مزایای ماساژ درمانی برای بدن

امتیازات ماساژ درمانی

معمولا بعد از یه روز کاری سخت احساس خستگی تموم بدن رو می گیرد. خیلی از افراد واسه رفع خستگی به حموم می روند و یه سری های دیگه خواب رو بهتر می دونن اما این وسط آدمایی هم ماساژ می گیرند تا از این روش خستگی شون رو برطرف کنن.

در بیشتر نقاط دنیا، آدمایی هستن که با روش های جور واجور این کار رو انجام میدن، به خصوص در کشورهایی مثل تایلند یا هند که این کار بسیار رواج داره. با دکتر عباس راثی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره امتیازات و مشکلات ماساژ گفت وگو کرده ایم.

ماساژ چقدر می تونه در رفع خستگی اثر داشته باشه؟

وجود استرس ها و هیجان های به وجود اومده بوسیله زندگی روزمره، باعث می شه عضلات خسته و سفت شن و قرار گرفتن در محلی ساکت و آروم و ماساژگرفتن باعث ایجاد آرامش می شه. هم اینکه اگر درد و ناراحتی فرد با حرکات ماساژ برطرف شه، از نظر روانی تاثیر بسیار مهمی به جای می گذارد.

ماساژ می تونه در بهبود مریضی ها هم تاثیر بزاره؟

بله، بررسی ها نشون می دهد ماساژدرمانی در رفع خیلی از دردها تاثیر داره؛ از جمله کمردرد و سردرد. ماساژ دادن، مغز رو به تولید آندورفین تحریک می کنه و اعتماد به نفس بیماران رو با تشویق اونا واسه مقابله موثر با درد افزایش می دهد.

این کار از چه وقتی در دنیا باب شده؟

ماساژ در گذشته بین ایرونی ها، یونانی ها، چینی ها و ژاپنی ها بسیار رایج بوده. از محققان و اطبای قدیمی که از فوت وفن های ماساژ استفاده می کردن، می توان به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد. امروزه هم از ماساژ با اهداف جور واجور و به شکل وسیع و گسترده ای استفاده می کنن و به خاص در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه خاصی نسبت به بقیه روش های درمانی داره و هم اینکه در توانبخشی و بازتوانی مریضی های جور واجور به شکل خاصی به کار می رود.

انجام این کار می تونه باعث بروز مشکل شه؟

بله، ماساژ گرفتن همون قدر که خوبه، ممکنه عوارضی هم داشته باشه؛ مثلا امکان انتقال بعضی مریضی های عفونی، زگیل ها و تبخال ها از این روش هست. به خاطر همین پیشنهاد می کنم فردی که می خواهد ماساژ بگیره، حتما با خود ملحفه و وسایل شخصی داشته باشه تا انتقال مریضی به کمترین حد ممکن برسه.

آدمایی که سابقه مریضی های پوستی مثل قارچ، تبخال یا حتی مریضی های انگلی دارن بهتره از گرفتن ماساژ صرف نظر کنن چراکه این کار در بهبود حالشون هیچ تاثیری نداره و با این کار منتقل کننده مریضی شون به بقیه هم می شن.

facial massage

پیشنهاد تون به ماساژورها؟

این افراد باید حتی امکان از دستکش های یه بار مصرف و استریل استفاده کنن. البته انجام دادن این کار با دستکش خیلی سخته اما این روش بهداشتی تر و مطمئن تره.

ماساژدرمانی در جوون کردن پوست موثره؟

اگه فردی هیچ مریضی پوستی در صورت خود نداشته باشه، ماساژدرمانی با بهبود جریان خون و جریان لنف و مهم تر از اون با ایجاد آرامش در عضلات صورت و روان فرد، می تونه به عنوان یه اقدام مکمل در کنار پیشنهاد های پزشکان متخصص، کارایی داشته باشه ولی نباید انتظار معجزه از اون داشته باشین.

هر فردی می تونه این کار رو انجام بده؟

نه! چون این کار قوانین و اصول خودشو داره. البته ماساژ معمولی صورت یا بقیه اعضای بدن در منزل قابل انجامه، ولی اگه دنبال یه ماساژ اصولی و موثر هستین، بهتره این کار بوسیله افراد ماهر و مجرب انجام شه.

پیشنهاد تون به آدمایی که ماساژ میدن چیه؟

دست هاشون رو در آب ولرم بذارن و از کرم های مرطوب کننده استفاده کنن. اگه از دستکش استفاده کنن، پوست دستشون کمتر آسیب می بینه.

به چه دلیل بعضی ها پس از گرفتن ماساژ احساس درد دارن؟

اونایی که از ماساژهای جور واجور استفاده می کنن، هدفشون هرچه باشه ایجاد درد و ناراحتی نیس. در حالی که خیلی وقت ها اینجور اتفاقی می افتد و به دلیل ماساژ نادرست و غیرعلمی یا ارائه ماساژ واسه آدمایی که نباید از این خدمات استفاده کنن، افراد دچار دردهای عضلانی یا مشکلات دیگری می شن.

اگه فردی که ماساژ می دهد، نسبت به عضلات و ساختار بدن آگاهی نداشته باشه، ممکنه باعث درد و ناراحتی اون شه. این موضوع به خصوص واسه کسائی که در دوران سالمندی هستن و ممکنه دچار پوکی استخون یا ضعف عضلات باشن، باید بیشتر روش زوم بشه. چون واسه این گروه حتما باید با در نظر گرفتن توان عضلانی، اسکلتی فرد، شدت و فشار ماساژ تعیین شه.

خط قرمزهای زندگی زناشویی

چیجوری جلوی پیری پوست رو بگیریم؟

آموزش ماساژ ماساژ صورت هفته نامه سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *