مشکلات بعد از طلاق برای مردان

Men After Divorce,مردان بعد از طلاق

طلاق مطمئناً صدمه شدیدی به دو طرف میزنه اما تصور عموم اینه که طلاق فقط واسه زنان سخته و مردان درگیر در طلاق آسیب بسیار کمی می بیننن با ما همراه شید تا بیشتر در این مورد بدونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ خیلی از مردم فکر می کنن که مردان در مقایسه با زنان، در طلاق آسیب کمتری می بینن و یا حتی دچار مشکلات و رنج روان شناختی نمی شن.

در جلسات مشاوره هم تماشاگر این هستیم که زنان در آستانهٔ طلاق، مردان خود رو به این متهم می کنن که «واسه تو فرقی نداره» یا «واسه تو که اتفاقی نمی افته» و… . از طرفی اینجور نگاه هایی باعث می شه دور و بری ها مرد طلاق گرفته هم به عکس العمل های اون حساسیت نشون ندن و در واقع پشتیبانی های لازم رو انجام ندن؛ چون فکر می کنند «مرده و اتفاقی براش نیفتاده.»

بدتر از اون اینه که حتی بعضی وقتا اجازهٔ تجربهٔ رنج رو به مردان طلاق گرفته نمی بدن؛ چون بقیه فکر می کنند «ازت بعیده، تو نباید گریه کنی» یا «به چه دلیل غمگین و ناراحت هستی» یا … ؛ اما در این مقاله می خواهیم به شما بگیم، طلاق واسه مردان هم به اون راحتی که فکر می کنین نیس و اونا هم نیاز به کمک دارن.

مردان و زنان هر دو نتیجه های منفی بعد از طلاق رو تجربه می کنن و فرق های جنسیتی در خیلی از تحقیقات یافت نشده. ً فرق های کمی نه کیفی در طلاق مردان و زنان هست. این فرق ها در تحقیقات گسترده ای در کشورای سراسر جهان رو شده.

یه فرق بعد از اولین جداییه. مردان در طول این دوره، مشکلات جدی تری رو تجربه می کنن. از ضربه های روانی جدایی بیشتر رنج می برند و زودتر به ته خط می رسند. اون ها پریشون تر از زنان هستن، بیشتر افکار خودکشی دارن و احتمال ارتکاب خودکشی شون بیشتره.

مثلا تو یه تحقیق گسترده در استرالیا احتمال خودکشی در مردان جدا شده ۶ برابر بیشتر از مردان متاهل بود؛ در حالی که اندازه خودکشی در زنان جدایی کرده به طور معنی داری بالا نبود.

هم اینکه سلامت جسمی در مردان بیشتر کاهش می یافت، مشکلات سلامتی شدیدتری داشتن، احتمال بستری شدنشون بیشتر بود و علائم جسمی بیشتری رو گزارش می دادن، مثل لاغر شدن، درد، از دست دادن اشتها، تپش قلب، کوتاهی تنفس، سرگیجه و احساس ضعف عمومی.

یه دلیل واسه عکس العمل های افراطی تر مردان نسبت به جدایی اینه که زنان بیشتر شروع کنندهٔ طلاق هستن. در واقع زنان دو برابر مردان احتمال داره که تصمیم پایانی رو واسه جدایی بگیرن و حتی بعد از اعتراض شوهر، واسه طلاق پرونده تنظیم کنن. هم اینکه زنان از ازدواج ناراضی ترن و نسبت به شوهراشون زمان طولانی تری درباره طلاق گرفتن فکر می کنن.

وقتی که ازدواج پایان می یابد، احساساتشون نسبت به ازدواج و همسرشون منفی تر می شه؛ پس واسه زنان، جدایی بیشترً پایان یه پروسه طولانی و دردناکه و واسه مردان به عنوان یه ضربهٔ روانیه.

البته هرچند مردان علائم شدیدتری رو بعد از طلاق نشون میدن، اما نسبت به زنان، سریع تر موافق می شن. در واقع مردان در مقایسه با زنان، مدت کوتاه تری بعد از طلاق، به روال عادی زندگی برمی گردند و رنج کمتری می کشن.

تو یه تحقیق مردان سوژه مطالعه که اثرات منفی پس از طلاق رو سپری کرده بودن، دو سال بعد بر بحران طلاق پیروز شده و یه زندگی طبیعی رو از سر گرفته بودن؛ اما واسه زنان رسیدن به این حالت حدود ۳ سال زمان برده بود.

هم اینکه بعد از طلاق رشد مثبت در مردان کمتر از زنان گزارش شده؛ یعنی مدت ها بعد از طلاق، مردان بیشتر می می گن، هیچی خوبی اتفاق نیفتاده و فرقی در زندگی شون ایجاد نشده؛ اما زنان بیشتر رشد مثبت رو از بُعد تحصیلی، شغلی و مالی گزارش می کنن و گاه هاً بیان می کنن که بعد از طلاق، تغییرات مثبتی در زندگی شون اتفاق افتاده.

آسیب کمتری ببینین

هرچند مردان مانند زنان از آسیب های بعد از طلاق رنج می برند اما بدیش اینه به دلیل نگاه های جامعه و باورهای دور و بری ها، پشتیبانی بسیار کمتری از زنان دریافت می کنن.

بقیه همیشهً توقع دارن که مردها سریع موافق شن و هیچ رنجی رو متحمل نشن. ترس از قضاوت شدن، ضعیف جلوه داده شدن، تحقیر و سرزنش بقیه، نگرانی از درک نشدن، تمایل به حرف نزدن و خیلی از دلایل دیگه هم باعث می شه خودِ مردان هم واسه پشتیبانی گیری دست دست کردن کنن؛ به طوری که زنان مطلقه بسیار بیشتر از مردان مطلقه به جلسات مشاوره مراجعه می کنن یا از دوستای خود درخواست کمک دارن.

men divorce

مردان بعد از طلاق

این پروسه کار رو واسه سازگاری مردان بعد از طلاق سخت تر می کنه؛ پس پیشنهاد می بدیم:

  1. درباره طلاق خود فکر کنین

احتیاجی به رد و سرکوب افکارتون نیس. از فکر کردن درباره طلاق فرار نکنین. لازمه زندگی قبلی خود رو خوب تحلیل کنین و مسئولیت رفتارها و شایدً اشتباهات خود رو قبول کنین.

این کار هم می تونه به سازگاری کمک کنه و هم شما رو واسه زندگی بعدی آماده کنه، چون اگه مشکل های گذشته رو بررسی نکنین و همیشهً تموم مشکل رو به گردن همسرتون بندازید، کار براتون خیلی سخت می شه.

  1. با یه نفر حرف بزنین

پیدا کردن شخصی هم دل و امین که بتونین با اون گفت وگو کنین و ناراحتی های خود رو بگید، بسیار موثره.

  1. تعامل های خودتون رو حفظ کنین

شاید نگرانی از سین جیم کردن دور و بری ها و ترس از سرزنش و قضاوت باعث شده که تنهایی رو انتخاب کنین و تعاملات خانوادگی خود رو محدود کنین. این کار احساس غمگینی و رانده شما رو بیشتر می کنه. لازمه تعاملات خانوادگی خود رو مانند قبلی حفظ کنین و فعالیت های اجتماعی مانند بیرون رفتن با دوستان و.. رو از سر بگیرین.

البته داشتن کلام قاطعانه و خیلی با احترام مبنی بر این که مایل نیستین توضیحی بدین، در وقتی که بقیه شروع به پرس وجو می کنن، نگرانی شما رو کمتر می کنه.

  1. فعال باشین

چند فعالیت به درد بخور مانند باشگاه رفتن، کلاس آموزشی، فعالیت خیرخواهانه و … می تونه به شما دوباره حس با ارزشی و مفیدبودن بده. البته در انجام این فعالیت ها زیاده روی نکنین و مراقب هزینه های که می کنین باشین تا بعداً دچار بحران مالی نشید.

  1. واسه ازدواج دوباره صبر کنین

شما نیاز دارین که بحران طلاق رو خوب بگذرونین و خود رو تیمار کنین تا بتونین وارد بُعد جدیدی از زندگی شید. این پروسه نیازمند زمونه و ازدواج دوباره بدون این دست اون دست کردن بعد از طلاق، احتمال شکست زیادی داره و شما رو بیشتر پریشون می کنه. پس صبر کنین تا زمانش برسه.

  1. از مشاوره کمک بگیرین

مشاور می تونه به شما در پذیرش راحت تر طلاق و سازگاری بعد از اون بسیار کمک کنه. هم اینکه اگه فرزندی از همسر قبلی خود دارین یا مایل به ازدواج دوباره هستین، مشاوره در این مورد ها هم می تونه خیلی کمک کنه.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

چیجوری نیمه گمشده خود رو پیدا کنیم؟

سپیده دانایی طلاق مردان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *