مشکلات قلبی در بارداری

pregnancy-loss-heart-diseaseسلامت قلب و بارداری

باردار شدن با وجود بعضی از بیماریا واقعاً خطرناکه و زنان باید قبل از مبادرت به بارداری در مورد این جوری بیماریا مطمئن شن.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ این تصور اشتباهه که زنائی که مریضی قلبی دارن نمی تونن باردار شن. در موارد بسیار نادری بارداری میتونه واسه مادری که مریضی قلبی داره، خطرناک باشه. در بعضی موارد تغییرات هورمونی در بارداری میتونه کمک کنه قلب بهتر کار کنه. اما در آخر زنائی که مریضی قلبی دارن قبل از بارداری باید با مشاور در این باره مشورت کنن.

قبل از بارداری چیکار کنین

اگه شما الان گرفتار به مریضی قلبی هستین باید بررسی لازم انجام شه تا قلب از نظر تحمل فشار اضافه آزمایش شه. اول شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنین تا این آزمایش انجام شه. در این حالت سه احتمال هست:

دکتر میگه همه چیز مساعده و شما می تونین باردار شید.

دکتر میگه نیاز به بعضی درمانها قبل از باردار شدن دارین.

دکتر میگه باید به دنبال راه های جانشین مانند فرزندخواندگی یا رحم اجاره ای باشین.

یکی دیگه از دلایلی که باید قبل از بارداری سراغ متخصص برید اینه که بعضی داروهای قلبی خاص نباید در دوران بارداری استفاده شن و باید حتما جانشین شن. شما باید درمورد هر نوع دارویی که استفاده میکنین با دکتر صحبت کنین، حتی ویتامینی که تازگیا و بدون نسخه از داروخونه جفت و جور کردین.

چه وقتی بارداری خطرناکه؟

بدیش اینه بعضی شکل های جور واجور بیماریهای قلبیه که با بارداری شدید شدن شده و واسه مادر خطرناک هستش. اگه شما دچار مشکل احتقانی قلب باشین قلب شما در وقتی که باردار نیستین و درست کار نکنه شاید نمی تونه فشار اضافه بارداری رو هم تحمل کنه. شکل های جور واجور دیگه بیماریهای قلبی که بارداری با وجود اونا خطرناکه شامل کاردیومیوپاتی شدید، انسداد سمت چپ، افزایش فشار خون ریوی، تنگی شدید دریچه، ریتم بی نظم قلب، اتساغ آئورت و سندرم مارفانه.

مثلا مشکلات ریتم قلب در دوران بارداری شایعه. اگه دریچه قلبتون رو مصنوعی باشه ممکنه با مشکلات و عوارضی در دوران بارداری رو به رو شید. اگه دریچه ها درست کار نکنن ممکنه شما مشکل تحمل افزایش جریان خون داشته باشین. دریچه مصنوعی هم اینکه باعث افزایش خطر دچار شدن به اندوکاردیت میشه.

بارداری چیجوری قلب رو تحت تاثیر قرار می ده؟

بارداری بر قلب و سیستم گردش خون اثر میگذاره. در دوران بارداری خون ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش حجم داره تا به جنین در حال رشد غذا برسونه. مقدار خون پمپاژ شده در قلب هم در هر دقیقه ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش داره و در نتیجه ضربان قلب زیاد میشه و همه این تغییرات باعث میشه قلب سختتر کار کنه. زایمون هم حجم کار قلب رو زیاد میکنه. به خصوص وقتی که شما فشار میارید تغییرات یهویی در جریان خون بوجو میاد.

کودک با مریضی قلبی به دنیا میاد؟

احتمال ابتلای کودکی که مادری سالم داره، به مریضی قلبی ۰.۸ درصده. ما دلیل دقیق بروز این مریضی رو نمی دونیم اما مشخصه که به کار گیری الکل و داروهای اعتیاد آور، چاقی، دیابت، عادات غذایی ناسالم ، تب در زمان تلاش واسه بارداری یا عفونتهای ویروسی میتونه خطر ابتلای کودک به مریضی قلبی رو در دوران بارداری بالا ببره. نبود تعادل ژنتیکی و بعضی داروهایی که در دوران بارداری استفاده می شن هم میتونن این خطر رو بالا ببرن. پس باید حتما با دکتر در این مورد مشورت کنین. اگه یکی از والدین مریضی مادرزادی قلبی داشته باشه، خطر ابتلای کودک به همین مریضی ۳ تا ۶ درصد خواهد بو و اگه این مریضی رو مادر داشته باشه، این احتمال بالاتر هم میره. حتی اگه یکی از کودکان گرفتار به مریضی قلبی باشه، این احتمال در کودک بعدی هم زیاد هستش. در والدینی با یه ژن ناقص مانند سندرم مارفان ۵۰ درصد احتمال انتقال ژن خراب به جنین هست.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری سلامت قلب نی نی بان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *