مشهورترین دوپینگی‌های دنیای ورزش+عکس

دوپینگ وزنه بردار جوون و رکوردشکن روسیه، شوک خبری بزرگ واسه ورزش دنیا بود که خاطرات تلخ به کار گیری مواد نیروزا بوسیله قهرمانان محبوب جهان و المپیک در سالیان گذشته رو دوباره زنده کرد.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: جنگ با آهن سرد و بالابردن وزنه ۲۶۴ کیلوگرمی بوسیله «الکسی لوچوف» روس در اولین ساعات روز هشتم آذرماه سال جاری، پایانی بود براقتدار وزنه ورداری ایران در دسته سنگین وزن جهان. این جوون روسی در حرکت یه ضربه با کنترل وزنه ۲۱۱ کیلوگرمی قهرمون جهان شد و در حرکت دو ضرب با موفقیت برابر وزنه ۲۶۴ کیلوگرمی، رکوردی که از المپیک سیدنی در اختیار حسین رضازاده بود رو یه کیلوگرم پیشرفت داد و در کل با ۴۷۵ کیلوگرم، نام وزنه بردار کشورمون رو پس از مدتها از فهرست رکورداران دنیا حذف کرد.

رکوردشکنی این جوون روسی که با شکست تیم ملی وزنه ورداری ایران در غیاب بهداد سلیمی مجروح تکمیل شد، روز تلخی رو واسه مردم و ورزش کشور رقم زد اما ناراحتی ایرونی ها به خاطر از دست رفتن این رکورد افسانه ای تنها ۲۵ روز دووم داشت چون عصر روز سوم دی ماه سایت فدراسیون جهانی وزنه ورداری از دوپینگی بودن «لچوف» و حذف رکوردهایش از فدراسیون جهانی خبر داد.

این شوک خبری تلخ و تکون دهنده هرچند ورزش دنیا رو تحت تاثیر قرار داد اما واسه ورزش ایران اتفاق خوبی بود چون باعث برگشت نام حسین رضازاده که بارها اعلام کرده «دوست دارم رکوردهایم بوسیله یه ایرونی شکسته شه» در فهرست رکورداران این وزن دنیا شد. هرچند مقامات روسی با طرح این ادعای عجیب که وزنه بردار فوق سنگین این کشور از قبل مجاز به به کار گیری دارو بوده چون از ناحیه رباط صدمه داشته، تلاش در زیر سوال بردن این اتفاق تلخ بودن اما دوباره پدیده شوم دوپینگ یه قربونی بزرگ گرفت تا چهره ورزش قهرمانی دنیا خصوصا در رشته وزنه ورداری رو خراب تر کنه.

در گذشته هم چهره های مطرحی بودن که به خاطر دوپینگ به مدت کوتاه یا به شکل همیشگی با ورزش قهرمانی وداع کردن، چهره هایی که گاه هواداران بسیار خود رو به خاطر این اقدام ناجوانمردانه نا امید کردن. در زیر به بعضی از این چهره های مشهور اشاره می شه.

اولین دوپینگی تاریخ

هانس گونار لیجینوال ورزشکار سوئدی انگار اولین مورد مثبت دوپینگ پس از تشکل کمیته بین المللی دوپینگ در سال ۱۹۶۷ میلادی بوده. اون که در رشته ۵ گانه «دوندگی در شرایط سخت، سوارکاری، تیراندازی، شنا و شمشیربازی» فعالیت داشت در المپیک سال ۱۹۶۴ در شهر توکیو به مقام سوم رسید.

در سال ۱۹۶۸ و در جریان بازی های المپیک در مکزیکو سیتی این ورزشکار به همراه تیم سوئد در رشته ۵ گانه شرکت کرد و با اینحال که اعضای این تیم موفق شدن تا در این ۵ رشته مدال های مختلفی رو به دست بیارن اما در جواب آزمایشا مشخص شد لیجوانل الکل مصرف کرده. این موضوع باعث شد تا هم مدال های این ورزشکار و هم مدال بقیه نفرات این تیم پس گرفته شه.

دوپینگی با پرونده هزار صفحه ای

لانس آرمسترانگ عجیب ترین و طولانی ترین پرونده دوپینگ در دنیا مربوط به این دوچرخه سوار آمریکاییه. فاتح هفت دوره «تور دو فرانس» که یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین رقابتهای دنیا حساب می شه و قهرمون میدون جنگ با سرطانه. لانس آرمسترانگ که در سال ۱۹۹۶ به سرطان گرفتار شد، در تصمیمی قابل تشویق، دست به مقابله با این مریضی کشنده زد و پس از حدود یکسال، در سال۱۹۹۷ به تیم ملی دوچرخه سواری آمریکا برگشت تا در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ افتخارات بزرگی رو در این رشته ورزشی خصوصا در تور دو فرانس به دست بیاره.

پس از این موفقیت ها اما آژانس مقابله با دوپینگ آمریکا در گزارشی هزار صفحه ای آرمسترانگ رو متهم به دوپینگ کرد تا پرده از پیچیده ترین و حرفه ای ترین دوپینگ تاریخ ورزش برداره. گزارش این آژانس شامل شهادت با قید قسم ۲۶ نفر از جمله ۱۵ نفر از هم تیمی های قبلی اون بود. این دوچرخه سوار مشهور در این مورد اعلام نظری نکرد اما از ریاست بنیاد خیریه سرطان «لایو استرانگ» انصراف داد.

به دنبال این اتهام، فدراسیون بین المللی دوچرخه سواری با تایید محرومیت های آژانس ضد دوپینگ آمریکا، آرمسترانگ رو تا آخر عمر از فعالیت های مربوط به دوچرخه سواری محروم کرد و تموم عنوان هاش رو پس گرفت. هم اینکه اعلام کرد همه عنوان هایی که این اسطوره بزرگ دوچرخه سواری از ژانویه سال ۱۹۹۸ میلادی به بعد کسب کرده، به خاطر استفاده پیگیر از مواد انرژی زا از درجه اعتبار ساقطه.

سریعترین مردی که محروم شد

بن جانسون دونده مشکی پوست کانادایی که متولد کشور جامائیکا بوده، یکی از موارد مشهور در میدون دوپینگه. این ورزشکار در دهه ۸۰ میلادی در تیم ملی دوومیدانی کانادا عضو بود و در المپیک ۱۹۸۴ موفق شد تا یه مدال برنز در رقابت ۴ در ۱۰۰ متری تکی و هم اینکه مسابقات تیمی به دست بیاره. در فاصله این بازی ها تا المپیک ۱۹۸۸ ایشون تونست رکوردهای بسیاری رو در ورزش دوومیدانی ثبت کنه.

اون در این سال ها رقابت شدیدی رو با «کارل لویس» دونده آمریکایی داشت و لویس به دوپینگ کردن رقیبش مشکوک بود. در مسابقات المپیک سال ۱۹۸۸ لویس در دور مقدماتی ۱۰۰ متر اول شد اما در آخر این جانسون بود که مدال طلا رو به دست آورد. اما سه روز بعد ماده ممنوعه «Stanozolol» در نمونه ادرار جانسون کشف شد، مدالش پس گرفته و از ورزش محروم شد. ایشون در سال ۱۹۹۱ میلادی دوباره به ورزش برگشت اما دوباره به دلیل دوپینگ محروم شد تا مادام العمر از حضور در فعالیت های ورزشی محروم شه.

تنیسور مشهور و فرار از محرومیت

آندره آغاسی تنیسور بزرگ آمریکایی که ۹ مسابقه جایزه بزرگ تنیس رو با کسب عنوان قهرمانی گذروند و مدت ها در رتبه اول رده بندی بهترین های تنیس جهان قرار داشت، در سال ۲۰۰۳ از دنیای از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

این تنیسور در کتاب زندگینامه خود اشاره کرده که در سال ۱۹۹۷ از مواد نیروزا استفاده کرده اما به دروغ به مسئولان آزمایش دوپینگ گفته که به طور سهوی با مصرف یه نوشیدنی دچار این اتفاق شده. پس از اعتراف آغاسی، راجر فدرر و مارات سافین با انتقاد از اون خواهان پس گیری همه مدال هاش شدن اما هیچ وقت این اتفاق نیفتاد تا اون با خوش شانسی مشکلش ختم به خیر شه.

خاموشی زودتر از موعد متعارف چهره های ایرونی

امیر علی اکبری و سعید علی حسینی دو چهره نام آشنای ورزش ایران هستن، ستارگان جوونی که خیلی ها اونا رو قهرمانان رشته های خود در میدون مسابقات بین المللی می دونستن و حتی مدال طلا المپیک رو هم واسه شون کنار گذاشته بودن.

علی اکبری فرنگی کار سنگین وزن ایران بود که اول به دلیل دوپینگ حضور در مسابقات المپیک ۲۰۱۰ لندن رو از دست داد، چهره ای که مدعی اصلی مدال طلای اون رقابتها بود و بعد بعد از درخشش در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ پوداپست مجارستان و به دست آوردن مدال طلا، بازم آزمایشش مثبت درآمد تا واسه همیشه از حضور در میدون کشتی محروم شه. اون که در وزن خود بی حریف بود، می تونست با ادامه روند روبه رشدش در المپیک آینده هم طلا بگیره اما اسیر پدیده شوم دوپینگ شد.

علی حسینی هم نخبه جوون وزنه ورداری ایران بود که اول در ۵ روز مونده به مسابقات جهانی ۲۰۰۶، اسمش در بین ۱۰ وزنه بردار دوپینگی قرار گرفت و پس از اینکه در سال ۱۳۸۹، دوباره به انجام دوپینگ محکوم شد، وداع تلخی با میدون قهرمانی داشت. هرچند پرونده این ورزشکار بازم مفتتوح بود چون خیلی ها فکر می کنند سعید اسیر دسیسه ای بزرگ شده. هرچند دادگاه عالی ورزش محکومیت این ورزشکار رو به ۱۲ سال کاهش داده اما بازم این امیدواری هست که محرومیتش کمتر هم شه.

از مارادونا تا فوتبالیست هایی که تست ندادند

ستاره افسانه ای تاریخ فوتبال جهان که در جام جهانی سال های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ با آرژانتین خوش درخشیده بود، پس از مثبت شدن آزمایش دوپینگش در جام جهانی ۱۹۹۴، با برجا گذاشتن خاطره ای تلخ به کشورش برگردونده شد. مارادونا که یه مدت هم به کوکائین معتاد شد، اعلام کرد با توافق فیفا از داروی کاهش وزن واسه حضور در جام جهانی ۱۹۹۴ استفاده کرده و این اتهام رو نپذیرفت، هرچند بزودی از میدون بازیگری کنار رفت.

ریو فردیناند دیگه چهره مشهور فوتباله که اسیر مشکلات دوپینگ شد. البته اون از دادن آزمایش دوپینگ دوری کرد تا با محرومیت ۸ ماه و پرداخت جریمه ۵۰ هزار پوندی محکوم شه. مدافع منچستریونایتد که به عنوان اولین بازیکن فوتبال به دلیل ندادن تست دوپینگ دچار محرومیت شد، به خاطر همین فرصت حضور در یورو ۲۰۰۴ رو از دست داد.

از طرف دیگه و در سال ۲۰۱۱ حبیب کولوتوره از دادن آزمایش دوپینگ پس از دربی منچستر دوری کرد چون چند قرص رژیمی همسرش رو به اشتباه مصرف کرده بود. مدافع باشگاه منچسترسیتی به دلیل مثبت شدن آزمایش دوپینگش ۶ هفته دستمزد (برابر ۷۴۰ هزار پوند) دریافت نکرد و ۶ ماه هم از طرف اتحادیه فوتبال انگلیس محروم شد.

آدرین موتو بازیکن چلسی با مصرف کوکائین، رسوایی بزرگی رو درست کرد. مورینیو پس از فهمیدن این جریان، بی درنگ این مهاجم رومانیایی رو از ترکیب تیمش کنار گذاشت تا موتو علاوه بر مثبت شدن آزمایش دوپینگش دیگه محبوبیت گذشته رو نداشته باشه.

اعتراف یه شوهر به دوپینگ همسر و ستاره های محروم

ماریان جونز بانوی دونده آمریکایی یکی دیگه از موارد معروف دوپینگ در المپیکه. این دونده قبل از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی در مسابقات اسپانیا و کره جنوبی مدال های طلا و نقره رو بدست آورد اما بعد از المپیک و به خاطر اتفاقی باحال محروم شه. پس از پایان اون رقابتها «سی جی هانتر» همسر جونز که یه پرتاب گر وزنه هستش، اعتراف کرد که ماریان و خودش در اون رقابتها از ماده «steroids» استفاده کرده، اتفاقی که باعث ضبط شدن مدال های این دونده و نبود بازگشتش به مسابقات بین المللی شد.

اتفاق تلخ دیگه در ورزش دوومیدانی به دوپینگ ستاره های دوی سرعت مربوط می شه؛ جائیکه با مثبت اعلام شدن آزمایش «آسافا پاول»، «تایسون گای» و چند ورزشکار دیگه، شوک بزرگی به این رشته وارد شد. هرچند پاول جامائیکایی که تا سال ۲۰۰۸ رکورددار دوی ۱۰۰ متر جهان بود، اعلام کرد که «هیچ ماده ممنوعه ای رو عامدانه مصرف نکرده» و تایسون گای آمریکایی دومین مرد سریع تاریخ دوومیدانی با روشنی تاکید کرد «من اهل این جور داستان ها و خرابکاری ها نیس» اما به خاطر به کار گیری مواد نیروزا از حضور در چندین مسابقه بین المللی محروم شد.

یه پسر به کیمیا علیزاده: با من ازدواج می کنی؟!

بدن مایکل فلپس چه ویژ گی های خاصی داره؟

اخبار داغ ورزشی خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *