مصاحبه خواندنی با بازیگر محبوب پاگنده،باد اسپنسر

bud spence3R

مصاحبه اختصاصی مووی مگ رو در ادامه بخونین :

بعضیا اون رو با مشتای آهنینش که بر سر دشمنان در فیلمهایی مانند « پاگنده » یا « من ترینیتی هستم » فرود می اومد به یاد میارن، بعضیا هم با چهره خشنش که کمتر نشانی از اعصاب و بردباری در اون مشاهده نمی شد! اما اسپنسر در زمان مصاحبه هیچکدام از این ویژگیا رو به همراه نداشت.

وقتی که از باد اسپنسر درخواست مصاحبه کردم، با برخوردی بسیار با مهربونی از این مصاحبه استقبال کرد و از اینکه در ایران هم اون رو خوب می شناسن به ذوق و شوق و خوشحالی اومد. اسپنسر قلب مهربانی داره و بی انتها خوش برخورده! ایشون پس از گذشت سالها بازم زندگی مردمی خودشو حفظ کرده و شاید به خاطر همین هم هست که تموم مردم ایتالیا و سراسر جهان به اون احترام خاص ای میذارن و همیشه از اون با عنوان یکی از بهترینای تاریخ سینما یاد می کنن.

قبل از انجام این مصاحبه، با پسرِ آقای اسپنسر به خاطر هماهنگی رابطه برقرار کردیم که ایشون هم به مانند پدرشون بسیار با احترام و مهربانی از ما استقبال کردن و به سرعت زمینه انجام این مصاحبه رو محیا کردن. جوزپه پدرسولی که خودش نویسنده و جفت و جور کننده تلویزیونی در ایتالیاست، کمک زیادی واسه به آخرسر رسوندن این مصاحبه انجام داد که جا داره اینجا از زحمات ایشون تشکر کنیم.

ما بیشتر تصویری که از باد اسپنسر تو ذهن داریم در مقام بازیگره. اما شاید خیلی از مردم اطلاع نداشته باشن که باد اسپنسر یه شناگر حرفه ای ، یه بازیکن حرفه ای واترپولو، یه وکیل ، یه خلبان و خیلی از حرفه های دیگه هم بوده. پس از گذشت سالها، اگه باد اسپنسر به گذشته اش برگرده بازم تمایل داره یه بازیگر شه یا راه دیگه ای رو پیش میگیره؟

من کارای زیادی در زندگی ام انجام داده ام و به گذشته ورزشی ام هم افتخار می کنم. من سالها عناوین قهرمانی شنا و واترپولو و هم اینکه یه مقام کشوری در رشته راگبی در دوران نوجوونی بدست آوردم. اما هیچوقت به من در ازای به دست آوردن این مقاما پولی پرداخت نشد به خاطر همین من فکر نمیکنم واژه ” حرفه ای ” که در مورد دوران ورزشی من استفاده کردی درست نباشه. وقتی که من در بازیای المپیک هلسینکی و ملبورن حضور داشتم، هیچ اسپانسر یا پشتیبانی کننده ای نبود.بخاطر این من فکر میکنم که اون ورزش، یه ورزش و رقابت واقعی بود و باید دوباره بگم که من به گذشته ورزشی ام افتخار می کنم. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین باید بگم که من در دانشگاه در رشته حقوق تحصیل کردم اما بطور رسمی هیچوقت یه وکیل نشدم.

71 CBT234

در مورد بازیگر شدنتون چیجوری ؟

وقتی که من یه بازیگر شدم تقریبا ۳۸ سال داشتم و هیچوقت فکر نمیکردم که روزی حرفه بازیگری کاری باشه که بخوام واسه باقی عمرم اون رو انجام دهم! من خیلی خوش شانس بودم که تونستم موفقیتای بین المللی به دست بیارم و من این موفقیت رو مدیون پروردگارم و هم اینکه همه طرفدارانم هستم که همیشه ازم پشتیبانی کردن و در جواب تو باید بگم که بله، اگه من به گذشته برگردم تموم کارایی که کردم رو دوباره بارها انجام میدم و از انجام دادنش پشیمون نمیشم.

باد اسپنسر در زندگی شخصی اش چالشای مختلفی رو گذرونده. اون یه شناگر حرفه ای ، یه بازیگر موفق، یه نویسنده موفق و دیگه موفقیتای جور واجور رو در زندگی اش تجربه کرده. اگه از آقای اسپنسر سوال کنم که کلید موفقیتش در تموم این سالها چی بوده ، چه میگه؟

من واقعا نمی تونم بگم کلید یا راز موفقیت چی هست. تموم این موفقیتا واسه من غیرمنتظره بود اما باید بگم که من همیشه به چالشای جور واجور علاقه مند بودم و هیچوقت وقتی که مانعی بر سر راهم قرار می گرفت متوقف نمی شدم. در ورزش، رقابت این هست که بر زمان پیروز شدین و آسون ترین راه این هست که ببینین به اندازه کافی واسه انجام اینکار خوب هستین یا خیر. شما قهرمانی رو بدست میارید اگه هیچکی از شما سریعتر یا بهتر نباشه اما این شرایط همیشه پایدار نیس و شدیدا محدود هست. دیری نمیگذره که یکی از راه می رسه و به مراتب قوی تر و سریعتر از شماس و جای شما رو میگیره.

اما در زندگی واقعی چیجوری میشه این معیارها رو اندازه گرفت ؟ شاید کلید موفقیت در زندگی این باشه که آدم باید فقط خودش باشه و قوانین انسانیت رو زیر پا نذاره و همیشه خوش رو و خوش اخلاق باشه. این موارد دست کم واسه من یکی جواب داد!

photos bud spencefgh

ترنس هیل دوست صمیمی شماس که به همراه شما در فیلمهای بسیاری همبازی بوده. فیلمهایی که شما به همراه ترنس هیل بازی کردین معروف به ” فیلمهای رفاقتی ” ( Buddies Movie ) بود که در گیشه ها به موفقیت زیادی رسیدن. نظر شما درباره این همکاری چیه؟

ترنس هیل همیشه دوست من بوده و با اینکه ما دیگه بیشتر وقتا همدیگه رو نمی بینیم اما همیشه هوای هم رو داریم! اون معمولا هر زمان که به منزل ما میاد همسرم اسپاگتی ال پومودرو ( یه نوع پاستای ایتالیایی ) درست می کنه چون اون عاشق این غذا و دستپخت همسرمه. من هنوزم فیلمهایم رو با احترام نگاه می کنم. مخصوصا یکی رو که با ترنس هیل درست کردم که واقعا از دیدنش حال می کنم. منظورم فیلمی هست که در کلمبیا با هواپیما ساختیم به نام «Piu’ forte ragazzi! ». بعد از ساختن این فیلم بود که من یه خلبان حرفه ای هواپیما و بالگرد شدم.

نظر شما درباره راهی که امروز سینما در حال گذروندن اون هست چیه؟ در واقع سینما نسبت به سالهایی که شما در اون ستاره حساب می شدید تغییرات زیادی کرده. شما فیلمهایی که با سبک و راه و روش امروز ساخته می شن رو پسند می کردین ؟

من تازگیا دیگه خیلی به سینما نمیرم و بدیش اینه بیشتر فیلمهایی که در سینما به نمایش در میان فیلمهای پرخرج هالیوودی هستن که همه شون مشابه یکدیگرند. من شخصا فیلمهای تاریخی رو دوست دارم؛ اونایی که باعث شن من یه فرهنگ یا چیز جدیدی یاد بگیرم و به ذهن بسپارم.

365814t

خیلی از طرفداران شما در ایران بیشتر شما رو با فیلمهای به اصطلاح ژانر ” وسترن اسپاگتی ” مثل « اونا منو ترینیتی صدا می کنن » یا « من ترینیتی هستم » به یاد میارن که یکی از اولین فیلمهایی بود که در این ژانر به شکل کمدی ساخته بود. این فیلمها در گیشه ها موفق بودن اما در اون زمان منتقدان خیلی روی خوشی به اونا نشون ندادند. بعد از گذشت سالها، نظر شما در مورد ساخته شدن وسترنای اسپاگتی به شکل کمدی چی هست؟

دو فیلم « ترینیتی … » که من با ترنس هیل همبازی بودم در زمان اکران تبدیل به یکی از پرفروش ترین فیلمهای دنیا شد. من فکر میکنم این فیلمها رو باید بیشتر ” وسترن کمیک ” نامید تا ” وسترن اسپاگتی ” . این ژانری بود که بوسیله کارگردان اِنزو باربونیکلاچر به کمیک ترنس و من بوجود اومد. من درک میکنم که منتقدها خیلی با این فیلمها رابطه برقرار نکردن و ترجیح می دادن به ستایش از فیلمهای جدی این ژانر بپردازند و من هم به نظرشون احترام می ذارم. اما حالا پس از گذشت سالها از اون دوران، بعضی از این منتقدها در مورد فیلمهای ما تجدید نظر کردن و تلاش می کنن توضیح بدن که به چه دلیل هنوزم پس از گذشت سالها تماشای فیلمهای ما محبوب هست و حتی سینماروهای جوون هم از اون استقبال می کنن.

جناب اسپنسر، خیلی از ایرانیان دوست دارن تا نظر شما رو درباره دوست صمیمی و قدیمی شما ، ترنس هیل ، بدونن. ترنس هیل در وقتی که با اون در ۱۷ فیلم همبازی بودین دوست بهتری بود یا در زندگی واقعی؟

من در ۱۷ فیلم با ترنس همبازی بودم و هیچوقت کوچیکترین مشکلی هنگام همکاری با اون در فیلمها نداشتم ترنس به معنی واقعی یه آدم فوق العاده چه موقع کار و چه در زندگی شخصی اشه و من بسیار خوش شانس بودم سرنوشت ما رو در سال ۱۹۶۷ در کنار همدیگه قرار داد. اون ۱۰ سال ازم کوچکتره و وقتی که ما با همدیگه ملاقات کردیم، اون به دلیل سابقه ورزشی من احترام زیادی به من می گذاشت. در اون زمان اون تجربه خیلی بیشتری ازم در بازیگری داشت و من اصلا انتظار اینکه یه بازیگر شوم رو نداشتم و البته ما هیچوقت هم به هم حسودی نکردیم! هیچکدام از ما وقتی که ستاره شدیم رفتار متفاوتی رو پیش نگرفتیم. ما همیشه زندگی معمولی داشتیم و هیچوقت اجازه ندادیم که معروفیت روی زندگی شخصی ما تاثیر بزاره و از ما آدمهای متفاوتی بسازه.

bud spencer 23

آقای اسپنسر، من خیلی هیجان زده شدم وقتی که فهمیدم قراره بعد از مدتها در فیلمی با عنوان « کئوما آزاد شده » در کنار جون ساکسون و فرانکو نرو اجرای نقش کنین. می تونین به ما کمی درباره این فیلم بگید ؟

بله، کارگردان اِنزو کاستلاری ازم درخواست کرد تا در این فیلم که پروژه جدید خودشه بازی کنم و من هم خوشحال هستم تا با بتونم با نرو فرانکو بازی کنم اما خیلی در مورد بازی در این فیلم مطئمن نیستم چراکه من زیادی واسه اینکه روی اسب سوار شوم و دوئل کنم پیر شده ام!

بیایید کمی به سمت ایران بریم! تاحالا به کشور ایران سفری داشتین ؟

خیر من هیچوقت به ایران سفری نداشته ام.

yyyxres234455

در مورد سینمای ایران و سینماگران ایران اطلاعاتی دارین؟

بدیش اینه فیلمهای خیلی از ایران در ایتالیا اکران نمی شن مگه اینکه در جشنواره های سینمایی به نمایش درآیند.من می دونم که موجی جدیدی از فیلمسازان در ایران ظهور کردن و امیدوارم که شانس این رو داشته باشم که بتونم با اونا بیشتر آشنا شوم.

می دونستین که در نسخه دوبله خیلی از آثار شما در زبون فارسی، دوبلور مشهور ایرونی به نام مرحوم « ایرج دوستدار » به جای شما صحبت می کرده که بسیار هم باعث محبوبیت شما در ایران شده؟

من باید تشکر کنم از دوبلورهای فوق العاده ای که بسیار به موفقیت بین المللی من در سرتاسر جهان کمک کردن. من شخصا ایرج دوستدار رو نمی شناسم اما از این فرصت استفاده می کنم و احترام و تشکر خودمو تقدیمش می کنم و تشکر میکنم که ایشون رو معرفی کردی.

Bud Spe434

بسیار ممنون هستم از شما جناب باد اسپنسر که زمانتان رو واسه مصاحبه با مووی مگ اختصاص دادین.این مصاحبه رو طرفداران ایرونی تون مطالعه می کنن، صحبتی هست که دوست داشته باشین با طرفدارانتان در ایران داشته باشین؟

من می خوام دوباره از طرفداران ایرونی ام تشکر کنم. موفقیت من مدیون حمایتای شماس و رضایت شما به من کمک می کنه تا احساس کنم جوون هستم و بخوام کارای بیشتر و بیشتری انجام دهم. این روزا من کمتر در فیلمی بازی می کنم و بیشتر وقتم رو اختصاص داده ام به نوشتن کتاب درباره تجربیاتم در زندگی شخصی. در هفته های بعد، من خاطرات زندگی ام رو با نام « داستان باد اسپنسر » بزودی روی اینترنت منتشر می کنم. کتاب بعدی من هم درباره طرفدارانم در سرتاسر دنیاست. تشکر میکنم از همتون عزیزانم واسه اینکه این فرصت رو در اختیار من قرار دادین تا بتونم با شما صحبت کنم.

bud spence2344

ما هم از اینکه وقت ارزشمندتون رو در اختیار مجله مووی مگ قرار دادین تا بتونیم مصاحبه ای با شما داشته باشیم ممنون هستیم.

موفق باشین.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *