مسواک الکترونیکی یا دستی؟

تکنولوژی خیلی وقته که در حال ساده سازی امور روزانه س و مسواک زدن هم از اون مستثنی نشده! اما تکنولوژی در مسواک زدن به درد بخور بوده یا مضر؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ مسواک الکترونیکی واسه سلامت دندانا بهتره و مانع مراجعه همیشگی شما به دندانپزشک می شه؟ یا اینکه بهتره همین الان واسه جفت و جور مدل جدید اون دست به کار شین؟ جواب بله س البته اختلاف نظرهایی هم هست. معروفه که شما با این کار، دندانپزشک رو به منزل خود آورده ان.

دکتر آلیس بقاسیان، سخنگوی انجمن دندانپزشکان آمریکا در مصاحبه ای با دیجیتال تِرند در این مورد میگه، درسته که به کار گیری این نوع مسواکا خوبه اما این بدون معنا نیس که از روی اجبار باعث تمیز نگه داشتن دندون هاتون می شه.

مسواک الکترونیکی

در واقع چیزی که این نوع مسواکا انجام میدن بیشتر از اون تکانهای معروفیه که دارن. مثلا، نوع «اُورال بی جینیس»، هم سنسورهای حرکتی و هم ویدئوی تشخیص دهنده ای داره که می تونه در نقاطی که احتیاج به بیشتر تمیز شدن دارن رو تشخیص بدن. «اُنوی فروفیکس» هم با داشتن یه دوربین در قسمت انتهایی اون می تونین قسمتای داخلی دندون هاتون رو موقع مسواک زدن ببینین. همه امکاناتی که اینجور مسواکایی دارن، هدفی به جز، بهتر مسواک زدن رو دنبال نمی کنن.

درزمان صحبتمون با دکتر بقاسیان، اون بیشتر از هر چیز دیگری به اهمیت دو دقیقه کامل مسواک زدن اشاره داشت. بدیش اینه بیشتر مردم حتی ۶۰ ثانیه هم واسه مسواک زدن، اختصاص نمی دن. اما مسواکای الکترونیکی اینجور مشکلی رو با دارا بودن تایمر مخصوص برطرف می کنن. بعضی از این شکل های جور واجور مسواکا پس از دو دقیقه به طور خودکار متوقف می شن. یه سری های دیگه هم هر ۳۰ ثانیه یه بار با یه صدای اخطار دهنده به ما اطلاع میدن که باید محل مسواک زدنمون رو تغییر بدیم و منطقه جدیدی رو که بیشتر نیاز به تمیز شدن داره انتخاب کنیم.

دکتر بقاسیان میگه: “اگه این نوع مسواک باعث شه به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنیم، من خودمم ازش استفاده می کنم.”هم اینکه این نوع مسواکا واسه آدمایی که گرفتار به شکل های جور واجور آرتروز هستن هم بسیار کارآمده. اگه هم بخوایم در روش مسواک زدن فعلی خودمون تغییراتی به وجود بیاریم، شاید این مسواکا بتونه کمک خوبی واسه ما باشن.

هم اینکه در پژوهشای انجام قبول شده در ارگانی به نام کُچرین، نشون داده شده که به کار گیری این نوع از مسواکا، تا ۲۱ درصد، پلاکای روی دندانا و تا ۱۱ درصد عفونتای لثوی رو کاهش میدن.

دکتر فریدمن هم در مورد به کارگرفتن این نوع از مسواکا میگه: “مهم نیس چه برند و مدلی از این مسواکا رو استفاده می کنین، اما مهمه که با به کار گیری اون پلاکای بیشتری رو از روی سطح دندونای خود خارج می کنین.”

مسواک الکترونیکی و سختی هاش

مسلمه که مسواکای الکترونیکی از نوع دستی اون بهتر عمل میکنن اما نواقصی هم دارن. مثلا گران تر از نوع دستی اون هستن. این قیمتا از ۳۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر هستن و این هزینه ایه که که فرد واسه کمی بهتر عمل کردن باید بپردازه. تازه به اینم باید اشاره کرد که در مدلایی که در راه ورود به بازار هستن، قیمتای بیشتری هم وجود داره. در کنار همه اینا، بسته ای هم واسه تعویض سر مسواکا باید خریداری شه که اونم ۴۰ دلاری آب می خوره.

این مسواکای الکترونیکی که روی پایه ای واسه شارژ شدن وصل می شن خصوصا در وقتی که تموم افراد خونواده یه نوع اون رو دارن، خاصه در مسافرت و واسه پیدا کردن فضای مناسب در سرویس بهداشتی مشکلاتی رو به وجود می آورد.

با اینکه در خیلی از تبلیغات به نابود کردن خیلی از پلاکای دندون بوسیله این نوع مسواکا اشاره شده اما اگه از دندانپزشکان سئوال کنین، خواهند گفت که با روش درست، همون یافته ها رو با مسواک دستی و خمیر دندون شامل فلوراید میگیرین.

دکتر بقاسیان هم در آخر نظر مشابهی داره و میگه: “من تصور می کنم، پیام اصلی اون هستش که مسواک الکترونیکی و دستی مزیتی بر هم ندارن. هر دوی اونا واسه تمیز نگه داشتن دندانا بسیار موثر هستن.”

از هر کدوم که پاسخگوی نیازتونه استفاده کنین

اگه می خواین دندونای سالم و سفیدی داشته باشین، دوبار در روز و به مدت ۲ دقیقه مسواک بزیند چه این کار رو با مسواک دستی و چه با مسواک الکترونیکی انجام بدین.

این تصور رو نکنین که چون یه مسواک الکترونیکی با دارا بودن باتری این کار رو واسه مون انجام داده، پس از روی اجبار دندون هامون تمیزتر می شه.

دکتر بقاسیان از رواج این نوع مسواکا در سالای گذشته خبر میده و به این نکته اشاره میکنه که اگه داشتن اینجور مسواکی به فرد انگیزه بیشتری واسه مسواک زدن میده، ایده خوبیه که ازش استفاده شه.

ایشون میگه اگه به اندازه کافی توان جسمی واسه ۲ دقیقه مسواک زدن رو دارین و نیاز هم به انگیزه ای واسه مسواک زدن ندارین و می تونین مدیریت زمان ۲ دقیقه ای رو هم داشته باشین، از همون مسواکای دستی تون استفاده کنین. بقاسیان بر این نکته هم اشاره میکنه که واسه به کار گیری مسواک دستی خیلی با اهمیته که راه درست اون رو از دندانپزشک تون سوال کنین.

اینکه بتونین یه فرد بزرگسال رو به دو دقیقه مسواک زدن مجبور کنین، کار سختیه چه برسه به اینکه قرار باشه کودکی رو به این کار تشویق کنین. شاید بتونین با خریدن مسواکای الکترونیکی واسه کودکان، انگیزه لازم رو واسه اونا به وجود بیارید … شاید …

خواص نمک و جوش شیرین واسه سفیدی دندون

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟

بازنشر دندونای سفید ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *