مشاغل انتخاباتی را بشناسید!

یکی از خاصیتای انتخابات اینه که به فراخور فضای رقابتی اون بعضی از مشاغل رو با خودش درگیر می کنه و به کار و کاسبی یه سری های دیگه حسابی رونق می بخشه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: موقعیتا و اتفاقات در هر برهه ای از زمان به تناسب خود می تونن قشری رو به زحمت بندازن و به کار و کسب قشری دیگه رونق ببخشند و حتی در مواردی واسه افراد زمینه های کاری و شغلی بسازن ؛ مشاغلی که به تناسب همین ویژگی می شه به اونا مشاغل فصلی گفت. با اومدن اردیبهشت ماه سال ۹۶و انتخابات ریاست جمهوری به جز درگیری همگانی عمومی مردم واسه انتخاب کردن کاندید مورد نظرشون و عزمشونو جزم کردن واسه انتخاب بهترین فرد واسه تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری میشه به شغلایی اشاره کرد که به واسطه حجم کار و اقتضای این ایام حسابی درگیر می شن و پر کار تر از روزای عادی سرشون به کار کردن مشغول می شه.

رفتگرها

شاید مظلوم ترین و شریف ترین قشری باشن که نه فقط در این ایام که در بخش هایی از روزای سال به واسطه جمعیت و ترافیکای مردمی در کوچه و بازار حسابی به زحمت می افتن. این گروه با تموم گروه های شغلی که به خاطر انتخابات سرگرم کار می شن فرق دارن، اونم اینکه که بقیه مشاغل شاید عوضش این درگیری و مشغول بودن پول و حقوق بیشتری نصیبشون شه ولی رفتگرهای شهر تبلیغات انتخاباتی، پوستر و تراکتای نامزدها براشون چیزی جز جارو زدنای اضافه تر و خستگی بیشتر نداره.

چاپخانه ها

شاید چاپخانه دارها در سالای گذشته که نقش دنیای مجازی در میان مردم کمرنگ تر بود از چیزی که الان به نظر می رسه درگیرتر بودن؛ اما با همه اینا می شه گفت که هنوز که هنوزه هر سال بسته به انتخابات بخشای جور واجور سیاسی کشور در جای جای شهرهایمون می شه کوچه ها و خیابونایی رو دید که تراکتا، بنرها و پوسترهای انتخاباتی از سر و کول اون بالا میره. کاغذها و اوراقی که همه خوب میدونیم که قبل از ریختن روی زمین و چسبیدن به دیواره ها و تابلوهایی تبلیغاتی سر و کله شون از یه چاپخانه پیدا شده. این روزا واسه چاپ آگهیای انتخاباتی بیشتر از قبل خودشون رو به کار مشغول کردن.

مشاغل انتخاباتی

روزنامه نگارا و خبرنگاران

طبیعیه که اهالی رسانه در ایام مختلفی از سال به خاطر حجم خبرها و حاشیه هایی که دور و بر اتفاق میفته روزای پر کاری رو می گذرونن. اما در کنار درخشش همه اتفاقات و حواشی این همه پرسی سیاسی که ذات کار خبرنگاریه باید به مشغول شدن روزنامه نگار و خبرنگارهایی اشاره کرد که در کنار کار روتینشان بخشی از زمانشان رو در ستادهای تبلیغاتی کاندید مورد نظرشون می گذرونن و علاوه بر نشر خبر به بولتن نویسی و تبلیغات دارن کار می کنن.

عکاسا

حالا چند سالیه که هممون با ژستای جور واجور نامزدهای انتخاباتی آشنا شده ایم. کافیه در طول همه این روزا عکسایی با پس زمینه پرچم ایران در حالتای مختلفی از جمله نگاه به افق با دستای زیر چانه که هر کدامشون مثلا نشونه ای از تفکر،تفکر و دوراندیشی نامزده مورد نظره اشاره کرد. به اندازه ای که خیلی راحت می شه ژست عکسای انتخاباتی رو یه ژانر به طور کامل جداگونه دونست. نگفته نمونه که این روزا در کنار عکاسای پرتره عکاسای خبری هم روزای پر رفت و اومدی رو می گذرونن مخصوصا که بخوان عکاس ستاد انتخاباتی باشن چون در این شرایط مجبورند واسه پوشش همه نشستا و سفرهای استانی یه کاندید پا به پایش همه جا رو گز کنن.

فیلمسازها

مستندها و فیلمای انتخاباتی یکی از ارکان اصلی فیلمای تبلیغاتی هستن مخصوصا در انتخابات ریاست جمهوری که تا جایی که خیلی از مردم واسه بهتر شناختن نامزدهای انتخاباتی روی دیدن این مستندهای تبلیغاتی حساب زیادی باز می کنن. ساختن این فیلمای تبلیغاتی بستگی به سطح انتخابات داره تا جایی که واسه ساختن نامزدهای ریاست جمهوری می تونن فیلمسازهای معتبر سینمایی باشن اما در مقیاسای کوچکتر مثل انتخابات شوراها نه مستندسازا که آدمای بسیاری که کارشون ساختن نماهنگای پیش افتاده در مجالس مختلفه به واسطه فرا رسیدن ایام انتخابات روزای پر کارتری رو می گذرونن.

ادمینای تلگرام

نسل جدید تبلیغات چند سالیه که به واسطه تکنولوژی شکل و شمایل جدیدتر به خود گرفته به خاطر همین هم تموم نامزدهای انتخاباتی بخش اعظمی از تبلیغاتشان رو به فضای مجازی در شبکه های اجتماعی جور واجور اختصاص میدن. به خاطر همین در کنار همه شغلایی که در بالا ذکر شد به شغل نوظهوری میشه اشاره کرد که این روزا شاغلان اون به خاطر ایام انتخابات به کار و کاسبی مشغول هستن. ادمینای تلگرام که واسه گذران زندگی و چرخ کانالشان از راه انتشار پستای تبلیغاتی امرار معاش می کنن در کنار همه آگهیای جور واجور بخش کلی ای از پستای تبلیغاتی کانالشان رو به آگهیای انتخاباتی نامزدهای انتخاباتی اختصاص میدن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرگزاری مهر مجله مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *