مشخصه‌های اصلی افراد موفق

Business-Success

آدم بدون زمینه به موفقیت یا شکست نمی رسه بذرهای شکست یا موفقیت رو آدم در شخصیت و کردار خود می کارد. به نظر من یکی از موثرترین راه های مجهز شدن به شخصیت موفق اینه که اول شکل و شمایل اونو بشناسیم.

بیشتر مردم پیشرفت خواه هستن و به دنبال شخصیت بهتری می گردن اما از جهت پیشرفت هیچ گونه اطلاعی ندارن، از صفات روشن شخصیت خوب بی خبرند. بارها به آدمایی برخورد کردم که حتی وقتی واسه اونا هدف یا نشونه ای مشخص شده از حرکت در راه اون ضعیف بودن ولی به چه دلیل ؟

اینجا می خوام همون نسخه ای رو براتون تجویز کنم که اگه به کلینیک می اومدید براتون می نوشتم؛ آشنا شدن با تصویر موفقیت یه شخصیت موفق از ۷ جزء تشکیل شده که تلاش می کنم بطور خلاصه به اون اشاره کنم.

۱. موقعیت شناسی

لازمه بدونین کار آدم مثل کار دوچرخه س. تعادل دوچرخه تا وقتی حفظ می شه که تو یه جهتی حرکت کنه. اشکال بعضی آدما اینه که میخوان بدون حرکت و بدون مقصد تعادل خود رو حفظ کنن و واسه همینه که احساس لرزش می کنن.

باید واسه خودتون هدف با ارزشی مشخص کنین و مهم تر از اون طرحی واسه رسیدن به اون هدف بریزین. ببینین به دنبال چه می گردید. به آینده فکر کنین و از گذشته دست وردارین اینطوری جوون و سرحال می مونید. بی هدف حتی جسم هم وظایف خودشو درست انجام نمی ده وقتی هدف ندارین در واقع زندگی نمی کنین. شما بجز هدفهای شخصی به اهداف غیر شخصی هم نیاز دارین مثل کمک کردن به بقیه.

۲. تفاهم

بیشتر ناکامیهای ما در روابط انسانی حاصل سوء تفاهماته و واسه برخورد موثر با مسائل باید از وجود واقعی اون اطلاع داشت. ما با در نظر گرفتن یه سری از واقعیات یا شرایط توقع داریم که بقیه هم مثل ما عکس العمل یا حساسیت نشون بدن ولی یادتون نره که هر انسانی با در نظر گرفتن تصاویر ذهنی خودش نسبت به مسائل عکس العمل نشون میده. بیشتر وقتا عکس العمل یه فرد نسبت به شما بخاطر اذیت و آزار و بدخواهی نیس بلکه به این دلیله که اون فرد وضعیت رو جور دیگری درک می کنه اگه این جوری به افراد و عکس العمل اونا نگاه کنین سطح تفاهم در روابط شما بالا میره.

ما تا حقیقت رو درک نکنیم نمی تونیم عکس العمل مناسبی نشون بدیم باید بتونیم حقیقت رو ببینیم و اونو چه خوب چه بد قبول کنیم. خیلی از ما این اشتباه فاحش رو انجام می دیم که تقصیرات و اشکالات خود رو قبول نمی کنیم حتی قبول نمی کنیم که طرف اشتباه رو گرفتیم، قبول نمی کنیم که شرایط به غیر از اون چیزیه که ما دوست داریم و خود رو فریب می دیم و چون حقیقت رو نمی شناسیم نمی تونیم حرکت مناسبی انجام بدیم.

۳. جربزه

داشتن هدف و درک شرایط کافی نیس، جربزه عمل لازمه. فقط با عمل کردن میشه اهداف ، امیال و باورها رو به حقیقت تبدیل کرد. در این دنیا چیز ۱۰۰ % مطمئن وجود نداره. فرق میان آدم موفق و غیر موفق در مورد نقطه نظرا و توانائیها نیس مسئله شهامتیه که آدم موفق روی نقطه نظرهای خودش نشون میده خطرات حساب شده رو قبول می کنه و دست به عمل می زنه.

بی تحرکی و دست روی دست گذاشتن آدم رو در روبرو شدن با مسائل عصبی و ضعیف می کنه اگه اونقدر صبر کنیم و دست روی دست بذاریم تا از نتیجه کاری مطمئن شیم هیچوقت قدمی برنخواهیم داشت. هر کاری که بکنین احتمال اشتباه در اون هست.

۴. خیرخواهی

شخصیتای موفق به بقیه هم اهمیت میدن و واسه هم نوعانشان احترام قائل می شن. با بقیه همونطور که زیبنده آدماس رفتار می کنن. وقتی نسبت به بقیه احساس خیرخواهی بیشتری می کنیم بدون استثنا نسبت به خودمون هم خیرخواه تر میشیم. یکی از بهترین روشای مقابله با احساس گناه و تقصیر اینه که گناه رو به گردن بقیه نندازین. کسی که شخصیت موفق داره نسبت به بقیه احساس خیرخواهی می کنه مردم درسته که مهم هستن و نمی تونین با اونا مانند وسایل بی جون روبرو شید اما واسه اینکه بتونین خیرخواهی رو در خودتون زیاد کنین ۳ کار می تونین انجام بدین

– تلاش کنین با درک حقیقت درباره مردم ارج و قرب اونا رو پیش خود بالا ببرین و یادتون نره که مردم اولاد خدا هستن

– به خودتون فرصت بدین کمی درباره احساسات ، نقطه نظرها ، امیال و نیازای بقیه فکر کنین

– مردم رو مهم بدونین و با این روحیه با اونا برخورد کنین. بدونین رفتاری که نشون می دید با احساس شما رابطه مستقیم داره.

۵. مناعت

از بین همه پستی و بلندیهایی که در زندگی هست نداشتن مناعت نفس کشنده تر از همه و شکست دادن اون از هر کاری سخت تره. علتش اینه که چاله رو به دست خودمون کنده ایم. قبول کردیم که ” فایده ای نداره “، ” این کار از دست من ساخته نیس “. خیلی ساده باید تو ذهن خود فرو کنیم که دست کم گرفتن خود ، فروتنی و شکسته نفسی نیس، عیب و گناهه. شخصی که به اندازه کافی مناعت نفس داره نسبت به بقیه احساس دشمنی نمی کنه. به زور در صدد اثبات چیزی بر نمیاد. حقایق رو روشن تر می بینه.

حالا سوال اینه که واسه بهبود مناعت خود چه کنیم ؟ تصویر ذهنی آدمای شکست خورده و بی ارزش رو از یاد ببرین – معنی کلمه مناعت اینه که قدر و ارزش خود رو میدونید – و قدر ارزشهای خود رو دونستن خودبینی نیس مگه اینکه فکر کنین که خودتون آفریدگار خود هستین. بزرگترین راز کسب مناعت اینه که از مردم تشکر بیشتری بکنین. واسه فرد فرد مردم احترام قائل شید چون همه آدما بندگان خدا هستن پس موجود باارزشی هستن و عجیب اینکه مناعت خود شما با این روحیه بالا میره.

۶. اعتماد به نفس

اعتماد به نفس با تجربه کردن موفقیت ایجاد می شه. وقتی کاری رو واسه اولین بار شروع می کنیم از نتیجه اش آنقدرها اطلاعی نداریم علتش اینه که موفقیت رو تجربه نکرده ایم و باید بدونین که موفقیت تولید موفقیت می کنه و حتی یه موفقیت کوچیک قدمی واسه موارد بعدیه و شمام می تونین از این روش ساده واسه کسب اعتماد به نفس استفاده کنین.

روش دیگه ایجاد عادت یادآوری موفقیتها و فراموش کردن ناکامیای گذشته س در حالیکه خیلی از افراد موفقیتهای گذشته رو فراموش میکنن و شکسته ها رو در خاطر نگه می دارن و در نتیجه اعتماد به نفس رو از بین می برن.

اما راه حل چیه ؟ واسه پیروز شدن از اشتباهات پند بگیرین و بعد اشتباه رو از ذهن بیرون کنین موفقیتهای گذشته رو بخاطر بیارین و اونا رو واسه خودتون تصویر کنین هرکی در آخر واسه یه بار هم که شده موفقیت رو تجربه کرده.

۷. خود پذیری

تا آدم خود رو نشناسه به خوشبختی واقعی نمی رسه. مفلوک ترین آدما اونایی هستن که همه تلاش شون بر اینه که خود و بقیه رو به قبول چیزی جز اون چیزی که هستن راضی کنن. بی جهت خودتون رو جز چیزی که هستین نشون ندین. همین هستین که هستین.

بیشتر ما بهتر ، قوی تر و شایسته تر از اون هستیم که میدونیم. با ایجاد تصویر ذهنی بهتر ، توانایی ، استعداد و قدرت جدیدی در خودتون ایجاد نمی کنین شما همه اینا رو دارین و در واقع فقط اونا رو مورد استفاده قرار می دید.

خودتون رو اونطور که هستین قبول کنین با تموم تقصیرها ، نقاط ضعف ، نواقص و نقاط قوت شروع حرکت شما باید از اینجا باشه. نواقص خود رو تحمل کنین. اطلاع از کمبودا لازمه ولی خودتون رو بخاطر این کمبودا تکفیر نکنین.

میان خود و رفتارتون فرق بذارین. چه غم که کامل نیستین خودتون رو ناراحت نکنین خیلی چیزها دارین و همه مثل شمان هر کدوم که جز این خودنمایی می کنن خودشون رو گول میزنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

بانکی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *