مشاوره قبل از ازدواج چگونه است؟

 marriage counseling,مشاوره قبل از ازدواج

هرچقدر که فکر میکنین ازدواج شما ایده آل می شه بازم تلاش کنین مشاوره های قبل از ازدواج رو با جدیت دنبال کنین چراکه این مشاوره ها میتونه در داشتن یه زندگی زناشویی ایده آل بهترین راهنمای شما باشه.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ در دورهٔ مدرن، با در نظر گرفتن پیچیدگی روابط و حذف کم کم ازدواج های سنتی، روزبه روز نیاز به مشاوره ازدواج یا در واقع مشاوره قبل از ازدواج بیشتر احساس می شه.

مشاوره ازدواج به دو صورت هست: مشاوره های آموزشی یا آموزش قبل از ازدواج. این آموزش ها معمولاً به صورت گروهی انجام می پذیرد و نیاز نیس کسائی که در اون شرکت می کنن حتماً در دوران نامزدی به سر برند.

مشاورهٔ قبل از ازدواج معمولاً به صورت دونفره و فقط در حضور هر دو طرف انجام می شه.

در ادامه به صورت جداگونه به هر دو روش مشاوره ازدواج می پردازیم.

البته بعضی از مراکز مشاوره ازدواج هر دو این خدمات رو تو یه بسته ارائه میدن.

مشاوره ازدواج: آموزش قبل از ازدواج

در مملکت ما خیلی ها باور ندارن ازدواج هم نیاز به آموزش داشته باشه. اون ها با غرور سرشون رو بالا می گیرند و می می گن، همین طور که پدر و مادرمون با هم زندگی کردن ما هم با یه نفر دیگه زندگی می کنیم؛ اما مشکل دقیقا از همین جا شروع می شه. این که زندگی الان با زندگی پدر و مادرهایمان فرق کرده. شاید اگه دورهٔ پدر و مادرهایمان هم سیستمی وجود داشت که به اون ها مشاوره ازدواج و آموزش های لازم قبل از ازدواج رو می داد، بدشون نمی اومد اون رو بکنن.

چی باید آموزش دیده شه؟

اما واقعا آموزش قبل از ازدواج، همون یه ساعت سخنرانیه که واسه مجوز عقده و بعد از آزمایش خون در اون شلوغی ماست مالی می شه؟ ً نه. تحقیق ها نشون می دهد شش ماه یا یه سال قبل از ازدواج بهترین موقع آموزش قبل از ازدواجه. در این کلاس ها بهتره فرد یاد بگیره که:

  1. خودشو بشناسه

آدم تا خودشو نشناسه چه طور می تونه واسه زندگی اش شریک بگیره؟ به قول روان شناس ها خودشناسی مقدمهٔ همهٔ مهارت های زندگیه. البته خودشناسی حتماً به این معنا نیس که آدم ویژگی های مثبت خودشو بشناسه. هم ویژگی های منفی و هم ویژگی های مثبت باید تأکید شه. مثلاً سرسختی روان شناختی، عزت نفس و توافق پذیری سه ویژگی مثبت هستن و فرد رو به طرف ازدواجی موفق جهت میدن. در مقابل مشکلات روانی مثل افسردگی، اضطراب یا وسواس نقاطی منفی هستن که آدم باید دربارهٔ خودش بدونه و در حل اون ها بکوشد؛ وگرنه زندگی مشترکش با مشکلاتی روبرو می شه.

  1. از عادت های غلط دست بکشه

در این کلاس ها باید آموخت، از زندگی با والدین چیزای خوب رو بیرون کشید و عادتهای بد رو کنار گذاشت. قراره ما یه زندگی جدید با یه آدم جدید رو تجربه کنیم و اشتباهات والدین هیچ کمکی به ما در حل مشکلاتمون نمی کنن؛ البته عادت های غلط فقط از خونهٔ بابایی نمی آیند. زندگی مجردی در خونهٔ بابایی یا خوابگاه هم می تونن عادت های خیلی بدی به وجود بیارن که می تونن واسه زندگی زیر یه سقف مشکل ساز شن. کلاس های آموزش قبل از ازدواج باید روی این عادت های غلط و رفعشان تأکید کنه.

  1. انتظارات از زندگی زناشویی واقع بینانه شه

همونجوریکه در بخش اول هم توضیح داده شد، در آموزش قبل از ازدواج باید تفکرات قالبی دربارهٔ ازدواج کنار گذاشته و به فرد آموزش داده شه که نگاه واقع بینانه تری به زندگی زناشویی داشته باشه.

متأسفانه خیلی از ما دربارهٔ ازدواج افسانه هایی تو ذهن خودمون ساخته ایم که به طور کاملً غلط هستن و باید اون ها رو اصلاح کرد. کسی که آموزش قبل از ازدواج رو رو دوش داره، درواقع سفیریه آگاه که از دنیای متاهل ها آمده و ما رو از واقعیت های اون طرف شب عروسی آگاه می کنه.

  1. مهارت های ارتباطی آموخته شه

مهارت های زندگی، مخصوصاً مهارت هایی که بیشتر با زندگی دونفره در ارتباطه، مثلا مهارت گوش دادن، مهارت حل اختلاف یا مهارت درست درخواست کردن، چیزای بسیارمهمیه که در کلاس های آموزش قبل از ازدواج آموخته می شه. مهارت گوش دادن به زن و شوهر می آموزد، چیجوری فعالانه به حرف های همسرشون گوش بدن، طوری که همسرشون واقعاً احساس کنه شنیده می شه.

مهارت حل اختلاف چیجوری دعوا کردن با همسر رو به ما می آموزد. این مهارت به ما می آموزد در دعوا با همسر از چه چیزایی دوری کنیم و کدوم کارا رو انجام بدیم. ضمن این که روی فیصله دادن به دعوا هم در این مهارت تأکید می شه. مهارت درست درخواست کردن می تونه کمک کنه بیاموزیم، چیجوری چیزی رو که می خوایم، طوری با همسرمون مطرح کنیم که هم با مهربونی باشه و هم قاطعانه.

  1. فرق های زن و مرد آموخته می شه

مشاوره ازدواج، مشاوره زندگی مشترک با کسیه که با شما فرق هایی داره. از چیزای بسیارمهمی که در کلاس های آموزش خونواده تأکید می شه اینه که زن و مرد با هم فرق هایی دارن که فهم این فرق ها در زندگی زناشویی لازمه.

مخصوصاً در جامعهٔ ما که هم مردان و هم زنان قبل از ازدواج محدودیت های زیادی واسه شناخت جنس مخالفشان دارن.

از جمله این فرق ها می توان به فرق زن و مرد در جهان بینی، در مقابله با استرس، در عاطفی بودن، در نگاه به رابطهٔ جنسی و در کلی نگری و جزئی نگری اشاره کرد.

مشاوره ازدواج: مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج معمولاً هردونفر به همراه هم به مشاور خونواده مراجعه می کنن. در عرف روان شناسی به این نوع از مشاوره زوج درمانی گفته می شه. دربارهٔ مشاورهٔ قبل از ازدواج نکات مهم بسیاری وجود دارن:

  1. متخصص بودن مشاور

هر کسی نمی تونه به شما مشاوره ازدواج بده. اولین نکته اینه که هر دو نامزد بدونن به یه متخصص مراجعه می کنن. در درجهٔ اول مشاوران خونواده و خونواده درمانگرها متخصص زوج درمانی هستن.

در درجهٔ بعدی روان شناسهای بالینی و روان دکتر ها می تونن به شما کمک کنن. یادتون باشه اول از تخصص این افراد مطمئن شید. این افراد حتماً باید درجهٔ کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته های روان شناسی یا مشاوره داشته باشن و نامشون در لیست افراد دارای صلاحیت در سایت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ثبت شده باشه.

  1. مشاوره ازدواج یه نفره

نکتهٔ دوم اینه که مشاوره در صورتی مؤثرتره که هر دو فرد حضور داشته باشن. معمولاً آقایون از رفتن به این جلسات دوری می کنن. در این صورت بهتره خانوم ها اول جلسهٔ اول رو به تنهایی برن و با مشورت مشاور نامزدشون رو راضی کنن به این جلسه بیان.

  1. انتظار از مشاوره ازدواج

سومین نکته انتظارات از مشاوره. هیچ مشاور خوبی به شما نمی گوید، باید با هم ازدواج کنین یا نه. یادتون باشه اگه اینجور تصمیمی رو مشاور به تنهایی گرفت، متأسفانه به مشاور بدی مراجعه کرده اید. یکی از اصول مشاوره اینه که تصمیم های مهم زندگی رو باید رو دوشٔ خود مراجعه کنندگان گذاشت.

مشاور در واقع همهٔ راه های پیش رو رو واسه شما روشن می کنه و در آخر خود شمائید که باید تصمیم بگیرین. خیلی از این مشاوران تست های شخصیتی روی شما اجرا می کنن. در برابر این تست ها رو راست برخورد کنین. ضمن اینکه معمولاً مشاوران تو یه جلسه سه فرم دیدار با شما رو اجرا می کنن: یه بار شما، یه بار نامزدتون و یه بار هر دو. به مشاورتان اعتماد کنین و بدونین هر دو شما به یه اندازه مراجع اون هستین و توطئه ای در حال انجام نیس.

  1. حل کردن از قبل

مهم ترین نکته اینه که قبل از این که مشکلی پیش بیاد به مشاور مراجعه کنین. شما با این کارتون باز عمل می کنین و دورهٔ نامزدی رو یه دورهٔ امتحانی در نظر می گیرید. مشاوره در واقع کاری پیشگیرانه س که ازدواج نامناسبی انجام نشه یا ازدواجی خوب با اطمینان بیشتری صورت بگیره. البته تصمیم با شماس.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ازدواج زناشویی سپیده دانایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *