مصوبه تعیین قیمت خودرو ابلاغ شد

دبیر انجمن خودروسازان ایران از ابلاغ مصوبه جدید تعیین قیمت خودرو از طرف کارگروه کنترل بازار خبر داد.

car-pricesاحمد نعمت بخش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اعلام کرد: با تصویب وزرای عضو کارگروه کنترل بازار، خودروسازان مجازند با هماهنگی سازمان پشتیبانی نسبت به فروش اجناس سواری و وانت به قیمت تجاری (حدفاصل قیمت بازار آزاد و قیمت محاسباتی سازمان پشتیبانی براساس اندازه ارز مبادلاتی) دست به کار شن.

ایشون با بیان اینکه در این مصوبه قید شده که خودروسازان موظفند ۹۵ درصد وجوه حاصل از مابه التفاوت قیمت محاسباتی و تجاری خودروها رو در هر دوره سه ماهه به حساب خزانه داری واریز کنن، گفت: با اجرایی شدن این مصوبه تماشاگر از بین رفتن رانت فعلی در بازار خودرو و به تعادل رسیدن قیمتا هستیم.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: مثلا اگه قیمت محاسباتی مگان با ارز مبادلاتی ۷۰ میلیون تومن تعیین شد و قیمت بازار این خودرو ۷۶ میلیون تومن بود، خودروساز می تونه براساس این مصوبه و با هماهنگی سازمان پشتیبانی نسبت به عرضه این محصول به قیمت ۷۲ میلیون تومن که قیمت بین اندازه محاسباتی و بازار اون هستش اقدام کنه.

ایشون اضافه کرد: وزیران عضو کارگروه کنترل بازار در این مصوبه از خودروسازان خواسته ان تا نسبت به افزایش تولید و عرضه اجناس در حدی که بازار خودروهای داخلی به تعادل برسه دست به کار شن.

نعمت بخش با بیان اینکه کاهش کم کم قیمت تجاری خودروهایی که قیمت بازار اونا بالاتر از قیمت محاسباتیه از دیگر شروط این مصوبه س، گفت: قیمت تجاری این اجناس ظرف شش ماه باید به قیمت محاسباتی اونا نزدیک شه. هم اینکه راه اندازی سامانه معاملات رهگیری خودرو از راه سازمان پشتیبانی و ارائه آمار و اطلاعات تولید از طرف خودروسازان و تسویه حساب پایانی در آخر هر سال مالی از دیگر موارد قید شده در این مصوبه س.

دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره اثرات ابلاغ این مصوبه بر اندازه خودروها در بازار اعلام کرد: شرکتای خودروساز تا الان به دلیل ضرر و زیان بالا تنها نسبت به تحویل خودروهای پیش فروش شده اقدام می کردن اما پس از این با افزایش عرضه اجناس و فروش تحویل فوری واسه خودروهایی که تعهدات معوق ندارن، تماشاگر متعادل شدن قیمتای غیر واقعی بازار خودرو هستیم.

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *