مزایای پیاز برای سلامت و زیبایی

10 Amazing Onion Hacks You'd Never Expect

خواص پیاز واسه سلامتی بیشتر از اون چیزیه که فکرش رو میکنین هم اینکه می تونین از پیاز واسه موارد مربوط به زیبایی هم استفاده کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سلامت؛ پیاز بخشی از خونواده آلیوم از سبزیجات و گیاهانه که در این خونواده سیر، پیازچه و تره فرنگی هم قرار داره. گیاهان و سبزیجات موجود در این خونواده واسه قرن های متمادی نه فقط به خاطر خواص و ویژگی های منحصر به فرد اون بلکه به خاطر فایده های درمانی کشت می شد. پیاز اندازه، شکل ، رنگ و طعم متفاوتی داره. رایج ترین نوع پیاز، پیاز قرمز و سفیده. طعم پیاز هم از شیرین به تلخ تغییر پیدا می کنه.

درباره پیاز:

پیاز پر از مواد مغذیه. این ماده با اینکه کالری کمی داره اما مواد مغذی زیادی مثل ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان رو در خود داره.

یه پیمانه پیاز خرد شده به طور تقریبی ۶۴ کالری، ۱۵ گرم کربوهیدرات، ۰ گرم چربی،۳ گرم فیبر، ۷ گرم قند، دو گرم پروتئین داره. این ماده هم اینکه شامل ویتامین C ، B6 و منگنزه. پیاز شامل مقادیر کمی از کلسیم، آهن، فولات، منیزیم، سولفور، فسفر و پتاسیمه.

خواص پیاز واسه سلامتی:

مصرف شکل های جور واجور مختلفی از سبزیجات و گیاهان می تونه خطر دچار شدن به مریضی ها رو کم کنه. تحقیقات انجام شده نشون می دهد مصرف موادی مثل پیاز می تونه خطر دچار شدن به چاقی، دیابت و مریضی قلبی رو کم کنه.

پیاز و سرطان:

سبزیجاتی که در خونواده آلیوم قرار دارن می تونن خطر دچار شدن به سرطان به خصوص سرطان معده و روده رو کم کنن. امتیازات این گیاهان معمولا به خاطر وجود ترکیبات سولفوریه. با اینکه عملکرد دقیق این ترکیبات هنوز مشخص نیس اما فرضیه ها بر اینه که پیاز شامل موادیه که مانع از رشد تومورها می شه. پیاز هم اینکه منبع خوبی از آنتی اکسیدان و ویتامین C هستش که به بدن کمک می کنه در برابر رادیکال های آزاد مقابله کنه.

پیاز و سرطان روده:

مصرف فیبر در رژیم غذایی می تونه خطر دچار شدن به سرطان روده رو کمتر کنه.

پیاز و سرطان پروستات:

تو یه مطالعه منتشر شده بوسیله مجله موسسه ملی سرطان ،رابطه بین سبزیجات قرار گرفته در خونواده آلیوم و سرطان پروستات بررسی شده. این تحقیقات نشون می دهد که مصرف سبزیجات این گروه می تونه خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو کم کنه.

پیاز و سرطان معده و مری:

مصرف تکراری سبزیجات خونواده آلیوم، می تونه خطر دچار شدن به سرطان معده و مری رو کم کنه.تحقیقات جور واجور نشون می دهد مصرف این سبزیجات تاثیر بسیار موثری روی سرطان داره.

خواص پیاز

خواص پیاز

خواص پیاز واسه خواب و خلق وخو:

فولاتی که در پیاز یافت می شه می تونه در درمان و پیشگیری افسردگی اثر داشته باشه. اینکار معمولا از راه جلوگیری از تشکیل هموسیستئین اضافی در بدن انجام می شه. هموسیستئین اضافی با تولید هورمون های خوب مثل سروتونین ، دوپامین و نوراپی نفرین تداخل ایجاد می کنه.

خواص پیاز واسه پوست و مو:

مصرف مقدار کافی از ویتامین C می تونه به تشکیل کلاژن کمک کنه و ساختار خوبی به پوست و مو بده.

چیجوری پیاز رو در رژیم غذایی خود بگنجانیم؟

به دنبال پیازهای محکم و تازه باشین. معمولا پیاز می تونه طعم خوبی به غذاهای جور واجور بده. شما می تونید پیاز رو به صورت سرخ شده، تفت داده شده یا گریل شده استفاده کنین.

مشکلات احتمالی پیاز واسه سلامتی:

داشتن یه الگوی تغذیه ای کامل واسه پیشگیری از مریضی ها و دست پیدا کردن به سلامت کلی بدن خوبه. به جای اینکه تنها روی یه ماده غذایی تمرکز کنین بهتره در رژیم غذایی خود از نوعای جورواجور مواد استفاده کنین

فلفل دلمه ای چه خاصیتیایی داره؟

خاصیت شنبلیله خشک شده چیه؟

خواص سبزیجات مجله سلامت پیاز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *