مصرف فست فودها و روغن حیوانی را کاهش دهید

به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، دکتر اصغر خوشنود سرطان روده بزرگ رو از شایعترین سرطانها در کشورای غربی دونست و گفت: آمار دقیقی از نظر اندازه گسترش این مریضی در کشور وجود نداره.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد ژنتیک و رژیم غذایی ناجور رو از دلیلای ایجاد کننده و مستعد کننده این مریضی بیان کرد و اضافه کرد: با در نظر گرفتن افزایش رژیم غذایی پرچرب در مردم احتمال این که این مریضی جزء شایعترین سرطانها در کشور تبدیل شه هست.

دکتر خوشنود ادامه داد: این نوع از  سرطان برعکس تموم سرطانها بین مرحله اول تا مرحله چهارم از دید طول عمر افراد اختلاف زیادی هست یعنی اگر این مریضی در مراحل اولیه کشف و زود تشخیص داده شه ضایعه ورداشته می شه و طول عمر فرد تقریبا مثل افراد عادیه.

این فوق تخصص گوارش در ادامه با اشاره به علائم و نشونه های این مریضی، دفع خون از مقعد رو از مهمترین علامت سرطان روده بزرگ بیان کرد و گفت: افراد بالای ۴۵ تا ۵۰ سال حتی در مبتلایان به هموروئید یا بواسیر و شقاق باید از نظر روده بررسی شن هم اینکه پیشنهاد می شه افراد هرگونه علامت یا بروز هموروئید رو جدی گرفته و به دکتر مراجعه کنن.

ایشون پیشنهاد کرد: افراد عادی و بدون علامت در سنین بالاتر از ۵۰ سال هر ۱۰ سال یه مرتبه باید از نظر روده بررسی شن هم اینکه افراد دارای سابقه خانوادگی کولون از سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی واسه بررسی روده به دکتر مراجعه و چکاپ شن.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد رعایت رژیم غذایی شامل فیبر مثل میوه و سبزی، کاهش چربیای حیوونی و کاهش مصرف غذهای آماده و فست فود رو از مهمترین روش های پیشگیری از بروز سرطان روزده بزرگ شمرد و متذکرشد: در بعضی موارد مصرف بعضی داروها از جمله آسپرین از بروز سرطان کولون هم پیشگیری می کنه./ح

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *