مسؤولانی که از گروه آریا رشوه گرفته اند

بررسی متن کیفرخواست منتشره از کیفر خواست مه آفرید خسروی (سرکرده گروه موسوم به آریا) که در اولین جلسه دادگاه ایشون قرائت شد نشون دهنده دریافت رشوه های کلان از طرف بعضی مدیران ارشد سیستم بانکی، بیمه مرکزی و وزارت خونه های دولتیه.

مسؤولانی که از گروه آریا رشوه گرفتن

براساس این کیفرخواست متهم تا الان به پرداخت بیشتر از ۳۰ فقره رشوه اعتراف کرده که تا این مرحله واسه ۴ مورد به توضیح زیر قرار مجرمیت صادر شده و در بقیه موارد از جمله پرداخت رشوه به محمودرضا خاوری مدیرعامل وقت بانک ملی و ده ها مورد دیگه پرونده مفتوحه.

از جمله موارد باحال در این مورد اخذ بیشتر از ۲۹۰ میلیارد تومن از یه شرکت وابسته به صندوق فولاد ایران به صورت وجه دستی ! و پرداخت رشوه به یکی از معاونین وزارت راه، یکی از معاونین وزارت صنایع و مدیرکل قبلی دفتر محرابیان، مدیر دفتر بازرسی بیمه مرکزی و یکی از مدیران عامل فعلی بانکهای بزرگ خصوصی کشوره.

براساس اعترافات خسروی رؤسای بانک ها تا پول نمی گرفتن کار نمی کردن.

بعضی از موارد منتشره در مورد رشوه های پرداختی به افراد مهم به این شرحه:

۱- پرداخت مبلغ ۹ میلیارد ریال به آقای «خ.الف» رئیس سازمان ایمیدرو و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت که متهم ردیف نهم پرونده س با همکاری و وساطت آقای «ع.ر» متهم ردیف دهم پرونده

-۲ ۵۰۰ میلیون تومن به آقای “ش” مدیرعامل فعلی یکی از بانک ها از راه «ح.س»

۳-  مبلغ ۲۰۲ هزار یورو و هم اینکه ۸۰۰ میلیون ریال به «م.الف» یکی از معاونین وزیر راه و ترابری با وساطت «الف.گ».

۴- پرداخت یه میلیون دلار به آقای “ف.م” مسئول یکی از وزارتخانه های اقتصادی مهم درخصوص سپرده کردن پول در بانک

۵- پرداخت ۵۵۰ میلیون ریال به آقای «ع.ب» رئیس وقت بانک پارسیان شعبه پامنار و رئیس فعلی بانک تات شعبه بازار مبل ۲.

۶- پرداخت مبلغ ۲۶۶ هزار دلار تو یه نوبت و ۳۵۰ میلیون ریال در نوبت دیگه به آقای «ش.ر» یکی از مسئولان ارشد وزارت راه و ترابری

۷- پرداخت مبلغ ۱۶۸ هزار یورو به آقای «ع.الف» مدیرکل راه و ترابری یکی از شهرستان ها با وساطت «الف.گ

۸- پرداخت رشوه به کارکنان بانک ملی شعبه مرکزی کیش و بانک صادرات اهواز از قرار مبلغ ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به آقای «س.ک» رئیس شعبه گروه ملی بانک صادرات اهواز.

۹- همکاری آقای ف رئیس دفتر بازرسی بیمه مرکزی در دریافت رشوه یکی از متهمان. اون هم واسه سپرده کردن پول در بانک ملی حدود ۳۰۰ میلیون تومن گرفته.

۱۰- پرداخت رشوه واسه تاسیس بانک آریا بوسیله آقایون «ع.الف» و «ع.د» که همه هماهنگی ها بوسیله آقای «الف» معاون یکی از وزارتخانه ها بود که در قبال گرفتن یه مرحله پول به مبلغ ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون تومانی و ۵ درصد بانک آریا

۱۱- پرداخت رشوه واسه خرید ۴ شرکت از سازمان خصوصی سازی با روابط آقای د و گ که علی رغم نداشتن سرمایه این مهم صورت پذیرفته س. مثل گروه های فولاد ۹۳ میلیارد تومن خط و ابنیه ۱۲۵ میلیارد تومن – فولاد اکسید ۱۵۳ میلیارد تومن ماشین سازی لرستان با بدهی به سازمان گسترش ۱۵ میلیارد تومن- تأسیس بانک آریا ۱۵۰ میلیارد تومن که جمعاً حدود ۶۰۰ میلیارد تومن می شه.

 

منبع : خبرگزاری مهر

noindex

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *