مزایای آدامس جویدن

فواید آدامس جویدن

جویدن آدامس واسه خیلی از ما تبدیل به یه عادت شده بدون اینکه از امتیازات اون اطلاع دقیقی داشته باشیم!

خیلی از افراد درهنگام پیاده روی، رانندگی یا نشستن در جایی، آدامس می جوند تا بوی بدن دهن رو برطرف کنن و یا اینکه فقط چیز شیرینی رو در دهن مزه مزه کنن. اما فایده جویدن آدامس چیه؟

به گزارش آلامتو به نقل از پروشات؛ درسته که مثل هرچیز دیگری، اگه آدامس هم زیاد استفاده شه می تونه ضررهایی داشته باشه. زیاده روی در جویدن آدامس موجب میگرن در بزرگسالان می شه. بااین حال تحقیقات نشون میده که اگه در مصرف اون زیاده روی نشه می تونه فوایدی داشته باشه.

دراینجا ۱۰ فایده جویدن آدامس رو می بینید.

جویدن آدامس عادت های غذایی رو متعادل و وزن رو کنترل می کنه

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه لوئیزیانا انجام شده، آدمایی که بعد از خوردن نهار آدامس می جوند، در طول روز کمتر هوس می کنن غذا بخورند. هم اینکه اگه تا سه ساعت بعد از نهار، هر یک ساعت یه بار آدامس بجوند، میلی به خوردن غذاهای پرکالری ندارن. پس جویدن آدامس به طور خودکار وزن تون رو کاهش نمی ده، بلکه میل به غذا رو کاهش داده، در نتیجه کمتر غذا خورده و وزن تون کنترل می شه.

جویدن آدامس به حافظه و کارکرد اون کمک می کنه

طبق تحقیقات، جویدن آدامس خون رسانی به مغز رو ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش می دهد. افزایش خون رسانی به مغز، اندازه اکسیژن دریافتی مغز رو زیاد می کنه، درنتیجه اون، کارکرد مغز هم افزایش پیدا می کنه. با جویدن آدامس، عملکردهای شناختی مغز مانند حافظه، دقیق شدن و فوکوس کردن وعکس العمل، زیاد می شه.

اندرو شولی، پروفسور یه مرکز تحقیقاتی در استرالیا، به این نتیجه رسیده که با جویدن آدامس، حافظه کوتاه مدت به اندازه ۳۵ درصد زیاد می شه. اما زیاده روی در جویدن آدامس هم به حافظه کوتاه مدت آسیب میرسونه، پس باید مراقب بود.

جویدن آدامس انرژی منفی رو تخلیه کرده و با استرس و نگرانی مقابله می کنه

سال هاست روانشناسان ثابت کردن که جویدن ادامس، با کم شدن هورمون استرس کورتیزول در بدن، استرس و نگرانی رو کاهش داده و انرزی منفی رو آزاد می کنه. وقتی که از نظر عاطفی در شرایط سختی هستین، جویدن آدامس شما رو آروم تر انجام میده. درحقیقت جویدن آدامس می تونه واسه عادتای بد عصبی مانند تکون دادن پا یا جویدن ناخن که در مواقع عصبانیت اتفاق می افته، جانشین خوبی باشه.

جویدن آدامس عمل هضم رو آسون تر می کنه

با اینکه جویدن آدامس مستقیما به هضم غذا کمک نمی کنه، اما کارکرد سیستم هضم غذا رو زیاد می کنه. به این صورت که بزاق دهن رو زیاد می کنه، درنتیجه عمل بلع آسون تر شده و روند هضم مانند جریان صفرا و اسیدها و آنزیمای مهمی که غذا رو هضم می کنن، فعال می شه. اگه بعد از خوردن غذا آدامس بجوید، این آنزیمای گوارشی آزاد شده و باعث جلوگیری از سوهاضمه می شه.

جویدن آدامس رفلکس اسید و سوزش معده رو از بین می برد

جویدن آدامس بعد از غذا، با کاهش اسید مری، رفلکس اسید و دیگه نشونه های سوزش معده رو نابود می کنه. افزایش بزاق دهن هم به همین دلیله. اما با معده خالی آدامس نجوید چون تولید این اسیدهای هضم، نفخ معده بوجود میاره.

جویدن آدامس از تخریب دندون جلوگیری می کنه

بهترین راه واسه جلوگیری از پوسیدگی دندون اینه که به طور مرتب مسواک بزنین، اما میدونیم که نمی شه بعد از هر وعده غذایی مسواک زد. به جای اون می تونین آدامس بدون قند استفاده کنین تا از پوسیدگی دندون جلوگیری شه. مجمع دندون پزشکی امریکا باور داره که با ۲۰ دقیقه جویدن آدامس بعد از غذا، پوسیدگی، پلاک و ورم لثه کم میشه و مینای دندون هم مقاوم تر می شه. فقط مطمئن شید که آدامس بدون قند باشه، چون آدامس شامل قند باعث پوسیدگی دندون می شه.

جویدن آدامس از خشکی دهن جلوگیری می کنه

ازآنجاییکه جویدن آدامس بزاق دهن رو تا ۱۰ برابر زیاد می کنه، پس خشکی دهن رو ازبین برده و مشکلات مربوط به خشکی دهن رو هم کم می کنه.

جویدن آدامس علائم سرماخوردگی رو از بین می برد

سرما خوردن اصلا اتفاق جالبی نیس. علائم سرماخوردگی مانند خلط گلو هم اصلا مورد پسند نیس. اما حالا خوبیش اینه با جویدن آدامس می تونین بوی نامطبوع عفونت رو کم کنین، هرچند واسه اینکه اون رو به طور کامل از بین ببرین باید دارو استفاده کنین.

جویدن آدامس عادت های مضر رو ازبین می برد

فایده دیگه جویدن آدامس به وجود اومده بوسیله فعالیت جویدنه. جویدن آدامس نه فقط میل به تنقلات رو کم می کنه، بلکه میل به مصرف موادی چون نیکوتین و کافئین رو هم کم می کنه، حتی می تونه جایگزینی واسه اونا باشه. پس اگه می خواین سیگار یا عادتای اعتیادآور دیگه رو ترک کنین، جویدن آدامس راه خوبیست.

جویدن آدامس شنیدن صدای زنگ در گوش رو درمان می کنه

شنیدن صدای زنگ در گوش پدیده ایه که ۹۰% از ما دست کم یه بار در هفته با اون مواجه هستیم. صدای زنگ گوش، صدایی مثل زنگه که در سرتون می پیچد و هرکاری هم که انجام بدیم از بین نمی ره. بااین که ضرر خاصی ندارن اما آزاردهنده هستن و حواس مون رو پرت می کنن. اکثریت ما نمی تونیم اون رو ازبین ببریم فقط باید اون رو تحمل کنیم. اما دیگه مجبور نیستیم اون رو تحمل کنیم. محققان دانشگاهی در بریتانیا واسه این مشکل درمانی پیدا کردن. بهترین راه واسه درمان این مشکل، جویدن آدامسه. شاید این دلیل باعث شه همین حالا آدامس بجوید.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

پروشات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *