مشکلات و آسیب های بعد از خیانت همسر

sad-couple,خیانت همسر

اگه فکر میکنین خیانت یه مسئله ساده س! و می تونین خیلی راحت از اون بگذرید دچار ساده پنداری شدین و باید بدونین که مسئله مهمتر از چیزیه که فکرش رو میکنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ مطمئنا، خیانت به همسر مشکلات و نتیجه های زیادی رو به دنبال داره که هم بر فرد و هم بر خونواده و هم بر جامعه اثر می ذاره. در مطالعه ای روی ۱۶۰فرهنگ جور واجور نشون داده شد، بی وفایی و خیانت یکی از دلایل کلیٔ ذکرشده واسه طلاقه.

هم اینکه تحقیقات زیادی نشون داده ان، عکس العمل فرد نسبت به خیانت همسر، مثل علائم استرس پس از ضربهٔ روانی، مثل علائم شوک، پریشونی و گیجی، خشم، افسردگی، آسیب دیدن عزت نفس و کاهش اعتمادبه نفس در مسائل شخصی و جنسیه.

یافته های تحقیق های دیگری نشون دهنده اون هستش که پس از افشای خیانت همسر، خونواده ها با مسائلی مثل بحران زناشویی، ضعیف کردن کارکرد در نقش های والدینی و مشکلات شغلی روبرو می شن.

از دیگر نتیجه های خیانت همسر می توان به مسائلی مثل ضرب وشتم، قتل همسر و مبادرت به خودکشی اشاره کرد. حتی در خیلی از مواقع، شوهران، همسران خود رو به دلیل وجود نفر سوم می کشن.

در بیانی دیگه، وقتی اینجور رابطه ای کشف می شه، همسر خیانت دیده ممکنه احساس ویرون شدگی داشته باشه. ممکنه احساسات منفی متفاوتی رو تجربه کنه: احساس بی کفایتی و طردشدگی، خشم و نفرت شدید، گناه و حسادت و… . احساس حسادت ممکنه از این تفکر ناشی شه که همسر خیانت کار چیزی رو به طرف مقابل داده که تا قبل از اون به طور انحصاری به اون متعلق بوده.

به خصوص واسه مردان بخشی از حسادت از حس مالکیت ناشی می شه. ترس اینکه شخص دیگری موقعیت برتری رو تصرف کنه، هم ممکنه مطرح باشه. بیشتر اوقات همهٔ بار مسئولیت به طرف فردِ خیانت کننده س و اونه که سرزنش می شه؛ اما احساس گناه و سرزنشِ خود هم احساسیه که همراه با بقیه احساسات دیگه تجربه می شه، افکاری مانند اینکه باید همسر بهتری می بودم یا روابط جنسی بیشتری با همسرم برقرار می کردم، از این جمله افکار هستن.

بعضی از آدما که هنوز به همسر خیانت کار علاقمند هستن، نفر سوم رو مقصر می دانند و اون رو مسئول اغفال همسر خود معرفی می کنن تا بتونن طوری همسر خود رو معاف کنن.

همسر خیانت دیده از یه طرف تمایل به ترک و رانده همسر خیانت کار داره و از طرفی نگرانه این کار اون رو بیشتر به سمت حریف جهت دهد. فرد خیانت کننده هم احساسات چندگانه و گاه متناقضی رو تجربه می کنه.

از طرفی دچار احساس شرم و گناه و از طرفی دچار ترس از عکس العمل همسره. از طرفی ممکنه هنوز همسر خود رو دوست داشته باشه، اما احساسات شدیدی رو نسبت به اون فرد دیگه هم احساس می کنه و از اینکه چیجوری در آن واحد دو نفر رو دوست داره، گیج و مضطربه.

بعضی وقتا هم هرچند همسر خود رو دوست داره، تمایلی نداره از احساساتی که با اون فرد دیگه تجربه می کنه، بگذره. همسر خیانت دیده ممکنه رفتارای متفاوتی رو در پیش بگیره: بعضی وقتا ممکنه همسر خیانت کار رو بیرون کنه و بعضی وقتا هم برعکس به خاطر شکست حریف و برنده شدن در مقابله، جلب توجه های افراطی و رفتارای جنسی افراطی از خود نشون بده، تا همسر رو دوباره به شرایط قبلی برگرداند.

در هر حالت احساس گناه و اضطراب همسر خیانت کرده رو بیشتر می کنه؛ چون که یا خود رو سزاوار بخشش و تلاش دوباره نمی دونه یا با این فکر که اون مجبوره واسه اصلاح موقعیت کاری انجام بده، احساس فشار می کنه.

در وقتی که همسر خیانت دیده شروع به جست وجو در وسایل شخصی همسر از جمله تلفن، ایمیل ها، کیف و کامپیوتر می کنه، همسر خیانت کار دوبارهً احساسات متناقضی رو تجربه می کنه: از طرفی دوست داره وانمود کنه چیزی واسه مخفی کردن نداره و با این جستجو و جستجو راحته و از طرفی دیگه جرأت اعتراض به تجاوز به حریم خصوصی خود رو نداره.

این احساس ترس و اضطراب که همسر خیانت دیده واسه همیشه دلیل راضی کننده ای واسه خشم و حمله به اون داره، احساس غیرقابل تحملیه؛ پس بر اثر بی وفایی زناشویی هم در خیانت دیده و هم در خیانت کرده، احساسات و رفتارای متناقضی مشاهده می کنیم.

این نوشته رو با سخنی از «باربارا دی آنجلیس» به پایان می رسانیم: تعهد واقعی یه حلقهٔ ازدواج، عقدنامه یا سند ازدواج یا سال هایی نیس که با همدیگه زندگی کرده اید؛ بلکه رفتار شماس، تو یه یه روزای زندگی تون، با فردی که دوستش دارین.

نشونه های خیانت

دلیل خیانت زن به شوهرش چیه؟

خیانت سپیده دانایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *