مزایای ریش گذاشتن

امتیازات داشتن ریش

بعضی ها فکر می‏کنن ریش گذاشتن واسه مردانی مناسب تره که فرصت یا تمایل چندانی واسه رسیدگی به خود ندارن درحالی که قانون اینه که آقایانی باید ریش بذارن که زمان کافی واسه رسیدگی به اون رو دارن وگرنه شاید بهتر باشه ریش خود رو بتراشند…

واقعیت اینه که ریش گذاشتن فواید بسیار زیادی داره؛ مثلا از نظر علمی به اثبات رسیده مردانی که ریش دارن، کمتر به سرطان پوست دچار می‏شن چون موی صورت اندازه روبرو شدن پوست با اشعه‏های مضر آفتاب رو ۹۰ تا ۹۵ درصد کاهش می‏دهد. در واقع ریش آقایون مثل ضدآفتاب عمل می‏کنه. هرچه تراکم ریش بیشتر باشه، SPF ضدآفتابتان بالاتره. اشعه‏های مضر آفتاب در خط مستقیم به پوست می‏تابند. وقتی آقایی ریش داره، اشعه‏ های آفتاب به موی صورتش برخورد کرده و می‏شکنند درنتیجه به پوست آسیب نمی‏رسونن.

ریش

یکی دیگه از فواید ریش، مرطوب نگه داشتن پوست است. ریش از خشکی پوست در روبرو شدن با نور آفتاب و باد پیشگیری می‏کنه. ریش و سبیل هم اینکه با پیشگیری از ورود هاگ و گرده گیاهان به دستگاه تنفسی، احتمال دچار شدن به آلرژی‏های تنفسی رو کاهش می‏بدن. از همه مهم‏تر، ریش یه جور درمان طبیعی واسه پیشگیری از پیری زودرس پوست صورت است.

ریش از پوست در برابر آسیب‏های محیطی مثل سرما و باد هم مواظبت می‏کنه. پوست آدمایی که ریش ندارن، در اثر روبرو شدن پوست با نور آفتاب، باد و سرما سریع‏تر خشک و چروکیده می‏شه. آدمایی که عادت به تراشیدن موی صورت خود دارن، معمولا دچار مشکلاتی از جمله عفونت فولیکول مو می شن اما در آدمایی که ریش می‏گذارن، بروز این نوع مشکلات کمتره.

نکته آخری که می خواهم به اون اشاره کنم اینه که ریش در مردانی که دچار سرماخوردگی و گلودرد می شن، تا حدودی می تونن نقش درمانگری اجرا کنن و باعث گرم نگه داشتن گلو و بهبود سریع‏تر ‏شه. اما تموم این فواید به شرطی به دست میاد که آقایون فرصت کافی واسه رسیدگی به بهداشت ریش خود رو داشته باشن. پیشنهاد می شه روزانه ریش خود رو با آب و شامپو بشورید، شونِه کنین و در حد متناسب، اندازه اون کوتاه نگه دارین.

کشنده ترین سرطانها رو بشناسین

نشونه های سرطان

ریش سرطان پوست هفته نامه سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *