مشکلات تاخیر ازدواج دختران

امام رضا علیه السلام می فرمایند: «جبرئیل به محضر مبارک رسول خدا (ص) شرفیاب شد و عرض کرد: ای محمد (ص) پروردگارت سلام میرسونه و می فرماید: دختران شما مثل میوه های درخت هستن.

والدین و تاخیر ازدواج دختران

امام رضا علیه السلام می فرمایند: «جبرئیل به محضر مبارک رسول خدا (ص) شرفیاب شد و عرض کرد: ای محمد (ص) پروردگارت سلام میرسونه و می فرماید: دختران شما مثل میوه های درخت هستن. هروقت میوه درخت رسید چاره ای جز چیدن اون نیس و اگه چیده نشه تابش خورشید اون رو فاسد و باد مزه اون رو نابود می کنه. و به درستی وقتی دختران به اون حدی رسیدن که زنان دیگه پیشترآن موقعیت رو فهمیدن چاره ای جز اختیارکردن شوهر ندارن و اگه شوهری واسه اونا در نظر گرفته نشه، از فساد و پوچی در امان نیستن. رسول خدا (ص) به منبر تشریف بردن. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین خطبه ای، پیام خدا عزوجل رو به حاضران ابلاغ فرمودن.»

در مورد فرمایش امام رضا(ع) باید گفت: منشاء تغییر اخلاق اجتماعی و خیلی از ناهنجاریا رو باید در مورد تاخیر ازدواج در جامعه مطرح کرد. ولی یکی از عوامل در تاخیر ازدواج دختران، پدران و مادران هستن و اونا در این باره مقصرند چون غرایز جوانان سالمه و زود می تونه تحت قید و بند دربیاد ولی پدران با احتیاط و مادران سخت گیر اول از درآمد خواستگار می پرسن.

خوشحالی و راضی بودن بعضی پدران در پول دار بودن خواستگاره، این درحالیه که این پدران فراموش میکنن و نمی دونن که جوانان ممکنه دلایلی داشته باشن که پیران از درک اون ضعیف باشن. این دسته از بزرگسالان ان که خیر نوع و اجتماع رو در نظر نمی گیرن و به اوامر طبیعت بی توجه می مانند و واقعا خود تشویق کننده سالای هرزه گردی و عیاشی جوانان می شن.

یکی از حقوق فرزندان رو دوش والدین، ساماندهی امر ازدواج اونا هستش. پدر و مادری که در تموم دوران کودکی و نوجوونی فرزندشون دلسوزانه در رشد و رشد اون تلاش کرده و از جون و دل بزرگش کردن، حالا هم که یه جوون برومند شده و به سن ازدواج رسیده، بازم از هیچ تلاشی واسه جفت و جور شدن اسباب خوشبختی اون فرو گذار نمی کنن.

آثار ترس والدین در تأخیر ازدواج دختران:

این که تأخیر ازدواج دختران رو مطرح می کنیم به این معنا نیس که پسران از این واسه هیچ مشکلی ندارن و ترس والدین واسه ازدواج اونا هیچ نقشی براشون نداره! اما چون فرهنگ جامعه ما به گونه ایه که دختران باید عزت نفس خود رو حفظ کنن تا فرد مورد نظر از راه برسه؛ تأخیر زمان و ترس از تنها موندن رو بر خونواده و دختر تحمیل می کنه و باعث معضلات زیادی می شه.

دردناک ترین احساسی رو که واسه یه دختر و والدین اون میشه تصور کرد ؛ احساس خواستگار کم داشتنه که وحشت و اضطراب رو در وجود اونا شعله ور می کنه و می تونه نتیجه های ناگواری داشته باشه

دردناک ترین احساسی رو که واسه یه دختر و والدین اون میشه تصور کرد ؛ احساس خواستگار کم داشتنه که وحشت و اضطراب رو در وجود اونا شعله ور می کنه و می تونه نتیجه های ناگواری داشته باشدکه چند مورد از اونا عبارت ان از:

  • ازدواج به خاطر احساس تنهایی
  • فرار از خونه که درخشش اون رو در این مقاله بررسی می کنیم.

وقتی که شما از اینکه دخترتون در خونه بمونه و خواستگاری پیدا نکنه؛ وحشت زده میشین و ترس بر دل شما غالب می شه. درخشش این ترس در رفتار شما به شکلای مختلفی مثل بهونه تراشی، غرغر کردن و… ظاهر می شه و ناخودآگاه به دخترتون انتقال پیدا میکنه و هر دو پس از چندی احساس بدی نسبت به هم پیدا می کنین.

این عمل باعث فرار دختران از خونه می شه که به ۳ صورته:

  1. دختر به اولین خواستگار با هر شرایطی جواب مثبت میده که به احتمال قوی انتخاب مناسبی نیس.
  2. دختر در خونه کمتر حضور پیدا می کنه و با حرفایی مثل: دانشگاه، کار، کلاسای هنری و… نبود حضور خود رو منطقی جلوه می هد.

دخترائی که احساس اضافه بودن و پستی حضورشون رو در خونواده کمرنگ می کنه، بعضی وقتا در بیرون از خونه به اولین پیشنهاد از طرف یه مرد جواب مثبت میدن که عاقبت اون بسیار روشنه.

چند پیشنهاد واسه والدین

بدونین هر چی زودتر تلاش کنین تا پس از بلوغ (جسمی، عاطفی، اجتماعی و…) فرزندانتان از نعمت داشتن همسر بهره مند شن این کار به نفع اونا هستش؛ چون که اونا رو از خیلی از خطرات و مفاسد محفوظ داشته و سلامتی جسمی و روحی اونا رو تأمین می کنین. هر اندازه در جفت و جور شدن زمینه های ازدواج دختر و پسرتون گامای مثبت وردارین، به همون اندازه خوشبختی اونا رو جفت و جور کردین.

به دختر و پسرتون هم در انتخاب همسر شایسته کمک کنین و هم در تأمین اقتصادی تشکیل زندگی مشترکشون کمک کنین. تا کار از کار نگذشته، زودتر به فکر ازدواج بچتون باشین. خود رو از قبل واسه ازدواج آبرومندانه اون آماده کنین؛ به خصوص اگه بچتون دختر باشه که باید زرنگی به خرج بدید و مثل آنایی نباشین که دخترشون رو کنج خونه پشت پرده می بذارن و دست روی دست می ذارن تا شاید یه خواستگاری پیدا شه. کمک از واسطه راز دار، آموزش مهارتای هنری زنونه، یاد گرفتن مهارتای ارتباطی و حضور فعال در جمع زنان، با سر و وضع مناسب زمنیه ساز خوبی ان.

به خاطر خوشبختی بچتون در انتخاب همسر شایسته، بیشترین دقت خود رو به کار گیرید و ببینین که فرد مورد نظر دارای ملاکا، معیارها و شرایط مناسب واسه ازدواج رو داراه. با عقل و درایت و تجربیات خود، خوب تحقیق کنین و یافته های و نظرات خود رو در اختیار بچتون بذارین. ایشون رو کمک کنین تا با مشاور ازدواج در این باره گفتگو کنه.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

بازنشر تبیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *