مسئولیت و فعالیت اجتماعی چیست؟

فعالیت اجتماعی happy-people

به نقل از سایت مردمون؛ از نظر اجتماعی مسئول بودن یعنی آدمها و سازمان ها می بایست با اخلاق و با حساسیت نسبت به مسائل اجتماعی، فرهنگی و محیطی رفتار کنن. تلاش واسه ایجاد مسئولیت اجتماعی، به افراد، سازمان ها و دولت کمک می کنه تاثیری مثبت بر پیشرفت، کار و جامعه داشته باشن.

مسئولیت اجتماعی فردی واسه رسیدن به مسئولیت اجتماعی گروهی

مسئولیت اجتماعی فردی درمقایسه با مسئولیت اجتماعی گروهی مفهومی جدیده اما قدمتی برابر با قانون طلایی “با بقیه طوری رفتار کنین که دوست دارین با شما رفتار شه،” داره. مسئولیت اجتماعی فردی با ایجاد یه موضع فعال نسبت به تاثیرگذاری مثبت بر بقیه و محیط بیرون از دایره خود گسترش می یابد.

مسئولیت اجتماعی فردی پایه مسئولیت اجتماعی گروهیه چون یه اجتماع از افراد  تشکیل شده و درنتیجه فرهنگ مسئولیت اجتماعی رو مشخص می کنه.

این رابطه آمیخته بین مسئولیت اجتماعی گروهی و مسئولیت اجتماعی فردیه. ادما از نظر اجتماعی مسئولیت پذیرتر شده و در عکس العمل به این اجتماعا باید واسه برآوردن نیازای افراد مسئولیت پذیری اجتماعی بیشتری پیدا کنن.

سازمان بین المللی استاندارد (ISO) عنوان می کنه: «به دنبال افزایش جهانی شدن، ما نه فقط نسبت به چیزی که می خریم هوشیارتر شده ایم، بلکه نسبت به چگونگی تولید اجناس و خدماتی که دریافت می کنیم هم آگاهی بیشتری پیدا کرده ایم.

کالاهایی که از نظر محیطی ضرر دارن، کار کودکان، محیط های خطرناک کاری و بقیه شرایط غیرانسانی نمونه هایی از مسائل و مشکلاتی هستن که مطرح می شن. همه سازمان ها و شرکت ها که به دنبال سود و اعتبار طولانی مدت هستن کم کم متوجه می شن که باید برابر با هنجارهای درست عمل کنن.»

افرادیکه مسئولیت اجتماعی دارن از شرکت ها و سازمان ها درخواست دارن که مسئولیت پذیری اجتماعی بیشتری پیدا کنن.

یه فرد چیجوری می تونه از نظر اجتماعی مسئول باشه؟

مسئولیت اجتماعی فردی رو اینطور تعریف می شه:

«مسئولیت اجتماعی فردی شامل شرکت هر فرد در اجتماعی که در اون زندگی می کنه می باشه که می توان اون رو به علاقه مندی از اتفاقاتی که در جامعه می افتد و شرکت فعال واسه حل بعضی از مشکلات محلی تعریف کرد.

هر جامعه زندگی خود رو داره که همیشه در حال تغییره. و هر کدوم از ما می تونیم به راه های جور واجور در این تغییر شرکت داشته باشیم، مثلاً با شرکت در تمیز کردن خیابانی که در اون زندگی می کنیم، با شرکت در برگزاری مراسم ها. مسئولیت اجتماعی فردی رو می توان با کارای خیریه واسه مشکلات و مسائل مهم اجتماعی، فرهنگی و محیطی تعریف کرد.

بخشش و کار خیر راه های مختلفی داره، مثل بخشیدن جنسای جور واجور یا از راه واریزهای نقدی.»

واسه مسئول بودن از نظر اجتماعی نه فقط لازمه در فعالیت های اجتماعی مثل بازیافت زباله ها شرکت داشته باشیم، بلکه باید اون رو به شکل یه سبک زندگی درآوریم. فقط با وارد کردن مسئولیت پذیری اجتماعی به ارزش ها و سیستم اعتقادی شخصی خود می تونیم واقعاً از نظر اجتماعی مسئول باشیم.

واسه اینکه از نظر اجتماعی مسئول و فعال باشین می تونید کم کم شروع کنین. ماهی یه بار از مهارت، توانایی ها و علایقتان در راه کمک به اجتماع استفاده کنین. دقت کنین که همه مسئولیت های اجتماعی چه فردی و چه شرکتی به طور کاملً داوطلبانه س و بر این ایده استواره که به جای پشیمون بودن نسبت به مشکلات اجتماعی، اقدامی فعال به اون داشته باشیم.

مسئولیت اجتماعی یعنی رفتارای مضر، داغون کننده و غیرمسئولانه که ممکنه به جامعه، آدمایی که در اون زندگی می کنن و محیط اون ضرر بزنه رو از بین ببریم.

جملات و نقل قول ها درمورد مسئولیت اجتماعی:

«من باور دارم که زندگی من واسه کل جامعه س و تازمانیکه زندگی می کنم، وظیفه منه که هر کاری از دستم برمی آید واسه اون انجام دهم. دوست دارم وقتی می میرم همه تلاشم رو واسه بهتر شدن جامعه کرده باشم چون هر چی سخت تر تلاش کرده باشم یعنی زندگی بهتری داشته ام.» — جورج برنارد شاو

«آدم عضوی از جامعه، شغل، تمدن یا مذهبه. اون فقط یه فرد نیس.» — آنتوان دو سنت اگزوپری

«هرکدوم از ما فردی واسه خود و فردی واسه جامعه هستیم، هممون باید خودمون و بقیه رو درک کنیم و از بقیه و از خودمون مراقبت کنیم.» — هانیل لانگ

« همیشه نمی توان آینده رو واسه جوانان ساخت، می توان جوانیمان رو واسه آیندگان ساخت.» — فرانکلین دلانو روزولت

«هر فرد جایی واسه پر کردن در جهان داره و خیلی مهمه که انتخاب کنه اونطور باشه یا نه.» — ناتانیل هاتورن

«ماشبن فقط به خاطر این ارزش داره که بیشتر از چیزی که مصرف می کنه، تولید می کنه–ارزش خودتون رو نسبت به جامعه آزمایش کنین.» — مارتین اچ. فیشر

«آدمها به خاطر این خودخواه نیستن که به دنبال منافع خودشون باشن، بلکه با ندیده گرفتن همسایه هاشون خودخواه نام می گیرند.» — ریچارد واتلی

«نمی توانیم فقط واسه خودمون زندگی کنیم. هزاران رشته ما رو با آدم های دیگه در رابطه می کنه.» — هرمان ملویل

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

مردمون چیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *