمایش داریم که در اون به جای هولولنز، از هدست واقعیت مجازی Vive که از طرف HTC در دست پیشرفته استفاده می کنیم. می تونیم اشیا رو در اندازه واقعی شون مشاهده کنیم و حتی با اونا به تعامل بپردازیم. دامنه و وسعت دید هم در اینجور شرایطی بسیار بالاست و کاربر قادر می شه همه چیز رو به شکل یه جا مشاهده کنه. نقطه برتری هولولنز در اینجور شرایطی نسبت به Vive چیه؟

یکی از برتریای هولولنز اینه که شما موقع راه رفتن با هیچ وسیله ای برخورد نمی کنین. می تونین یه اتاق نمایش بزرگ داشته باشین و در اون از پله ها بالا و پایین برید. در اینجور شرایطی نیاز نیس نگران باشین که به کجا حرکت می کنین و در میونه راه به یه میز برخورد می کنین؟ با هولولنز میدونید که به میز نزدیک میشین یا از اون دور می گردید. دنیای دور و بر خود رو هم می بینین و این همون مزیتیست که واقعیت مجازی از اون نداره.

ما به اون میگیم واقعیت میکس شده؛ توانایی قرار دادن هولوگرم در جهان واقعی که در برابر چشم شما قرار گرفته. تلاش نمی کنیم شما رو از محیطی که در اون قرار گرفتین دور کنیم. فقط محیط دور و بر شما رو با به کار گیری هولوگرما باحال تر می کنیم.

در واقع شما می گین که فرق میان واقعیت اضافه و واقعیت میکس شده اینه که واقعیت میکس شده بیشتر مثل یه نمایشگر سربالا [سیستم هاد] عمل می کنه در حالی که واقعیت میکس شده می تونه موارد دیگری رو به جهان واقعی اضافه کنه؟ 

دقیقا. واقعیت مجازی یه جهان به طور کامل تخیلی و خیالیه. از طرف دیگه واقعیت اضافه در بیشتر موارد دید شما از دور و برتون رو بسته می کنه. واقعیت میکس شده به شما اجازه میده تا همه نقاط دور و بر خود رو ببینین علاوه بر عناصری که به شکل هولوگرافیک به اون اضافه می شن. تصور می کنم واقعیت میکس شده بهترین قسمتا از واقعیت اضافه و مجازی رو در بر گرفته و یه دسته بندی جدید رو شروع می کنه.

چه تعداد درخواست واسه کیت پیشرفت هولولنز داشتین؟

درخواستا واقعا عالی بوده. نمی تونیم اعداد و ارقام رو در اختیارتون بذاریم اما از اعدادی که تا کنون به دست اومده ان واقعا راضی هستیم.

به چه دلیل سه هزار دلار؟ به چه دلیل فقط تعداد محدودی از هولولنز رو که عزمتونو جزم کردین عرضه کنین رو به رایگان در اختیار پیشرفت دهندگان قرار ندادید؟

یادتون باشه که هولولنز یه کامپیوتر جداگونه و بسیار قدرتمنده. پردازنده، سنسور و باتریایی در اون استفاده کرده شدن که عالی هستن. در نتیجه هولولنز رو نمیشه یه محصول کم اهمیت پنداشت.

از طرف دیگه یادتون باشه که به دلیل قوی بودن خود هولولنز، قرار نیس مثل بعضی هدستای واقعیت مجازی اونو به یه کامپیوتر قوی و گرون وصل کنین. همه اش همینیه که در برابر شما قرار گرفته و می تونه کار یه کامپیوتر قوی رو خودش بکنه. بر همین پایه ۳۰۰۰ دلار، قیمتیه که به نظر ما درست می رسه.

چیجوری پیشرفت دهندگانی که تمایل به خرید این محصول دارن رو انتخاب می کنین؟ 

نمی تونیم با جزییات سخن بگیم اما اطمینان حاصل می کنیم که افراد دریافت کننده هولولنز واقعا پیشرفت دهنده هستن. میدونیم که حالا کاربران بسیاری واسه این دستگاه هیجان زده هستن اما می خوایم مطمئن باشیم کسی که اونو دریافت می کنه، در پیشرفت اش سهمی داشته باشه.

از طرفی روند تحقیقات خیلی عجیب و غریب نیس. فقط می پرسیم که اون شخص چه نوع زبانای برنامه نویسی رو تا کنون کار کرده یا تجربه ای که تا حالا با واقعیت اضافه، واقعیت مجازی و یا مباحث سه بعدی داشته چه بودن.

محصولی که در آخر به دست کاربر می رسه با کیت پیشرفت ای که در اختیار پیشرفت دهنده قرار می گیره یکی میشه؟

جواب دادن به این سوال کمی سخته. نمیشه آینده رو پیشبینی کرد. این نسخه ای که حالا می بینین، هنوز در دست پیشرفته و حتما نیاز بازار رو هم در نظر می گیریم.

به چه دلیل تلاش نکردید رقیبی ارزون قیمت تر، مثلا با قیمت ۱۵۰۰ دلار واسه گوگل گلس پیشرفت بدین؟ 

خودتون چه فکری می کنین؟

من به گلس به عنوان بخشی از تاریخ تکنولوژی احترام می ذارم اما به عنوان یه مصرف کننده، یه کالای نا امید کننده بود. مجبور بودین همه چیز رو از یه مربع بسیار کوچیک که در برابر یکی از چشماتون قرار می گرفت ببینین، اونم به شکل نیمه شفاف. هولولنز ولی این مشکل رو به شکل مناسبی حل کرده. 

تصور می کنیم همین موضوع یکی از نقاط برتری واقعیت میکس شده. شما در هولولنز یه کامپیوتر قوی و جداگونه رو دارین که در حال اجرای ویندوز ۱۰ه و به شکل یه هدست روی سر شما قرار گرفته. مثالی که در مورد نیمه شفاف بودن اجزای اضافه شونده به گوگل گلس زدید همون واقعیت اضافه کرده. واقعیت میکس شده ولی به شما اجازه میده تا بهترین نوع از تجربه کاربری رو به دست بیارین، مخصوصا نسبت به محصولی که در موردش بحث شد.

خیلی از آدمایی که از هدستای واقعیت مجازی استفاده می کنن، متصور هستن که روزی این تکنولوژی با واقعیت اضافه ترکیب می شه. نظر شما درباره این مسئله چیه؟

این اتفاق افتاده، اسمش هم هولولنزه!

البته نباید از یاد برد که شما نمی تونین با هولولنز تجربه همه جانبه ای که آکیلس ریفت بوجود میاره رو به ارمغان بیارین. 

واقعیت مجازی واسه بازی کردن و انجام بعضی کارای سنگین دیگه واقعا عالیست؛ وقتی که سر جای خود نشسته اید و نگرانی از واسه تکون خوردنتون هم ندارین. اما یادتون باشه که فقط در اینجور شرایطی می تونه کارکرد مناسبی داشته باشه.

یکی از دلایلی که با آکیلس در اکس باکس و پیشرفت کنترلر همکاری کردیم هم همین موضوع و تجربه اونا در بحث گیمینگ بود. واقعیت مجازی واسه مباحث اینطوری عالیست اما واسه بقیه امور یا کاری که همین الان شرکت ولوو در حال انجام با هولولنزه، توانایی لازم رو نداره.

نقطه تشابهی بین آکیلس رفیت و هولولنز هست؟

ما یه همکاری عالی با آکیلس داریم. حتما از همکاری اونا با تیم اکس باکس ما خبر دارین. دوباره باید یادآور شوم که انجام بازی با هدستای واقعیت مجازی تجربه ای عالی در اختیار کاربران قرار میده. در هر صورت، هر سه دسته بندی واقعیت مجازی، اضافه و میکس شده بسیار هیجان انگیز هستن و به نظرم به نقطه ای از زمان رسیدیم که تماشاگر رشد بسیار سریع و عالی اونا هستیم؛ رشدی که هنوز واسه اعلام کردن رسمی اش کمی زوده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *