مزایا و معایب اختلاف سنی زیاد در ازدواج

در مورد معیارها و ملاک هاى مربوط به ازدواج، به عوامل متعددى اشاره شده که از بین اونا مى توان به عامل کفویت بین همسران و در تمامى موارد مربوط به عامل کفویت مى توان به همسانى در سن زن و مرد اشاره کرد.

فرق سنى که در مواقعى از اون به عنوان اختلاف شدید سنى و یا شکاف سنى یاد مى شه از جمله موازین زیربنایى و اساسى در ازدواجه که بى توجهى به اون، ایجاد کننده بسیارى از کج خلقىا و ناسازگارىا در زندگى خانوادگىه.

به گزارش آلامتو به نقل از تبیان؛ از دید سن هم دختر و هم پسر باید متناسب باشن. مثلاً اگه پسر سه الى هفت سال از دختر بزرگ تر و یا هم سن باشه و یا دختر یه یا دو سال از پسر بزرگ تر باشه بیشتر مسئله مهمی پیش نمى بیارن، بحث ما در جاهایى مطرحه که اختلاف سنى خیلى زیاد باشه مثلاً از ۱۰ سال به بالا؛ یعنی مرد چهل ساله، پنجاه ساله و دختر ۲۰- ۲۵ ساله.

فرق در سن، به این شکل ممکنه باعث جدایى و فروپاشى خونواده شه. حتى اگه این وصلت از روى میل و تمایل هم باشه در اوایل زندگى یه مدت، ممکنه گرم و بدون اختلاف با هم سر کنن ولى بعد از مدتى اختلاف شروع مى شه.

فرق سنى همیشه بده؟

در تشکیل خونواده و موفقیت یه ازدواج عوامل مختلفی نقش دارن. نمى توان ادعا کرد که تنها یه عامل خاص باعث تهدید، جدایى و جدایی زندگی خونواده شه.

نمونه هاى زیادى در جامعه هست که زن و شوهرا با فرق سنى زیاد تونسته ان زندگی شون رو ادامه اما اگه بخوایم به دلایل زیربنایى و ریشه اى خونواده نگاه کنیم، عامل فرق سنى، از اون دلایلیه که زیاد باعث اختلاف و طلاق می شه.

فرق سنی با ما چه می کنه؟

فرق سنى عامل مخفى و پنهانىه که پشت پرده فرق هاى اخلاقى و جسمانى زن و مرد قرار میگیره و مانع تفاهم بین شما می شه. چیجوری؟ از این روش ها:

ناهمسانى هاى روحى و فکرىs: در چارچوب این مسئله سؤالى تو ذهن مطرح مى شه که فرق سنى چقدر اى موجب ناهمسانى در اندیشه و افکار فردى و اجتماعى بین همسران مى شه؟ دکتر ساروخانى در کتاب جامعه شناسى خونواده به نقل از کارسون مى نویسد: «چون انتظارات و روش نگاه افراد در سنین جور واجور فرق مى کنه و بین افرادى که در سن متفاوت هستن در فرهنگ و اندیشه هم فرق هست. فرق سنى با خود فرق هاى وسیع فرهنگى و جهان بینى رو به همراه میاره و بر بقاى زوجیت و خوشبختی زناشویى اثر می ذاره.»

ممکنه سوال کنین چیجوری در قدیم اینجور ازدواج هایى وجود داشته ولى هیچوقت به جدایى نرسیده؟ دلیل این اتفاق رو در سبک زندگی و تغییرات اون در سالای گذشته باید جستجو کنین. در روزگار ما افراد بسیار سریع تر از گذشته تغییر می کنن. شما هر روز تفکراتتون رو به روز می کنین، بعضی وقتا تلاش دارین تا با شرایط روز جامعه منطبق شید و سازگاریای جدیدی پیدا می کنین که شخصیت شما رو هر سال با سال قبل فرق میده

در حالى که در جوامع گذشته شرایطى حاکم بود که شخصیت فردی و اجتماعی مردم در اولین سال هاى زندگی شون شکل می گرفت و تا آخر عمرشون همون دونسته ها و همون ویژگیای شخصیتی رو به کار مى بردن.

ناهمسانى جسمانى: در زندگى زناشویى مخصوصا تمایلات جنسى مشابه، بیشتر در زن و مردى که از دید سن با هم تناسب داشته باشن دیده میشه و زن و مرد بهتر می تونیم به نیازهاى همدیگه جواب بدن. اختلافات شدید سنى موجب اختلاف در زندگی جنسى، درک و لذت جنسى و… است که باعث مى شه زندگى توأم با عشق و سازش نباشه.

التهاب جوانى از حدود ۴۰ سالگى در مردان و از حدود ۳۵ سالگى در زنان تقریبا فرو مى نشیند. در اینجور سنى دیده ها و درکا، تا حدودى عوض مى شه و در اون صورت فرق هاى سنى خود رو به طور کاملً نشون مى بدن.

بهترین فاصله سنی

معمولا نمیشه رقم مشخصی رو واسه فاصله سنی زن و شوهرا پیشنهاد کرد. این قضیه بیشتر به روحیات دو نفر و رشد عقلی و اجتماعی اونا برمیگرده. اما عموما فاصله سنى ۲ تا ۱۰ سال پیشنهاد می شه.

بعضیا هم فکر می کنند که بهتره فرق سنى در حدود دو بلوغ باشه یعنى ۳ و ۶ سال چون از نظر شرعى دختر در سن ۱۰ سالگى و پسر در سن ۱۶ سالگى بالغ مى شن که فرق در ۶ ساله.

فرق سنى که در مواقعى از اون به عنوان اختلاف شدید سنى و یا شکاف سنى یاد مى شه، یعنی وقتی شما و همسرتون در دو رده سنی جور واجور (نوجوون و جوون، جوون و میانسال، میانسال و پیر) هستین، بسیار خطرناک و آسیب زا هستش و سرنوشت خوبی واسه آینده شما به نظر نمی رسه.

عشقی که در ابتداى زندگى باعث می شه روی بسیارى از تفاوتا و اختلافات تون سرپوش بذارین، با گذشت زمان تغییر شکل میده و اون وقته که اختلافا رو بیشتر و بیشتر حس می کنین و بسترى براى اختلافات و ناسازگارىا به وجود میاد که بعضی وقتا واقعا قابل کنترل نیستن.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

ازدواج تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *