مشاهده علائم آسم و آلرژی در ۳۵ درصد کودکان تهرانی

یه فوق تخصص بیماریای ریوی و استاد دانشگاه علوم پزشکی گفت: اندازه مرگ و میر به وجود اومده بوسیله آلودگی هوا تو تهران به طور دقیق مشخص نیس اما در ۳۵ درصد از کودکان تهرانی علائم آسم و آلرژی مشاهده می شه.

 به گزارش مهر، دکتر ابراهیم رضی در کارگاه تخصصی اینورژن خاص خبرنگاران با بیان اینکه به طور میانگین هرساله حدود ۳ میلیون نفر در دنیا جون خود رو بر اثر آلودگی هوا از دست میدن گفت: هر چند اندازه مرگ و میر به وجود اومده بوسیله آلودگی هوا تو تهران به طور دقیق مشخص نیس اما آلودگی هوا اثرات جبران ناپذیری بر سلامتی و جون شهروندان میذاره طوریکه به طور مثال در ۳۵ درصد از کودکان تهرانی علائم آسم و آلرژی مشاهده می شه.

: روزانه حدود ۱۵ تا ۲۰ لیتر هوا وارد ریه های هر فرد می شه حال تصور کنین که وجود آلاینده های زیاد در هوا تا چه حد می تونه سلامت هر فرد رو با خطر مواجه کنه.

: نسبت به ۳۰ سال گذشته در کشور آمار بیماریایی مثل مریضی قلبی، سرطان ریه و هم مریضی انسدادی طولانی ریه افزایش زیادی داشته طوری که امروزه سرطان ریه به یکی از شایع ترین بیماریا تبدیل شده که یکی از دلیلای اصلی اون آلودگی هوا هستش و سهمی بالغ بر ۱۰.۷ درصدی در بروز این نوع از سرطان داره.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی، کودکان، زنان باردار و بیماران قلبی و ریوی رو چهار گروه در خطر شدید آلودگی هوا اعلام و گفت: نبود فعالیت های بدنی و ورزشی و خروج از منزل در شرایطی که آلودگی هوا زیاده، به کار گیری وسایل تهویه هوا در داخل منازل، نبود به کار گیری شوینده های قوی، حشره کش ها و اسپری ها و استفاده فراوون از مایعات و میوه ها و سبزیجات می تونه عاقبتای منفی آلودگی هوا رو کم کنه.

دکتر رضی در مورد اثرات داغون کننده آلاینده های هوا گفت: آلاینده ها می تونن دلیل سرگیجه، مشکل در تعادل، بروز مریضی آسم، افزایش تاثیر عفونتای ریوی، مشکل در سیستم عصبی و رفتاری و… در افراد شن. این وسط بنزن که یکی از آلاینده های داغون کننده به وجود اومده بوسیله احتراق بنزینه، بسیار خطرناک و سرطان زا هستش.

تکرار هر ساله چرخه خراب انتقاد از آلودگی هوا

براساس این گزارش در این کارگاه آموزشی ،  صدرالدین علیپور با اشاره به اینکه هر ساله سیکل معیوبی تکرار می شه، گفت: بدیش اینه پدیده آلودگی هوا و اینورژن فقط در زمان خود مهم جلوه داده می شه و بعدا از یاد میره و ما بازم یه سیکل خراب رو تکرار می کنیم.

ایشون با اشاره به تجربیات شهرهای دنیا در مورد آلودگی هوا گفت: در دسامبر سال۱۹۵۲ نزدیک به ۴ هزار تن در لندن جون خود رو بر اثر شدید شدن آلودگی هوا از دست دادن. در سال ۱۹۷۰ در ژاپن نزدیک به ۲۶ هزار نفر بر اثر شدید شدن آلودگی هوا دچار مشکلات قلبی شدن و حتی در توکیو کیوسکای مخصوی تنفس اکسیژن نصب شده بود. اما امروزه میبینیم که این شهرها دیگه با اینجور معظلاتی روبه رو نیستن.

ایشون به طرحای پیاده شده در این شهرها اشاره کرد و اضافه کرد: در لندن مصرف سوختای سولفور دار متوقف شد، به کار گیری اتوبوسای هیبریدی باب شد، ۶۶هزار خونه دوچرخه نصب شد و… . در توکیو هم سن خودروهای فرسوده به ۵ سال کم شد. حال اینکه در کشور ما سن معاینه فنی که خود دلیلی در جهت کاهش آلاینده هاست رو ۵ سال معرفی می کنن. این روند نشون میده که طرحای کاهش آلودگی هوا مثل چیزی که در شهرهای آلوده مانند مکزیکوسیتی، لندن و توکیو بوده تو تهران هم هست ولی تلاشی واسه اون نمی شه. امروز وضعیت معاینه فنی و گسترش حمل و نقل عمومی رو ببینین که با چه مشکلاتی روبرو شدن .

خشونت رانندگان نتیجه آلودگی هوا هستش

در حاشیه این کارگاه سرهنگ پرستاری نماینده پلیس راهور تهران بزرگ رفتار پرخاشجویانه رانندگان و بروز تخلفات حادثه ساز رو نتیجه شدید شدن آلودگی هوا دونست.

ایشون هم اینکه اعلام کرد: ماموران راهنمایی و رانندگی آدمایی هستن که بیشتر از بقیه در برابر آلودگی هوا قرار دارن.

پرستاری خودروهای تک سرنشین و موتورسیکلتا رو عواملی دیگه در تولید آلاینده ها دونست و بیان داشت: بدیش اینه هیچ نظارتی بر تولید موتورسیکلتای نامرغوب نیس و این خود دلیلی در جهت شدید شدن آلودگی هوا هستش.

در این جلسه دکتر خسرو اشرفی، استادیار دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران هم ضمن بررسی جنبه های اصلی آلودگی هوا گفت: اصحاب رسانه پل ارتباطی بین مردم و مسئولان هستن که می تونن در این مورد با آگاه سازی مردم و جلب توجه مسئولان به این مشکل کلان شهر تهران بپردازند.

ایشون با اعلام چگونگی به وجود اومدن پدیده واورنگی دما اضافه کرد: اگه کاهش دمای هوای محیط از کاهش دمای هوای صعود کرده به اتمسفر کمتر باشه، هوای صعود کرده دارای دمای کمتر و سنگین تر از دمای محیط هستش که این وضعیت موجب ایجاد شرایط پایدار شده و در نتیجه بوجود اومدن اینورژن می شه.

باید اینم بگیم که با در نظر گرفتن بوجود اومدن پدیده وارونگی دما «اینورژن» طی روزای گذشته در پایتخت، کارگاه تخصصی بررسی این پدیده با حضور استادان رشته های پزشکی، محیط زیست، شیمی و مکانیک با جمعی از خبرنگاران رسانه های جمعی از طرف معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد.

عصر ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *