مشکلات طلاق توافقی و راه حل آنها

شکی نیس که طلاق یه نقطه عطف بزرگ در زندگی هر شخصیه و این نقطه عطف بدون مشکل نیس اما اگه به جایی رسیدین که طلاق رو تنها گزینه ممکن میدونید باید تلاش کنین با مشکلات احتمالی طلاق توافقی کنار بیایید.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ خیلی از ما تصور می کنیم طلاق همیشه با درگیری، دعوا، نزاع و نارضایتیای زیادی همراه س. بعضی وقتا یکی از زن و شوهرا مایل به جدایی نیس و به خاطر همین پس از چند سال رفت و اومد در دادگاه های خونواده، آخرسر حکم جدایی صادر می شه.

این وسط زوجایی هم هستن که با آگاهی و شناخت به این نتیجه می رسن که ادامه زندگی مشترک براشون ممکن نیس و بهتره به ازدواجشون پایان بدن.

اما این زن و شوهرا هم از آسیبای طلاق در امان نیستن و به هر حال مشکلاتی رو تجربه می کنن اما با کمک چند نکته می تونن بر مشکلات پیروز شن، به آرامش برسن و روال عادی زندگی رو دنبال کنن.

طلاق با توافق قبلی

وقتی که اختلافات و انتقادات به شکل بنیادی، پایه ای و عقیدتیه و زن و مرد نمی تونن همدیگه رو قبول کنن، سازگاری کافی ندارن یا قادر به جواب گویی نیازای همدیگه نیستن و توافق مثبتی رو احساس نمی کنن، باید شرایط رو واسه جدایی اونا درست کرد. زن و شوهرا باید بفهمن دیگه نمی تونن به عنوان زن و شوهر موفق به زندگی ادامه.

اگه راه حلی وجود داشته باشه بهتره واسه پذیرش و آشتی دست به کار شن اما اگر با شرایط فعلی ادامه زندگی واسه زن و شوهرا با سختی و سختی همراه باشه بهتره به جدایی فکر کنن.

طلاق توافقی نسبت به جداییای پرسروصدا و مشکل ساز فایده هایی هم داره. عواقب طلاق توافقی کمتر از طلاق غیرتوافقیه. در این شرایط هر دو طرف مایل به جدایی هستن. اما در طلاقای غیرتوافقی ممکنه یکی از دو طرف مایل به جدایی نباشه، که این وضعیت کار رو سخت تر می کنه.

مقابله با افسردگی و تنهایی

قبل از طلاق توافقی باید زمینه این جدایی ایجاد شه. زن و مرد باید به این باور رسیده باشن که راهی جز جدایی ندارن. طبیعیه پس از طلاق ناراحتیایی مثل افسردگی واسه هر دو نفر پیش بیاد یا احساس کنن تنها هستن.

پس لازمه افراد واسه مقابله با این احساس تنهایی فعالیتایی رو بکنن. یکی از بهترین فعالیتا ورزش کردنه. علاوه بر این بهتره فرد واسه فعالیتای خارج از خونه هم برنامه هایی داشته باشه تا از این روش احساس تنهاییش رو کم کنه.

کاهش افکار منفی

ممکنه فرد در این زمان با یه سری افکار منفی هم روبه رو شه. بعضی از این افکار به وجود اومده از طریق اینه که فرد فکر می کنه تصمیم من درست بوده؟ به هر حال فرد باید به این شناخت برسه که غیر از این راه، چاره دیگری نداشته و طلاق واسه اون بهترین گزینه ممکنه.

علاوه بر این باید زمینه مشاوره هم جفت و جور شه. اگه لازمه واسه کاهش افکار منفی از مشاور کمک بگیره تا اگه این افکار به ذهنش خطور کرد، روش مؤثری رو واسه مقابله با این افکار استفاده کنه.

امتیازات طلاق توافقی

طلاق توافقی نسبت به جداییای پرسروصدا و مشکل ساز فایده هایی هم داره. عواقب طلاق توافقی کمتر از طلاق غیرتوافقیه. در این شرایط هر دو طرف مایل به جدایی هستن. اما در طلاقای غیرتوافقی ممکنه یکی از دو طرف مایل به جدایی نباشه، که این وضعیت کار رو سخت تر می کنه.

در طلاقای توافقی آمادگی ذهن واسه هر دو طرف هست. ضمن اینکه زن و شوهرا از نظر عاطفی کمتر آسیب می بینن. اگه بچه دار باشن فرزندان رو هم آماده می کنن تا شرایط آینده رو راحت تر قبول کنن.

آمادگی واسه جدایی

خیلی مهمه هر دو طرف واسه پذیرش طلاق آمادگی قبلی رو داشته باشن. در طلاق توافقی شرایط به گونه ایه که این نوع آمادگی واسه زن و مرد هست. هر چقدر زمینه های شناختی بیشتر جفت و جور شه این طلاقا بهتر و مؤثرتر انجام می شه و زن و شوهرا واسه سازگاری با شرایط بعدی آمادگی بیشتری به دست می یارن.

بعضی وقتا زن و شوهرا چند سال با هم زندگی می کنن، اما در این مدت قادر به ایجاد رابطه نیستن. توانایی رابطه زناشویی یا درک دوطرفه رو ندارن و علاقه مندیای همدیگه رو نمی شناسن.

مشکلات کلامی، عاطفی، اجتماعی و فرهنگی از مهمترین عواملیه که زن و شوهرا رو نسبت به طلاق توافقی مصمم می کنه. زن و شوهر بعد از یه مدت خودشون هم می تونن به این مشکلات پی ببرن و واسه جدایی دست به کار شن. شاید هم با کمک خونواده ها و مشاور تصمیم بگیرن.

پیشگیری از سرزنش خونواده ها

این احتمال هست زن و شوهر پس از جدایی، از طرف خونواده مورد سرزنش قرار گیرند یا دور و بریا به اونا بگن بهتر بود بازم بیشتر تلاش می کردین و جدا نمی شدید.

در این حالت ممکنه زن و شوهرا با حالتایی از افسوس و پشیمونی روبه رو شن که شرایط زندگی بعد از طلاق رو براشون سخت می کنه. واسه پیشگیری از اینجور مشکلاتی بهتره زن و شوهر قبل از طلاق توافقی زمینه رو واسه خونواده ها جفت و جور کنن. گفت وگو با خونواده باید در حدی باشه که اونا بدونن مشکلی هست.

به طور مثال ممکنه خانمی از شوهرش گله داشته باشه که با خانومای دیگه در ارتباطه یا حتی ممکنه به دلایل قابل قبول دیگری مایل به ادامه زندگی مشترک نباشه.

بهتره اینجور خانمی به خونواده اش بگه من دو ساله اینجور مشکلی دارم و دیگه نمی تونم تحمل کنم. در نتیجه بهتره طلاق صورت بگیره.

در این صورت پدر و مادر هم راضی می شن و فرزندشون رو بعد از طلاق سرزنش نمی کنن.

آسیبای طلاق توافقی

طلاق توافقی هم مانند بقیه جداییا آسیبایی رو داره. درسته که آسیبهای طلاق توافقی کمتر هستن، ممکنه فرد با مشکلات عاطفی روبه رو شه و از نظر روحی به این نتیجه برسه که در زندگی شکست خورده.

همین موضوع می تونه اثرات منفی برجای داشته باشه و احساس پوچی، ناامیدی و بی ارزشی رو در فرد به وجود آورد. واسه رفع این موارد بهتره با مراجعه به مشاور بر این احساسات منفی غلبه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *