مضرات سیگار کشیدن

ترک سیگار دلیل خاصی نیاز نداره اما اگه واقعاً واسه مسئله ای با این وضوح نیاز به دلیل دارین با این مقاله همراه شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از مردمون؛ اگه سیگار می کشید، شایدً هزاران بار دوستان و خونواده از شما خواسته ان که اون رو ترک کنین.

شایدً می دونین که سیگار موجب مریضی های قلبی، سکته، سرطان، نفخ، برونشیت طولانی و بقیه مشکلات جدی واسه سلامتی تون می شه. شایدً این رو هم می دونین که سیگار دلیل شماره یه مرگ های قابل پیشگیری در سراسر دنیاس.

ولی دونستن درمورد مشکلات طولانی مدت کشیدن سیگار ممکنه واسه ترک کردن اون متقاعدتان نکنه، مخصوصاً اگه جوون باشین.

ترسیدن به خاطر مریضی هایی که ممکنه ده ها سال دیگه دچارش شید سخته و ترک کردن سیگار هم واقعاً کار سختیه. بین ۸۰-۷۵ درصد از سیگاری ها می می گن که دوست دارن ترک کنن. ولی بین ۵ تا ۱۰ مرتبه تلاش ممکنه طول بکشه تا فرد به طور موفقی اون رو ترک کنه.

واسه بعضی سیگاری ها، چیزای خیلی کوچیکی ممکنه تحریک به ترک سیگار کنه. چیزایی مثل بویی که روی لباس هاتون بر جا می گذارد، عکس العمل مردم وقتی می فهمن سیگاری هستین، لکه هایی که روی دندون ها ایجاد می کنه و …

در زیر به ۱۰ دلیلی اشاره می کنین که بالاتر از خطرات سلامتی می تونه انگیزه ای واسه ترک سیگار باشه.

  1. بوی سیگار

کمتر کسی پیدا می شه که با بوی سیگار مشکلی نداشته باشه.

سیگاری ها معمولاً خودشون از بوی بد سیگار روی لباس ها و موهاشون آگاهند و بوی نفسشون یکی از مهمترین حساسیت های افراد سیگاریه.

در کمپین های رسانه ای زیادی بوسیدن یه فرد سیگاری با لیس زدن یه زیرسیگاری مقایسه شده.

  1. حس بویایی و چشایی

اینکه بوی زیرسیگاری بگیرین تنها تاثیر سیگار روی بینی شما نیس. حس بویایی سیگاری ها کم کم ضعیف تر می شه.

هم اینکه سیگاری ها نمی تونن طعم خیلی از غذاها رو مثل قبل از شروع به سیگار کشیدن بچشند ولی این ضعیف شدن حس بویاییه که باعث می شه حس چشایی اونا هم دچار مشکل شه. نفس کشیدن در دود غلیظ سیگار واسه حواس بدن سمیه.

بعضی از افراد سیگاری متوجه می شن که غذاها دیگه طعم قبل رو براشون نداره ولی این روند خیلی کم کم صورت می گیرد و تشخیص اون سخته. ترک کردن سیگار حواس بویایی و چشایی اونا رو دوباره به حالت قبل برخواهد گردونه.

سیگاری های بسیاری بعد از ترک سیگار گزارش می کنن که غذا خوردن براشون به تجربه ای متفاوت تبدیل شده. لذت غذا خوردن با ترک سیگار دوبرابر می شه. و این اتفاق طی چند روز بعد از ترک اون می افتد و تا سه تا شش ماه پس از اون ادامه می یابد.

  1. پیری زودرس

یکی از عوامل مهم و اصلی پیری زودرس صورت کشیدن سیگاره. تغییرات پوستی مثل چرمی شدن پوست و ایجاد چروک های عمیق در افراد سیگاری زودتر اتفاق می افتد.

براساس آکادمی پوست امریکا، سیگار کشیدن موجب تغییرات بیوشیمیایی در بدن می شه که روند پیری رو تسریع می کنه. مثلا، سیگار با ایجاد انسداد در رگ های خونی، بافت زنده پوست رو از اکسیژن خالی می کنه. در نتیجه این، خون خیلی راحت به اعضای شما ازجمله پوست نمی رسد.

مشکل دیگه ایجاد لک هایی روی پوست دست و صورت بخاطر ترکیبات سمی موجود در دود سیگاره.

هم اینکه فعالیت عضلاتی که مسئول داخل کشیدن اکسیژن یا پک زدن هستن، موجب ایجاد چروک دور دهن می شه.

  1. فشارهای اجتماعی

تحقیقی که در ژورنال پزشکی نیوانگلند در سال ۲۰۰۸ به چاپ رسید، به دینامیک های سیگار کشیدن تو یه شبکه اجتماعی بزرگ نگاه کرده. این تحقیق که در دوره بین ۱۹۷۱ و ۲۰۰۳ انجام گرفته، رفتار سیگار کشیدن و اندازه تاثیری که افراد مربوط به هم بر ترک سیگار دارن بررسی شده. یکی از یافته ها نشون می دهد که سیگاری ها بیشتر به حاشیه شبکه های اجتماعی کشیده می شن.

دلیل این نبود محبوبیت سیگار و پایین رفتن رتبه اجتماعی افراد سیگاری ریشه در بالا رفتن درک ما از مشکلات سیگار نه فقط واسه سیگاری ها بلکه واسه کسائی که در کنار اونا نفس می کشن، داره.

  1. پیدا کردن همسر

همه کسائی که به دنبال پیدا کردن شریک واسه زندگی خود هستن، می دانند که یکی از شرط های اولیه بسیاری افراد اینه که سیگاری نباشین. یه حس عمومی هست که افراد بهتر می دونن که با فردی غیرسیگاری باشن تا با فردی که بوی یه زیرسیگاری کثیف و نفرت انگیز رو می دهد.

  1. مشکلات جنسی

اگه سیگار کشیدن کلا پیدا کردن شریک زندگی رو سخت تر می کنه، ناتوانی جنسی به وجود اومده بوسیله اون هیچ کمکی نمی کنه. بااینحال سیگار کشیدن با تاثیر گذاشتن روی رگ های خونی احتمال ناتوانی جنسی واسه آقایون رو به طور قابل توجهی بالا می برد.

در تحقیقات علمی گفته می شه که یکی از مهمترین پیام ها به نوجوانان اینه که سیگار نه فقط باعث می شه بوی زیرسیگاری بگیرین، بلکه بر توانایی جنسی شمام اثر می گذارد. از این پیام معمولاً واسه تشویق نوجوانان به ترک یا دوری از سیگار استفاده می شه.

  1. افزایش عفونت های جسمی

شایدً از خطرات درازمدت سیگار واسه سلامتی باخبر هستین ولی می دونستید که سیگار شما بیشتر در برابر دچار شدن به آنفولانزاهای فصلی و سرماخوردگی هم قرار می دهد؟ مردم نمی دانند که سیگاری ها چقدر بیشتر از بقیه به مریضی های ویروسی، باکتریایی و بقیه عفونت ها گرفتار می شن.

موهای ریزی به نام سیلیا که دستگاه تنفسی رو می پوشاند واسه مواظبت از ما در مقابل عفونت طراحی شده ان. سیلیا همیشه به روشی موج می خورد که باکتری ها و ویروس هایی که وارد نای می شن رو می گیرد و اونا رو به سمت بالا و بیرون هل می دهد و با سرفه ما بیرون می آیند و اونا رو می بلعیم و با اسید معده نابودشان می کنیم.

یکی از اثرات سمی دود سیگار اینه که سیلیا رو فلج کرده و به همین ترتیب این ساختار دفاعی رو نابود می کنه. واسه همینه که سیگاری ها تا این اندازه بیشتر دچار عفونت می شن. ولی طی یه ماه از ترک سیگار، سیلیا دوباره شروع به کار کردن می کنه و نقش محافظتی خود رو از سر می گیرد.

  1. خطری واسه بقیه

گفته می شه که قرار گرفتن در برابر دود سیگار جون ۵۰،۰۰۰ نفر رو هر ساله می گیرد. جای تعجب نیس: بیشتر از ۴۵۰۰ ماده شیمیایی جدا از هم در هر پک از دود دخانیات هست و بیشتر از ۴۰ نوع از اونا سرطان زا شناخته شده ان.

حتی مقدار کمی از دود سیگار بقیه هم واسه ابتلای فردی که بطور همیشگی در برابر این وضعیته کافیه تا منتهی به حمله قلبی و سکته شه. مواد موجود در دود باعث می شن پلاکت ها، ماده ای در خون که به لخته شدن اون کمک می کنه، چسبناک شه. این خطر حملات قلبی رو افزایش می دهد،

تحقیقات زیادی نشون داده که وقتی جامعه ای خود رو از دود دخانیات دور کنه، اندازه دچار شدن به حملات قلبی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد.

  1. تاثیر بر فعالیت فیزیکی

خیلی از افراد سیگاری گزارش می کنن که کم کم با کم شدن توانایی واسه کارای خیلی ساده ای مثل بالا رفتن از پله ها یا ورزش های عمومی که قبلاً خیلی راحت انجام می دادن، روبرو هستن.

حتی ورزشکاران جوون در وضعیت های جسمی عالی اگه سیگار بکشن خوب قبلی قادر به فعالیت نیستن چون کم کم سیگار باعث می شه ریه ها و قلب سخت تر کار کنه.

  1. هزینه ها

اگه سیگاری هستین، حتماً می دونین که سیگار کشیدن فعالیتی پرهزینه س. قیمت یه پاکت سیگار در سراسر جهان فرق داره ولی هزینه متوسط یه پاکت سیگار پنج هزار تومن و در بعضی مناطق تا ده هزار تومنه که این قیمت در سراسر جهان می تونه بالاتر یا پایین تر باشه.

کی امروز اونقدر پول درمی آورد که بتونه به این صورت اون رو کنار بزاره؟ اگه در محلی زندگی می کنین که قیمت یه پاکت سیگار هفت هزار تومن باشه، شما هرساله ۳ میلیون تومن خرج کرده اید، علاوه بر سه روز مریضی بیشتر در سال، ۸٪ بازده کاری کمتر و ۱ میلیون تومن اضافه واسه هزینه های درمانی. هزینه های اقتصادی هرساله در آمریکا به ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد.

و البته این اعداد و ارقام جای ضرری که کشیدن سیگار در دراز مدت می تونه روی شما بزاره رو نمی گیرد.

خیلی مهمه که به اون نه به عنوان یه عادت بد که باید ترکش کنین بلکه به عنوان یه مریضی طولانی نگاه کنین که کل زندگی تون رو تحت تاثیر قرار می دهد. و هیچ وقتی واسه ترک اون بهتر از امروز نیس.

هفت راه واسه ترک سیگار

غذاهای به درد بخور واسه ترک سیگار

ترک سیگار مردمون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *