مصرف شیشه ، راه بی بازگشت

مصرف «شیشه» گوی سبقت رو از تموم مواد ربوده س، ماده محرکی که ایجاد بدبینی و جنون مهمترین آسیب اون هستش، شبکه تولید و پخش شیشه همه جای کشور گسترده س و آروم و بی صدا هویت جوانانمان رو می شکنه.

به گزارش فارس، ماده محرک شیشه، که با نا مای جور واجور و رایجی مثل چون یخ، کریستال، و مت در کشور عادی و مصرف تفریحی و دائمی اون به خصوص در بین جوانان کشور شدیدا رو به زیاد شدنه از جمله موادیه که نگرانیای مردم، والدین و مسئولان امر مقابله با مواد مخدر رو به خود اختصاص داده و انگار گوی سبقت رو از بقیه مواد مخدر و محرک در بین جوانان ربوده س.

این ماده که به بهونهای جور واجور مانند لاغرشدن، افزایش تمرکز، خلاص شدن از استرس و افسردگی، ایجاد حالت شادی و نشاط و افزایش قوای جنسی مصرف می شه در لابراتوارها و آشپزخانه های خونگی و زیرزمینی تولید می شه و متأسفانه خیلی راحت در اختیار جوانان قرار میگیره.

معتادان و مبلغان این ماده داغون کننده واسه تبلیغ این محرک خطرناک به جوانان می گن که با مصرف اون حالتشان شدید شدن می شه یعنی اگه فرد خوشحال باشه، بعد از مصرف شیشه خوشحال تر می شه و اگه ناراحت باشه بعد از مصرف شیشه ناراحتیش شدید شدن می شه چون شیشه این خاصیت رو داره که به احساس فرد شدت می بخشه.

نکته غلط دیگه که در بین جوانان و بیشتر زنان تبلیغ می شه که شیشه اعتیاد آور نیس و به خاطر همین میشه از اون واسه بدنسازی استفاده کرد چون فرد بعد از مصرف شیشه، فعالیت بدنیش زیاد شده این فعالیت بدنی شدید و خستگی ناپذیر باعث لاغری و تناسب اندام ایشون می شه که این باور شدیداً اشتباهه.

واسه بررسی بیشتر این ماده خطرناک که بین کادر اورژانسای روانپزشکی باب شده اگه جوونی با علائم یهویی مشکل تفکر به اورژانس مراجعه کرد اولین تشخیص درباره ایشون، مصرف شیشه س به سراغ کارشناسان امر رفتیم.

*داغون کننده ترین ماده روانگردان حال حاضر کشور شیشه س

سید سعید بالاترین جایگاه، مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میگه: از داغون کننده ترین مواد مورد مصرف مخصوصا در جوانان شیشه س و ثابت شده بیشترین اندازه تخریب رو در مغز بوجود میاره. متأسفانه اوایل مصرف به دلیل اینکه موجب افزایش دقت، تمرکز، انرژی می شه و احساس باحالی به فرد دست میده موجب مصرف تکراری می شه اما ادامه مصرف اون موجب مشکل تفکر، ایجاد بدبینی، افسردگی، خشونت و کنجکاوی بیشتر از اندازه و در آخر مشکل قضاوت می شه.

بالاترین جایگاه با بیان اینکه مصرف تفریحی این ماده در کشور بالاست تصریح می کنه: مصرف دائمی شیشه در کشور هم رو به بالاست و اشکال اون اینه که چون وابستگی روانی اون کم کم ایجاد می شه فرد احساس نمی کنه که وابسته می شه. الان داغون کننده ترین ماده مورد مصرف در مردان شیشه س و اعتیاد اون بسیار شدیده. اما معنی اون این نیس که خلاص شدن از اون غیر ممکنه.

ایشون یادآور می شه: معمولاً موقعی مصرف کنندگان شیشه به اورژانسا مراجعه می کنن که مشکل تفکر مانند سوء ظن، بدبینی و خشونت به خصوص در مردان ایجاد شده و ممکنه فرد به دلیل اینکه احساس خطر از ناحیه بقیه می کنه اسلحه سرد و چاقو با خود حمل کنه.

بالاترین جایگاه میگه: در مورد زنان این مشکل بیشتر به صورت مشکل در تفکر و بدبینی اتفاق می افته. عادی شده که در اورژانسای روانپزشکی اگه جوونی با علائم یهویی مشکل تفکر مراجعه کرد اولین تشخیص اون مصرف شیشه س.

*مصرف یه بار «شیشه» اعتیادی مانند هروئین بوجود میاره

محمد اسماعیل علیپور، رئیس مرکز پیشگیری و درمان اعتیاد تهران میگه: مصرف یه بار «شیشه» اعتیادی مانند اعتیاد به هروئین بوجود میاره و حتی امتحان یه بار این ماده هم مشکلات عصبی -روانی شدید به دنبال داره.

ایشون با بیان اینکه این تصور غلطه اضافه می کنه: در بین مصرف کنندگان دیده می شه که وابستگی روانی اونا به شیشه اون قدر شدیده که میشه اونو با وابستگی به هروئین مقایسه کرد. مصرف یه بار شیشه می تونه اعتیادی مانند اعتیاد به هروئین بسازه.

علیپور اضافه می کنه: جوانان بدونن حتی یه بار امتحان کردن این ماده شوم اونا رو با خطر بزرگی مواجه می کنه و مشکلات عصبی و روانی داره و کارکرد فرد رو دچار مشکل می کنه. خیلی از آدمایی که شیشه مصرف می کنن دچار افکار با بدبینی نسبت به شغل، خونواده و اجتماع می شن که کارکرد اونا رو دچار مشکل می کنه و خطراتی واسه خونواده اونا و ثبات خانوادگی شون داره.

این متخصص روانپزشکی میگه: گزارشایی از جمله اینکه افراد معتاد به شیشه به فرزندان و همسر خود حمله کردن و به دلیل افکار با بدبینی از شغل خود اخراج شدن هست. در مواردی هم این آدما به دلیل هذیون و خیالی که در اونا ایجاد می شه درمان سختی رو باید پشت سر بذارن و در بعضی موارد به مدت طولانی باید در بیمارستانای روانپزشکی بستری شن.

ایشون با بیان اینکه هنوز درمان دارویی واسه شیشه وجود نداره ادامه میده: ما می تونیم حتی اعتیاد به هروئین، کراک و تریاک رو با داروهای نگهدارنده تا حدی کنترل کنیم اما واسه این ماده شوم در دنیا درمانی وجود نداره و فرد گرفتار شرایط پیچیده ای داره که خیلی از پزشکان به دلیل سخت بودن درمان زیر بار اون نمی رن.

*مصرف «شیشه» مشکلات شدید قلبی، جنسی و پوستی داره

علی فرهودیان، عضو مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد مخدر دانشگاه علوم بهزیستی هم میگه: مشکلات کلیوی، قلبی و جنسی از نتیجه های مصرف «شیشه» است چون این ماده خطرناک عروق تموم بدن رو درگیر می کنه. در بیشتر افراد میل جنسی رو افزایش نمی ده بلکه یه مهارگسیختگی جنسی بوجود میاره که فرد اگه در گذشته در مورد ارتباطات خاص جنسی و پرخطر مراقبت هایی انجام می داد دیگه کنترل خود رو از دست میده.

ایشون اضافه می کنه: بیشتر تحقیقات نشون میده شیشه میل جنسی رو کم می کنه اما اضطراب فرد رو در ارتباطات پرخطر و مریضی زای جنسی کم می کنه پس فرد فکر می کنه میل جنسی اش زیاد شده و دست به رفتارای جنسی بیشتر و پر خطر می زنه.

*مصرف شیشه میل جنسی رو افزایش نمی ده

آذرخش مکری، معاون مرکز ملی تحقیقات اعتیاد خاطرنشان می کنه: بر خلاف باور عمومی مصرف شیشه نه فقط میل جنسی رو افزایش نمی ده بلکه سردمزاجی و ناتوانی میل جنسی رو به دنبال داره. چیزی که پس از مصرف زیاد شیشه اتفاق میفته اعتیاد جنسیه نه افزایش میل جنسی طوری که ادما از نظر جنسی معتاد می شن و رفتارای مهارگسیخته جنسی انجام میدن.

ایشون اضافه می کنه: وقتی کنترل از روی میل جنسی ورداشته می شه در این حالت فرد فکر می کنه میل جنسی اش زیاد شده در حالی که معتاد شده و در عین حال چون مرتب مجبوره مثل یه معتاد به رفتارای جنسی فکر کنه تا خیالش راحت شه به خیال خودش میل جنسی اش زیاد شده.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه میده: مصرف شیشه به خاطر افزایش میل جنسی تموم مشکلات اعتیاد رو واسه فرد به دنبال داره ضمن اینکه پس از یه مدت رفتار جنسی اش از حالت معمولی درمی آید و ناتوانی، سردمزاجی، زودارضایی و نبود تمایل جنسی رو به بار میاره.

*معتادان به شیشه واسه درمان راه بسیار سختی در پیش دارن

علیرضا سلیمی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی میگه: قاچاقچیان مواد مخدر در ساخت ماده روانگردان شیشه از چند ماده جور واجور استفاده می کنن به خاطر همین معتادان به این ماده واسه درمان، راه بسیار سختی در پیش دارن. ماده روانگردان شیشه از نظر اندازه مسمومیت و خطر در رأس تموم مواد مخدر و روانگردانا قرار داره و متأسفانه این باور غلط که شیشه اعتیادآور نیس، موجب افزایش مصرف اون در مردم شده.

ایشون اضافه می کنه: ماده روانگردان شیشه به شکل خرده شیشه و بیشتر مثل بلورای یخ زده و وابستگی روحی و روانی به این ماده از مهمترین مشکلات مصرف اون هستش.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ماده روانگردان شیشه بیشتر در لابراتورهای خونگی جفت و جور می شه، ادامه میده: در کشورهایی مثل پاکستان، ایران و کشورای اروپایی، روش درست کردن شیشه فرق داره اما آمفتامینا و داروهای جور واجور اعصاب از مهمترین موادی هستن که در ساخت این ماده اعتیادآور به کار می رن. بالا رفتن ضربان قلب، افزایش فشار خون و تغییر خلق وخو رو از علائم مسمومیت با شیشه س.

جمع آوری :

به نقل از : خبرگزاری فارس

در مورد شیشه شیشه ضررای شیشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *