مزایای سرکه سیب برای لاغری

apple-cider-vinegar

از سال ها پیش خیلی از محققان به خواص معجزه آسای سرکه سیب پی برده بودن. این محصول الان فرآورده ای شناخته شده است و فواید بسیاری داره؛ یکی از این فواید لاغری و کاهش وزن است…

زیاد شدن وزن و چاقی معضلیه که نسل امروز با اون دست و پنجه نرم می کنه و مبتلایان به اون واسه خلاص شدن از چاقی دست به اقدام های مختلفی مانند ورزش، رژیم درمانی و مصرف بعضی از اجناس موجود در بازار مانند سرکه سیب می زنند. در این مطلب می خواهیم بدونیم سرکه سیب چیجوری باعث کاهش وزن می شه و اینکه هر کسی می تونه اون رو مصرف کنه یا نه. با دکتر رضا راست منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این باره گفت وگو کرده ایم.

مهم ترین خاصیت سرکه سیب چیه؟

سرکه سیب شامل ماده ای به نام پلی فنوله که باعث کاهش وزن می شه. پلی فنل ها گروه بزرگی از مولکول های حلقوی و جور واجور هستن که با عملکرد های مختلفی به کاهش وزن و کلسترول خون کمک می کنن. این ماده غذایی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی تقریبا در موارد بسیاری مانند جلوگیری از دچار شدن به مریضی های طولانی در سالمندان مثل پیرچشمی، آرتریت روماتویید و پیری پوست نقش مثبتی داره پس فقط واسه کاهش وزن به کار نمی رود.

آدمایی که دچار افزایش وزن هستن، روزانه چقدر می تونن از این سرکه استفاده کنن تا نتیجه مطلوبی بگیرن؟

واسه مشاهده اثر سرکه سیب در کاهش وزن، لازمه یه استکان تا یه لیوان از اون در روز مصرف شه اما مصرف روزانه اون به دلیل خاصیت اسیدی سرکه عملی نیس و اگه هم عملی باشه، نباید از یاد ببرم که مصرف زیاد اون باعث افزایش اشتها و میل به خوردن می شه، به طوری که حتی ممکنه به ضرر فرد هم تموم شه و نتیجه معکوسی بگیره.

پس چیجوری باید اون رو مصرف کرد؟

محصولی به نام قرص سرکه سیب در بازار هست که کمتر خاصیت اسیدی داره. قرص سرکه سیب از عصاره خشک سرکه سیب به دست می آید که در اثر تبخیر اندازه مواد اسیدی اون خیلی کم می شه و فقط پلی فنول های کاهنده وزن در اون باقی می مانند. در هر عدد قرص ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم ماده موثره کاهنده وزن هست.

کپسول سرکه سیب هم هست ولی محتویات هر دو یکیه و فقط در اندازه پلی فنول و سرعت خلاص شدن محتویات، کمی فرق داره. اینکه واسه مریضی کپسول و واسه دیگری قرص تجویز می شه به این دلیله که بعضی بیماران بهتر می دونن قرص مصرف کنن و یه سری های دیگه با مصرف کپسول راحت تر هستن.

همون طور که اشاره کردین با تبدیل سرکه سیب به قرص، خاصیت اسیدی اون کمتر می شه. می توان گفت همه افراد می تونن ازش استفاده کنن؟

شایعه?های بی اساسی در این باره هست که سرکه سیب زیان داره. بعضی وقتا فرد ناآگاهی حرف نادرستی رو بیان می کنه و شایعه با سرعت پخش می شه و بقیه هم به دلیل ترس از مشکلات جانبی، از مصرف اون حتی اگه دکتر براشون تجویز کرده باشه، دوری می کنن. یکی از این شایعات عادی، آسیب به پرز روده یا پرز معده س اگر همون گونه که گفتم در محتویات قرص یا کپسول، قسمت اسیدی حذف شده و فقط پلی فنول های کاهنده وزن باقی مونده ان.

حتی شنیده می شه که افراد گرفتار به مریضی های کبدی، آرتریت روماتویید و میگرن نباید این قرص ها رو مصرف کنن در حالی که پلی فنول ها خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارن و نه تنها آسیب ای به مریض نمی زنند بلکه به درد بخور هم هستن. در مورد مصرف چای ها و دمنوش های گیاهی هم تصورهای غلطی هست. چای و دمنوشای گیاهی هم آنتی اکسیدان های فراوون و تازه دارن که مصرفشون به سالم موندن پرزهای روده کمک می کنه.

حرف آخر؟

همیشه درصدی از افراد یه جامعه دچار حساسیت و آلرژی به یه ماده غذایی هستن، این ماده غذایی ممکنه سرکه، قرص سرکه سیب یا چای های گیاهی و دمنوش ها باشه پس این افراد در صورت بروز حساسیت و آلرژی حتما باید از مصرف این گروه از خوراکی ها دوری کنن.

اگه مریض گرفتار به آسم قرص سرکه سیب مصرف کنه، دچار شدید شدن حمله های آسمی می شه پس این بیماران به هیچ وجه نباید سرکه یا قرص سیب مصرف کنن. البته بقیه افراد هم باید با مشورت دکتر معالج در صورت ضرورت این قرص رو مصرف کنن و مصرف خودسرانه اون غلطه. اما کلا قرص های سرکه سیب به طور کامل بی خطر هستن و یکی از راه های به درد بخور واسه کاهش اشتها در افراد دچار اضافه وزن حساب می شن اما نکته اینجاس که این قرص باید در کنار کنترل کالری دریافتی یعنی پیروی از یه رژیم غذایی محدود از انرژی و افزایش فعالیت بدنی و البته زیرنظر متخصص مصرف شه.

سرکه سیب چه خاصیتایی داره؟

خواص حموم سرکه سیب واسه بدن

رژیم لاغری سرکه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *