مضرات استفاده از لامپ های کم مصرف ..

اثرات بد لامپای کم مصرف بر آدم

محققان کشور با تحقیقاتی اثرات بد لامپهای کم مصرف بر مغز جنین، کاهش حافظه، پوست و چشم رو به اثبات رساندند و ضمن اخطار نسبت به چگونگی به کار گیری این لامپها خواهان ایجاد پروتکلی واسه معدوم سازی یا استفاده درست از اون شدن.

لامپهای فلورسنت فشرده (CFL) که در ایران به نام “کم مصرف” عرضه می شه در اوایل دهه ۱۹۸۰ به بازار اومد و همزمان با ورود این نوع لامپها هشدارهایی در مورد اثرات بد این نوع لامپها گزارش شد. در همین زمینه پروژه های تحقیقاتی در شرکتهای علم بنیان اجرا شد که بعضی از ادعاها در مورد اثرات زیان بار لامپهای فلوروسنتی به اثبات رسید.

محمود عابدی خوشحال و راضی مدیر گروه تحقیقاتی فناوری سبز (Green Tech) ، لامپهای کم مصرف رو لامپهای فلوروسنتی یا مهتابی معرفی کرد و گفت: لامپهای کم مصرف مثل لامپهای فلوروسنتی لوله ای هستن که واسه تولید نور سفید به اندازه ۵ میلیگرم “جیوه” (quicksilver) استفاده می شه. لامپهای مهتابی بر خلاف لامپهای رشته ای که ۵ درصد انرژی رو به نور تبدیل می کنه می تونن ۹۵ درصد انرژی رو به نور تبدیل کنن.

ایشون با تاکید بر اینکه “جیوه” ماده سمیه گفت: منتشر کردن این ماده در محیط، اثرات نامطلوبی روی مغز جنین، عقیم شدن، سردرد و کاهش حافظه داره. از این رو الان در دنیا به کار گیری این ماده در تولید “ترموستات” و “دماسنج” ها ممنوع اعلام شده.

این محقق با تاکید بر اینکه مشکل اصلی این ماده سمی وقتیه که لامپهای کم مصرف شکسته می شه و جیوه اون در محیط منتشر می شه گفت: تنکستن موجود در لامپهای رشته ای به مرور مستهلک و جباب شیشه ای اون به پودر “سیلیس” تبدیل می شه ولی وقتی که لامپهای فلوروسنتی فشرده شکسته می شه پودر جیوه روی وسایل و اشیای موجود در محیط می شینه که در این صورت لازمه ضمن به کار گیری دستکش و دستمالهای تنظیف، سیستمهای تهویه، سرمایشی و جاروبرقی خاموش شه تا از منتشر کردن اون در محیط زیست جلوگیری شه. علاوه بر این، لامپهای کم مصرف باید در مراکز بازیافت خاص ای جمع آوری شه تا با زباله های عادی معدوم نشن.

عابدی با اشاره به اجرای پروژه تحقیقاتی در این مورد به مضرات لامپهای مهتابی پرداخت و اعلام کرد: لامپهای کم مصرف از تغییر فرکانس (شدت و ضعف نور) بهره مند هستن که این موجب آسیب رسوندن به چشم و ایجاد بیماریهایی چون آب مروارید می شه.

مدیر عامل شرکت علم بنیان شرکت ایده سازان تدبیر یونیزاسیون (از دست دادن یا گرفتن الکترون از راه یون) رو از دیگر مشکلات این لامپها نام برد و به مهر گفت: یونیزاسیون نورهای لامپهای فلوروسنتی در دراز مدت اثرات تخریبی روی بافتای پوست بوجود میاره از این رو براساس پروتکلهای جهانی به کار گیری این لامپها در سولهای جوجه کشی، مرغداریا، گاوداریها و صنایع تبدیل چون پوست و چرم که زمینه های فساد اونا رو جفت و جور می کنه جلوگیری می شه.

ایشون لامپهای کم مصرف رو “بمبهای شیمیایی” معرفی کرد و اعلام کرد: خطرات زیست محیطی لامپهای فلورسنتی به گونه ایه که لامپ فلورسانتی روی خاک شکسته شه تا چند سال هیچ گیاه و درختی در اون منطقه قادر به رشد نیس.

جمع آوری : آلامتو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *