مشهورترین عکس‌های دستکاری شده تاریخ

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: به گزارش سرویس بین الملل مهر اینا مشهورترین عکسای فتوشاپ کاری شده در دنیای سیاسته:

“ولادیمیر لنین” رهبر انقلاب روسیه در سال ۱۹۲۰ واسه هوادارانش سخنرانی می کنه. در تصویر دستکاری شده تصاویر “لئو تروتسکی” و “لئو کامنوف” انقلابیونی که بعدا مورد غضب استالین قرار گرفتن، از تصویر حذف شدن. استالین بعدا این تصویری رو با حضور خود منتشر کرد تا نشون بده جانشین قانونی لنینه.

این تصویر مربوط به مذاکرات خاورمیانه در سال ۲۰۱۰ه که در کاخ سفید برگزار شد. از اونجا که موقعیت “حسنی مبارک” دیکتاتور قبلی مصر در تصویر واقعی در بالا، به کام روزنامه نیمه دولتی “الاهرام” خوش نیامده، تصویر پایین رو به سلیقه خود مونتاژ کرده.

تصویری که در بحبوحه تنشای سیاسی شبه جزیره کره در ماه مارس از راه خبرگزاری دولتی کره شمالی از مانور دریایی ارتش این کشور منتشر شد. کارشناسان می گن هاورکرافتایی که پشت زمینه دیده می شن، وجود خارجی نداشتن.

تصویری از تجمع هواداران حزب عدالت و پیشرفت در ترکیه؛ مخالفان دولت “رجب طیب اردوغان” با منتشر کردن این تصویر در شبکه های اجتماعی ایشون رو به جعل تصاویر واسه محبوب نشون دادن خود در رسانه ها متهم کردن. در این تصویر نقاطی که با دایره های همرنگ نشون داده شده، صحنه های بازسازی شده و تکراریه.

فتوشاپ کاری علیه ایران

فتوشاپ کاریای رسانه ای با هدفای سیاسی دامن ایران رو هم گرفته. آبان ماه سال ۸۸ تصویری از گفتگو وزرای کشور ایران و پاکستان منتشر شد که در اون پرچم ایران به صورت وارونه به نمایش درآمده بود. در این تصویر که به خبرگزاری آسوشیتد پرس مربوط بود، نه فقط پرچم پشت سر مصطفی محمدنجار واسه ایران نبود، بلکه پرچم ایران هم به صورت وارونه روی میز قرار گرفته بود. چند روز بعد از منتشر کردن این عکسا، وزارت کشور در سایتای داخلی اعلام کرد که این تصویر ساختگیه و در تصویر واقعی پرچم ایران نه وارونه س و نه به شکل صاف و کشیده بلکه مانند پرچم پاکستانه و وارونه هم قرار نداره که به ملت شریف ایران توهین شده باشه.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور نوشت که این خبرگزاری تو یه حرکت ناشیانه و از راه وسایل رایانه ای (فتوشاپ) پرچم جمهوری اسلامی ایران رو به صورت وارونه در مقابل وزرای دو کشور ایران و پاکستان جعل کرده و علاوه بر این، در عکس و فیلم اصلی بین دو وزیر کشور مترجم قرار داد که در تصویر آسوشیتد پرس، مترجم حذف شده. هم اینکه عکسی هم از عالی بوتو در تصویر منتشر شده بود که در پشت وزرای کشور ایران و پاکستان دیده می شد اما به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور با عکسی که در فیلم و عکس واقعی اون هست، فرق داره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *