مشکلات گوارشی و کاهش/افزایش وزن

abdominal

مشکلات گوارشی جور واجور ممکنه به طور غیر معمولی روی وزن شما اثر داشته باشه در این مقاله به بررسی چند مورد از این مشکلات و راه حل اونا می پردازیم:

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ وقتی همه چیز نرم پیش میره یعنی زندگی خوبه. وقتی می گم نرم، منظورم فقظ روزهایی نیس که موهاتون خوش حالته و سرکار همه وظایف رو به موقع انجام می دید، بلکه راه گوارشی تون هم حسابه. وقتی گوارشتان حال و شرایط خوبی نداشته باشه می تونه عددی که روی ترازو می بینین رو هم تحت تاثیر بذاره.

مشکلات گوارشی و روده می تونن تاثیر زیادی روی چگونگی غذا خوردن و اینکه بدنمون چیجوری مواد غذایی رو جذب و هضم می کنه داشته باشه. نتیجه همه اینا روی کاهش و افزایش وزنمون هم خود رو نشون میده.

” بیشتر مشکلات گوارشی که منتهی به کاهش وزن می شن به دلیل جذب ضعیف غذا هستش.

اما در بعضی شرایط، این مشکلات موجب زیاد شدن وزن در افراد می شه. “

اگه اعداد روی ترازو رو به افزایش رفتن و درک نمی کردین که به چه دلیل اینجور اتفاقی میفته، یکی از این شش مشکل گوارشی رو می تونین مقصر بدونین:

۱. رفلاکس اسید

با نام مریضی ریفلاکس معده به مری هم شناخته می شه. این مریضی باعث حساسیت یا سوزش سر دل در منطقه پایین قفسه سینه می شه و وقتی اتفاق میفته که اسید معده به مری برمیگرده. آدمایی که درگیر اینجور مشکلی هستن با خوردن غذا می تونن کمی از دردشون رو آرامش بدن.

” غذا خوردن باعث آرامش موقت درد می شه، چون غذایی که می خورید

و بزاق حاصل از جویدن اون، اسید رو خنثی می کنه. “

مشکل چیه؟ همین که غذا هضم می شه تموم علائم – نفخ، حالت تهوع، سکسکه ای که از بین نمی ره – بازمی گردند و این بار شدیدتر هم هستن چون دوباره اسید تولید شده. اما بدیش اینه چون می خوایم این درد رو از خود دور نگه داریم، در چرخه ای خطرناک قرار می گیریم که شامل پرخوریه و باعث افزایش وزنمون می شه.

راه حل رفلاکس اسید:

در خیلی از راه حلایی که می تونین در اینترنت پیدا کنین، گفتن سرکه سیب و آلوئه ورا واسه آرامش این مشکل به درد بخور هستن اما بدیش اینه هیچ مدرک علمی مربوط به تایید این راه حلا وجود نداره. پیشنهاد می شه از داروهای بدون نیاز به نسخه، مانند امپرازول یا رانیتیدین استفاده کنین که عوارضی مانند اضافه شدن وزن ندارن.

۲. زخم معده

این زخمای ناراحت کننده رو با نام زخمای اثنی عشر هم می شناسن و معمولا در پوشش داخلی معده و روده کوچیک گسترش پیدا می کنن. دلیل بروز این زخما بیشتر تولید زیادتر از اندازه اسیده. درست مانند رفلاکس اسید، خوردن غذا در این مورد هم باعث بهتر شدن درد می شه چون غذا به صورت موقت روی زخم رو می پوشونه و اسید معده رو خنثی می کنه. همونطور که میدونید کالری اضافه حاصل از زیاد غذا خوردن، تبدیل به چربی می شه و وزنتون زیاد می شه.

راه حل زخم معده:

واسه نابود کردن زخم معده با پزشکتون صحبت کنین تا بهترین درمان رو براتون در نظر بگیره که می تونه شامل داروهای سد کننده اسید و متوقف کردن به کار گیری داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا آسپرین می شه چون این داروها باعث بروز خونریزی داخلی می شن و واسه کسائی که زخم معده دارن خطر جانی داره. وقتی واسه کنترل درد به کمک احتیاج داشتین به جای این نوع داروها از پاراستامول استفاده کنین.

۳. یبوست

وقتی شکمتون کار نمی کنه اون احساس سنگینی که دارین ممکنه زیاد شدن وزن باشه. اما خبر خوبی دارم: بدنتون در واقع کالری اضافی جذب نمی کنه، یعنی این اضافه وزن واقعی نیس و بلکه وزن مدفوعه که باعث بالا رفتن اعداد روی ترازو شده. وقتی دچار یبوست هستین احساس خستگی و ناراحتی دارین و باعث بالا رفتن انگیزه تون واسه ورزش نمیشه!

راه حل یبوست:

واسه پیشگیری از یبوست پیشنهاد می شه رژیم غذایی داشته باشین که شامل غذاهای کامل باشه و دست کم ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز داشته باشه. تامین آب بدن و مرتب ورزش کردن هم هر دو می تونن از یبوست پیشگیری کنن.

۴. رشد زیادتر از اندازه باکتری

این یکی آنقدری که نشون میده چندش آور نیس. کلا، روده شامل باکتریای بد و خوبه و تحقیقات نشون داده باکتریای خوب با کم شدن التهاب و ثابت نگه داشتن وزنتون نقشی اساسی در سلامت کلی بدنتون اجرا می کنن.

مشکل، وقتی بروز می کنه که مقدار باکتریای روده افزایش پیدا می کنن و یا وقتی که تعادل باکتریا بهم می خوره ( وقتی همه چیز مرتبه که باکتریای خوب و بد تعادل داشته باشن ) وقتی اینجور اتفاقی میفته روده کوچیک دچار رشد زیادتر از اندازه باکتری می شه. این رشد باکتری از دو روش باعث زیاد شدن وزن می شه:

اول اینکه باکتریا می تونن گاز متان تولید کنن که باعث کند شدن کارکرد کلی روده کوچیک می شه، در نتیجه پرزهای روده کالری بیشتری جذب می کنن.

یعنی دقیقا برعکس اون چیزی می شه که می خواین اتفاق بیفته. دوم اینکه رشد زیادتر از اندازه باکتری در روده کوچیک می تونه سرعت سوخت و ساز رو آهسته کنه و روی مقاومت به انسولین و لپتین تاثیر بزاره که هر دوی این موارد روی تنظیم گرسنگی و سیری تاثیر دارن. در نتیجه هوس کربوهیدرات می کنین و شاید بعد از غذا خوردن احساس سیری نمی کنین حتی اگه غذایی که خوردین به طور کامل سیرکننده باشه.

راه حل رشد زیادتر از اندازه باکتری:

واسه پیشگیری از رشد زیادتر از اندازه باکتری در روده کوچیک پیشنهاد می شه از خوردن آنتی بیوتیک دوری کنین مگه اینکه واقعا اجباری باشه و یا می تونین از پروبیوتیک استفاده کنین تا دوباره به تعادل برسین.

۵. سندروم روده تحریک پذیر

واژه IBS یا همون سندروم روده تحریک پذیر این روزا زیاد استفاده میشن. IBS یکی از شایع ترین مشکلات رودهه و معمولا با دیگر مشکلات گوارشی مانند حساسیت به غذا، روده چکنده و نبود تعادل باکتریای خوب و بد همپوشانی پیدا می کنه. این مریضی هم درست مانند یبوست ( یکی از علائم IBS ) می تونه باعث نفخ و التهاب طولانی شه در نتیجه باعث زیاد شدن وزن می شه.

راه حل سندروم روده تحریک پذیر:

تشخیص سندروم روده تحریک پذیر واسه فرد گرفتار، درست مانند رسیدن به ریشه مشکله. دکتر می تونه به شما کمک کنه با پروبیوتیک باکتریای خوبی که نیاز دارین رو دریافت کنین و آنزیمای گوارشی بده تا به هضم کردن غذاها کمک کنه و اجازه نده دور و بر روده تون باقی بمونن تا باعث التهاب شن.

۶. مریضی کولیت اولسراتیو یا کرون

در حالی که کاهش اشتها و کاهش وزن زیادتر از اندازه، از علائم بیماریای کرون و کولیت اولسراتیوه ممکنه بدون این دست اون دست کردن بعد از اینکه فرد با استروئیدها تحت درمان قرار میگیره درست برعکس ماجرا اتفاق بیفته. استروئیدها باعث می شن هوستون به خوردن کربوهیدراتا افزیش پیدا کنه و هم اینکه بدن مایعات بیشتری در خود نگه داره و باعث ورم شه. استروئید خوراکی مانند پردنیزون می تونه باعث شه چربی بدن شروع به پخش دوباره خود کنه. پس به جای اینکه در شکم و باسن ذخیره شه ممکنه به صورت و گردن بره. حالا خوبیش اینه بعد از تموم شدن دوره مصرف استروئید کاهش وزن حاصل از اون کار زیاد سختی نیس.

راه حل مریضی کولیت اولسراتیو یا کرون:

اول از همه سلامت کلی بدنتون خیلی مهم تر از چند کیلو اضافه شدن به وزنه پس پیروی از دستورات پزشکتون الزامیه. اما بعضی پزشکان تجویزشان شامل استروئید نمی شه چون می دونن مشکلات جانبی ممکنه زیادتر از اندازه باشه. عکس العمل هر فرد به داروها فرق داره پس با دکتر خود مرتب در رابطه باشین تا ببینین چه راه حلی مناسب شما هستش.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

زیاد شدن وزن دکتر کرمانی کاهش وزن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *