مصرف روزانه شکلات مفید است یا مضر؟

فواید شکلات تلخ اونقدر بازگو شده که شاید احتیاجی به تکرار دوباره اون نباشه اما سوال مهمی که واسه عاشقان شکلات پیش اومده اینه که مصرف هر روزه شکلات مضره؟

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ تخمین زده شده که مردم کشور آمریکا در سال ۲۰۱۵ هیجده بیلیون یورو واسه خرید و مصرف شکلات هزینه کرده ان. هرچند این مقدار غیر قابل تصوره، کشور سوئیس رکورددار مصرف شکلات در سال ۲۰۱۵ بوده. به صورت میانگین هر شخص در سوئیس در طول سال ۹ کیلوگرم شکلات مصرف کرده. این مقدار مصرف شکلات خوبه؟

منبع شکلات دانه های کاکائوه که به طور طبیعی غنی از آنتی اکسیدان، پولی فنول (یه جور الکل) و مقداری مواد معدنیه. شکلات تلخ مقدار بیشتری پولی فنول داره که سالم ترین نوع شکلات محسوب می شه. شکلات شیر و شکلات سفید از شکر، لبنیات غنی و خالی از آنتی اکسیدان هستن. بعضی از تحقیقات ادعا می کنن مصرف روزانه شکلات می تونه به درد بخور باشه اما مقدار و نوع شکلات باید مورد توجه قرار بگیره.

گشاد کردن رگ های خونی

ترکیب گیاهی فلاونوئید (flavonoid) که در شکلات تلخ یافت می شه، مشخص شده که به عنوان گشاد کننده عروق عمل می کنه. این مورد واسه سلامتی قلب بسیار اهمیت داره چون وقتی که رگ ها باریک شده و انعطاف پذیری خود رو از دست بدن، نمی تونن دوبارهً گشاد شن پس خطر دچار شدن به مریضی قلبی افزایش می یابد. هم اینکه سرخرگ ها بوسیله پلاک سخت شده و نسبت به قبل انقباض و باز شدن ندارن.

فلاونوئید موجود در شکلات تلخ دقیقاً به عنوان گشاد کننده طبیعی رگ حتی چند ساعت پس از مصرف عمل می کنه. در سال ۲۰۰۷ تحقیقی مبنی بر اثر دو نوع شکلات تلخ و معمولی در اندازه گشاد شدن قطر رگ های کرونری انجام شد. یافته ها نشون داد شکلات تلخ موجب افزایش معنی دار قطر رگ ها شد درحالی که شکلات معمولی هیچ تغییری در قطر رگ ها به وجود نیاورد.

شکلات ممکنه به پایین اومدن فشار خون کمک کنه

فلاونوئید می تونه به پایین اومدن فشار خون کمک کنه. یه مقاله مروری در سال ۲۰۱۲ رابطه فلاونوئید موجود در شکلات با فشار خون رو بررسی کرد. محققان نتیجه گرفتن شکلات های غنی از فلاونوئید اثر معنی دار بر کاهش فشار خون در کوتاه مدت می گذارن. اما در کل تحقیقات بیشتری واسه اثبات اثر مصرف روزانه شکلات بر فشار خون نیاز می باشن.

اثرات نور خورشید که می تونه باعث ایجاد چین و چروک و پیری در پوست شه با مصرف شکلات تلخ کاهش می یابد، دلیل اون فلاوانول موجود در شکلات تلخه، فلاوانول آنتی اکسیدانیه که حتی باعث بهتر شدن مشکلات مغزی هم می شه

ضد التهاب

یه تحقیق در سال ۲۰۰۸ اثبات کرد مصرف یه چهارم اونس شکلات تلخ در روز موجب کاهش نشونه های التهاب در خون می شه. خیلی از مریضی ها مانند مریضی های قلبی عروقی بوسیله التهاب پیشرفت پیدا می کنن. پس مصرف مواد غذایی که ضد التهاب هستن می تونن در این مورد به درد بخور واقع شن.

شکلات تلخ با مقدار زیاد فلاونوئید می تونه منبغ غنی از آنتی اکسیدان باشه. فلاونوئید موجود در شکلات تلخ از تبدیل کلسترول LDL به نوع اکسیداز اون جلوگیری می کنه. کلسترول LDL اکسیداز موجب آسیب به رگ های خونی می شه.

مصرف روزانه شکلات می تونه باعث حفظ وزن پایین شه؟

براساس یافته های یه تحقیق، محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که روزانه شکلات بیشتری مصرف می کنن BMI پایین تری نسبت به آدمایی که شکلات کم یا هیچ مصرف می کنن. محققان پیشنهاد می کنن یافته های این تحقیق با یاقته های تحقیقات قبلی منطبق بوده که مصرف شکلات بر سلامت قلب، حاسیت انسولین خوبه.

چیجوری شکلات موجب پایین موندن BMI می شه؟

محققان به طور کاملً مطمئن نیستن اما با انجام تحقیقات روی موش ها به این نتیجه رسیده ان ترکیباتی در شکلات هست که باعث بالا بردن مقدار میتوکندری می شه. میتوکندری واسه روند چربی سوزی لازمه.

نوع و مقدار مصرف روزانه شکلات

خیلی از تحقیقات نشون داده ان مصرف ۱.۵ تا ۳ اونس شکلات در هر وعده کافی بوده و تاثیر خوبی بر بدن داره. شکلات تلخ به دلیل داشتن مقدار قابل توجه آنتی اکسیدان واسه سلامتی خیلی خوبه. شکلات شیر مقدار هیچ یا خیلی کمی آنتی اکسیدان و مقدار بالای شکر داره. شکلات سفید هیچ گونه ارزش سلامتی نداره.

اگه واسه لذت شکلات مصرف می کنین بهتره بیشترً از نوع تلخ اون بخورین. از شکلات تلخ به عنوان یه جانشین سالم واسه بقیه شیرینی ها استفاده کنین.

نتیجه گیری

دیده شده آنتی اکسیدان یا فلاونوئید موجود در شکلات تلخ فوائد سلامتی واسه قلب داره. می تونه به کاهش فشار خون، افزایش اتساع عروق و جلوگیری از تبدیل کلسترول LDL به نوع اکسیداز کمک کنه. علارغم وجود کالری و چربی اشباع بالا، مصرف متناوب شکلات تلخ به پایین موندن BMI کمک می کنه. نتیجه این مقاله مصرف روزانه شکلات تلخ تا وقتی که به اندازه دوز پیشنهاد شده و نوع تلخ اون باشه رو تضمین می کنه.

خواص شکلات تلخ واسه مغز

فواید شکلات تلخ در لاغری

شکلات علم ورزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *